| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Dzięki oszczędzaniu na emeryturę możemy zapewnić sobie godziwą przyszłość. Nie warto być na bakier z oszczędzaniem, ponieważ przyszli emeryci prawdopodobnie otrzymają emeryturę w wysokości 55 – 40% swojej ostatniej pensji. Istnieją różne sposoby gromadzenia środków pieniężnych, które pozwalają zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Plan inwestycyjny

Dostępne są również programy, w ramach których całość oszczędzanych przez nas środków przeznaczona jest na emeryturę.

Jednym z przykładów może być Plan Inwestycyjny Multi, dystrybuowany przez AXA, gdzie otrzymujesz swoje indywidualne konto, na którym możesz bez opłat przenosić środki pomiędzy poszczególnymi funduszami – gromadząc kapitał na przyszłość. Dodatkowym benefitem tego rodzaju rozwiązania jest możliwość uzyskania aż do 25% ekstra premii za systematyczne odkładanie. Minimalna kwota miesięcznych składek wynosi tu jednak 300 zł.

Sprawdź najlepsze lokaty na 3 miesiące!

Ile pieniędzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić?

Załóżmy, że systematyczne, comiesięczne inwestowanie rozpoczniemy w wieku 25 lat i będziemy je kontynuować przez kolejne ćwierć wieku, miesięcznie odkładając 100 zł. Na jaką emeryturę możemy liczyć po tym okresie?

  • W ramach PSO wpłacone składki, czyli 30 000 zł, umożliwią (zakładając średnią 10% roczną stopę zwrotu) zabranie 100 000 zł w formie zysku.
  • W ramach programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego Allianz możemy liczyć (zakładając, że nie chorujemy poważnie) na sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci w wysokości do 200 000 zł oraz zakładając indeksację składki na corocznym poziomie 10%, na zebranie 220 000 zł, czyli dwa razy więcej niż wyniesie suma wpłaconych składek.
  • Oprocentowanie lokat bankowych jest zmienne, można co prawda ustalić automatyczne odnowienie lokaty na kolejny okres (standardowo najdłuższe lokaty zakładane są na rok czasu) – jednak ich warunki mogą ulegać zmianie – dziś najkorzystniejsze propozycje oscylują wokół 7% rocznie – w ten jesteśmy w stanie uzbierać około 8 000 zł.

Przyjmując bezkrytycznie możliwość średniorocznego zysku na poziomie 10% w ramach obu form inwestycji (Plan Inwestycyjny oraz Program Inwestycyjno-Ubezpieczeniowy) trzeba pamiętać o tym, że propozycje programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego albo planu inwestycyjnego obarczone są podatkiem od zysków kapitałowych, który uiścimy jednak dopiero na koniec okresu inwestycyjnego, czyli realizując wypłatę polisy – do tego czasu realokacja środków pomiędzy poszczególnymi funduszami odbywać się będzie bez konieczności dzielenie się zyskiem z fiskusem (zwolnione z podatku jest tylko świadczenie ubezpieczeniowe w przypadku zgonu w programie ubezpieczeniowym), zaś przy programie inwestycyjno-ubezpieczeniowym indeksacja, czyli urealnienie wartości pieniądza w czasie, wiąże się z tym, że co roku będziemy płacili o 10% wyższe składki…

Plan inwestycyjny AXA z kolei umożliwia otrzymanie ¼ dodatkowej premii – jednak dla składek wynoszących 5 000 zł miesięcznie. Nie można zapomnieć również o tym, że stopy procentowe znowu mogą zacząć niedługo spadać, a wraz z nimi oprocentowanie lokat obniży się do poziomu 5%...

Profity z oszczędzania

Im szybciej zaczniemy odkładać na nasza przyszłą emeryturę, tym lepiej. Liczenie tylko na to, co uda się nam zebrać na indywidualnych kontach emerytalnych w ZUS i OFE, może okazać się złudne. I i II filar to stanowczo za mało w odniesieniu do naszych potrzeb. Zatem jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi możliwościami, czyli głównie wolnymi środkami, które systematycznie możemy odkładać, propozycja zadbania o emeryturę we własnym zakresie jest idealna. Szczerze polecamy każdą formę oszczędzania – róbmy to tak szybko, jak to tylko możliwe.

Eksperci TotalMoney.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »