REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Na dokonanie sprzedaży mieszkania trzeba przeznaczyć przeszło 3 miesiące.
Na dokonanie sprzedaży mieszkania trzeba przeznaczyć przeszło 3 miesiące.

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego warto odnowić nieruchomość przed wystawieniem jej do sprzedaży? Eksperci są zdania, że odmalowanie ścian, drobne naprawy czy stworzenie miłego nastroju mogą podnieść cenę transakcyjną lokalu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Sprzedaż mieszkania jest procesem czasochłonnym. Od ogłoszenia chęci upłynnienia nieruchomości do momentu przeniesienia prawa własności mijają przeciętnie ponad trzy miesiące. W tym czasie przeważnie lokal chce oglądać niemała grupa potencjalnych nabywców. Proces sprzedaży jest więc czasochłonny – szczególnie biorąc pod uwagę, że mieszkanie trzeba do odpowiednio przygotować. Na ten drugi element właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę, bo zyski mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę?

Jak to zrobić? Przygotowanie lokalu do sprzedaży powinno postępować wieloetapowo. Dzięki temu wymagany wkład pracy można rozłożyć w czasie. Warto zadbać o następujące aspekty:
1) porządek i odświeżenie ścian,
2) oświetlenie lokalu,
3) drobne naprawy,
4) nastrój i pora oględzin.

Lepiej odświeżyć ściany niż inwestować w remont

Przed przystąpieniem do sprzedaży lokalu należy oczywiście posprzątać, ukrywając w miarę możliwości rzeczy osobiste. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, sprzedające nieruchomości, w których nie mieszkają - W takim wypadku warto pozbyć się mebli, a ściany pomalować na neutralny kolor. Mieszkanie zyskuje przestrzeń i znika nieprzyjemny zapach – zdradza Aleksandra Wojdyła, doradca Home Broker z Warszawy. Zerwanie starej tapety czy malowanie wydaje się rzeczą niezbędną. - Nałożenie nowej farby na ściany trwa relatywnie niedługo, kosztuje kilkaset złotych, a sprawia wrażenie świeżości i nowoczesności. – dodaje Przemysław Wiśniewski, doradca Home Broker z Katowic. Remont to już całkiem inna sprawa. - Sporych nakładów na renowację nie sposób odzyskać w cenie mieszkania. Powód jest prosty – gusta różnych osób rzadko są zbieżne – tłumaczy Bartosz Zieliński, doradca Home Broker z Poznania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Co wybrać: niską prowizję, obniżoną marżę czy redukcję innych kosztów?

Światło działa na naszą korzyść

Kolejną ważną rzeczą jest oświetlenie. Warto o nie zadbać już na etapie fotografowania lokalu przed przygotowaniem ogłoszenia sprzedaży. Dzięki właściwie dobranemu światłu mieszkanie sprawia wrażenie większego. Wydaje się to szczególnie ważne, gdy każdy metr mieszkania kosztuje kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto umiejętnie operując oświetleniem można zbudować pozytywny nastrój w lokalu.

Polecamy serwis: Kredyty

Dbałość o szczegóły się opłaca

Koniecznie trzeba też zadbać o to, aby mieszkanie wyglądało na zadbane. - Wstawienie do przedpokoju taniej lampy lepiej wygląda niż kabel wystający z sufitu, a pomalowany przedpokój – lepiej niż brudne ściany – mówi Dominik Jaworski, doradca Home Broker z Warszawy. Warto też zwrócić uwagę na posadzki i glazurę. - Kupujący lepiej odbierają lokal, gdy sprzedający zadba o odświeżenie fug, uzupełnienie brakujących elementów wykończenia podłogi czy cyklinowanie parkietów – wylicza Monika Guzowska, doradca Home Broker z Torunia. Do tego katalogu Katarzyna Miazga z Warszawy dodaje jeszcze sprawdzenie, czy działają takie detale jak: nawiew od okapu, żaluzje, klamki, krany i elementy instalacji elektrycznej. - Taka kosmetyka na pewno wpłynie na szybkość sprzedaży. Zazwyczaj nabywcy „kupują oczami”, więc nawet jeśli lokal nie jest wykończony w wysokim standardzie, to wywołuje lepsze emocje, o ile jest zadbany i czysty. – dodaje Katarzyna Miazga.

Ważny jest nawet zapach

Tak przygotowane mieszkanie czeka już tylko na potencjalnych nabywców. Aby jednak efekt był w pełni pozytywny, pozostało kilka szczegółów. Po pierwsze godzina oględzin. - Od niej zależy, czy potencjalny kupujący, dojeżdżając na miejsce, wpadnie w korki, jaki widok będzie rozpościerał się z okien i jakie oświetlenie będzie pracowało, budując nastrój i percepcję nabywcy – wylicza Krzysztof Zawadzki, doradca Home Broker z Warszawy. Ostatnim już, ale nie najmniej ważnym aspektem jest zapach. Po pierwsze trzeba lokal przewietrzyć, a później napełnić mieszkanie delikatną i przyjemną wonią - Dobrym sposobem jest upieczenie ciasta, odrobina olejku zapachowego lub kilka ziaren kawy, wrzuconych do nagrzanego piekarnika. Z drugiej strony nie polecam odświeżaczy powietrza i kadzidełek. – ujawnia August Głąb, doradca Home Broker z Katowic.

Mieszkanie droższe nawet o 30 tys. zł

Jaki efekt w portfelu sprzedającego może mieć stosowanie się do przedstawionych powyżej zasad? – Według Edyty Przywoźny, doradcy Home Broker z Warszawy, cena transakcyjna mieszkania może być wyższa nawet o 3-5 procent. Jeszcze dalej idzie Michał Maliszewski z Lublina, z którego doświadczenia wynika, że górna granica „zysku” opiewa nawet na 10%. Przyjmując więc, że mieszkanie warte jest 300 tys. zł, można liczyć na cenę transakcyjną wyższą o 9-30 tys. zł. - Dbając o wszystkie szczegóły, budujemy pozytywny nastrój kupującego, zabierając jednocześnie argumenty przy ewentualnej negocjacji ceny. – pointuje Katarzyna Miazga, doradca Home Broker z Warszawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA