reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Dzięki oszczędzaniu na emeryturę możemy zapewnić sobie godziwą przyszłość. Nie warto być na bakier z oszczędzaniem, ponieważ przyszli emeryci prawdopodobnie otrzymają emeryturę w wysokości 55 – 40% swojej ostatniej pensji. Istnieją różne sposoby gromadzenia środków pieniężnych, które pozwalają zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Plan inwestycyjny

Dostępne są również programy, w ramach których całość oszczędzanych przez nas środków przeznaczona jest na emeryturę.

Jednym z przykładów może być Plan Inwestycyjny Multi, dystrybuowany przez AXA, gdzie otrzymujesz swoje indywidualne konto, na którym możesz bez opłat przenosić środki pomiędzy poszczególnymi funduszami – gromadząc kapitał na przyszłość. Dodatkowym benefitem tego rodzaju rozwiązania jest możliwość uzyskania aż do 25% ekstra premii za systematyczne odkładanie. Minimalna kwota miesięcznych składek wynosi tu jednak 300 zł.

Sprawdź najlepsze lokaty na 3 miesiące!

Ile pieniędzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić?

Załóżmy, że systematyczne, comiesięczne inwestowanie rozpoczniemy w wieku 25 lat i będziemy je kontynuować przez kolejne ćwierć wieku, miesięcznie odkładając 100 zł. Na jaką emeryturę możemy liczyć po tym okresie?

  • W ramach PSO wpłacone składki, czyli 30 000 zł, umożliwią (zakładając średnią 10% roczną stopę zwrotu) zabranie 100 000 zł w formie zysku.
  • W ramach programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego Allianz możemy liczyć (zakładając, że nie chorujemy poważnie) na sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci w wysokości do 200 000 zł oraz zakładając indeksację składki na corocznym poziomie 10%, na zebranie 220 000 zł, czyli dwa razy więcej niż wyniesie suma wpłaconych składek.
  • Oprocentowanie lokat bankowych jest zmienne, można co prawda ustalić automatyczne odnowienie lokaty na kolejny okres (standardowo najdłuższe lokaty zakładane są na rok czasu) – jednak ich warunki mogą ulegać zmianie – dziś najkorzystniejsze propozycje oscylują wokół 7% rocznie – w ten jesteśmy w stanie uzbierać około 8 000 zł.

Przyjmując bezkrytycznie możliwość średniorocznego zysku na poziomie 10% w ramach obu form inwestycji (Plan Inwestycyjny oraz Program Inwestycyjno-Ubezpieczeniowy) trzeba pamiętać o tym, że propozycje programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego albo planu inwestycyjnego obarczone są podatkiem od zysków kapitałowych, który uiścimy jednak dopiero na koniec okresu inwestycyjnego, czyli realizując wypłatę polisy – do tego czasu realokacja środków pomiędzy poszczególnymi funduszami odbywać się będzie bez konieczności dzielenie się zyskiem z fiskusem (zwolnione z podatku jest tylko świadczenie ubezpieczeniowe w przypadku zgonu w programie ubezpieczeniowym), zaś przy programie inwestycyjno-ubezpieczeniowym indeksacja, czyli urealnienie wartości pieniądza w czasie, wiąże się z tym, że co roku będziemy płacili o 10% wyższe składki…

Plan inwestycyjny AXA z kolei umożliwia otrzymanie ¼ dodatkowej premii – jednak dla składek wynoszących 5 000 zł miesięcznie. Nie można zapomnieć również o tym, że stopy procentowe znowu mogą zacząć niedługo spadać, a wraz z nimi oprocentowanie lokat obniży się do poziomu 5%...

Profity z oszczędzania

Im szybciej zaczniemy odkładać na nasza przyszłą emeryturę, tym lepiej. Liczenie tylko na to, co uda się nam zebrać na indywidualnych kontach emerytalnych w ZUS i OFE, może okazać się złudne. I i II filar to stanowczo za mało w odniesieniu do naszych potrzeb. Zatem jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi możliwościami, czyli głównie wolnymi środkami, które systematycznie możemy odkładać, propozycja zadbania o emeryturę we własnym zakresie jest idealna. Szczerze polecamy każdą formę oszczędzania – róbmy to tak szybko, jak to tylko możliwe.

Eksperci TotalMoney.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama