REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

Subskrybuj nas na Youtube
Pakiet dla zagranicznych inwestorów ma sprowadzić do Polski dużych przedsiębiorców, w tym zagranicznych gigantów.
Pakiet dla zagranicznych inwestorów ma sprowadzić do Polski dużych przedsiębiorców, w tym zagranicznych gigantów.

REKLAMA

REKLAMA

Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

Pakiet dla zagranicznych inwestorów

Jak zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, chodzi o pakiet zmian, który pozwoli sprowadzić do Polski dużych przedsiębiorców, w tym zagranicznych gigantów.

REKLAMA

- Chcemy, żeby podatkowe ramy działania holdingów w Polsce stały się jednymi z najbardziej konkurencyjnych w Unii Europejskiej. Pierwszy raz w historii chcemy zaprezentować kompleksowe podejście do tego wyzwania, a konkretnie spójną, kompletną ofertę dla dużych podmiotów rozważających zainwestowanie w Polsce - powiedział Sarnowski.

REKLAMA

Dodał, że instytucje finansowe i banki analizują możliwość przeniesienia działalności do krajów naszego regionu, a resortowi finansów zależy na tym, by znosić bariery, które mogą widzieć w polskich przepisach podatkowych. Rozwiązaniem zachęcającym do wyboru konkretnego kraju, jako miejsca siedziby, jest opcja opodatkowania VAT-em usług finansowych.

Obecnie usługi finansowe są bezwarunkowo zwolnione z VAT, co ma swoją cenę, bowiem firmy nie mogą odliczać podatku naliczonego. W efekcie instytucja traktowana jest jak konsument, kupuje wszystko z VAT-em, a swoje usługi sprzedaje jako zwolnione.

- Brak możliwości odliczenia VAT-u od ponoszonych przez instytucje wydatków utrudnia firmom wejście na polski rynek. Te, które działają, mają znacznie utrudniony wzrost - tłumaczył Sarnowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór opodatkowania VAT-em

REKLAMA

Propozycja MF przewiduje, że instytucja będzie mogła wybrać opcję opodatkowania VAT-em, wówczas będzie się rozliczała jako podatnik VAT czynny i będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami. Opcja ta będzie dotyczyć tylko usługi B2B, nie będzie miała żadnego wpływu na cenę dla konsumentów. Sarnowski dodał, że rozwiązanie to nie będzie mogło objąć usług ubezpieczeniowych, co związane jest z regulacjami UE.

Ministerstwu zależy, aby inwestorom zapewnić jak największą elastyczność w kształtowaniu portfela inwestycji. Obecnie spółki z UE i EOG nie płacą podatku od wypłacanej dywidendy, pod warunkiem, że w spółce posiadają udziały od co najmniej dwóch lat. Regulacje te nie dotyczą inwestorów spoza UE i opodatkowania zysków ze sprzedaży udziałów.

Polska Spółka Holdingowa

Sarnowski przedstawił propozycję rozwiązania - Polską Spółkę Holdingową (PSH). Jej inwestorem będą mogły być firmy z całego świata poza rajami podatkowymi. Warunkiem będzie posiadanie przynajmniej 10 proc. udziałów w spółce zależnej przez co najmniej rok. Dywidenda otrzymywana ze spółki zależnej będzie dla nich zwolniona z podatku w 95 proc.

Według Sarnowskiego, firmy pochodzące z UE będą mogły zdecydować, czy korzystają z całkowitego zwolnienia z podatku po dwóch latach posiadania akcji czy z 95-procentowego dwa razy szybciej, czyli już po roku.

Wiceminister dodał, że obecnie, jeśli "spółka matka" decyduje o sprzedaży swojej spółki córki, to od zbycia udziałów płaci 19 proc. CIT. Polskie przepisy, inaczej niż w niektórych krajach UE, ograniczają więc swobodę firm w kształtowaniu portfela inwestycji, bo sprzedając udziały nie można zainwestować tej samej kwoty w inne przedsięwzięcie.

Podatkowa Grupa Kapitałowa

Zaprezentowano też rozwiązania dla inwestorów, którzy prowadzą działalność przy wykorzystaniu wielu podmiotów. Im dedykowana jest Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK), model biznesowy, którego zaletą jest możliwość wspólnego rozliczania dochodów i strat przez spółki wchodzące w skład grupy. Transakcje wewnątrz grupy nie podlegają regulacjom dotyczącym cen transferowych.

"Będziemy proponować szereg zmian, które już od początku przyszłego roku złagodzą zasady tworzenia i funkcjonowania Podatkowych Grup Kapitałowych" - zapowiedział Sarnowski. Tłumaczył, że obecnie PGK mogą teraz utworzyć spółki kapitałowe, których przeciętna wysokość kapitału zakładowego wynosi pół miliona zł. "Proponujemy zmniejszenie tej wartości o połowę, czyli do wysokości 250 tys. W naturalny sposób możliwość założenia grupy podatkowej będzie w ten sposób otwarta również dla mniejszych podmiotów" - powiedział.

Zniesienie warunku rentowności

MF chce też zlikwidować warunek, który stanowi, że spółki zależne w grupie nie mogą posiadać udziałów w innych spółkach zależnych w grupie. Resort chce też dopuścić połączenia, przekształcenia oraz podziały spółek, które tworzą PGK. Zniesiony ma być też warunek rentowności, której brak skutkuje automatyczną utratą przez grupę statusu podatnika. Zmiany mają dotyczyć także - z ograniczeniem - rozliczeń zakumulowanych strat sprzed wejścia do grupy.

Resort finansów chce także, żeby jak najszerzej dostępne były Podatkowe Grupy VAT. "Już od stycznia przyszłego roku chcemy otworzyć je nie tylko na firmy, które spełniają warunki grupowania w CIT, ale szerzej, na grupy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W grupie VAT już od stycznia przyszłego roku nie będzie limitu minimalnej wysokości kapitału zakładowego. Dodatkowo zmniejszymy kryterium udziałowe, które wyniesie tylko 50 proc., a nie, tak jak w Grupach CIT 75 proc." – poinformował.

Interpretacja 590

Kolejny komponent projektu to stworzenie warunków do tego, aby strategiczny inwestor miał możliwość szybkiego otrzymania informacji o podatkowych konsekwencjach planowanej inwestycji.

Zgodnie z informacją MF, Interpretacja 590 obejmować będzie nie tylko interpretację indywidualną, ale także ekwiwalent wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, opinii zabezpieczającej i uprzedniego porozumienia cenowego. Po zawarciu umowy z inwestorem, będzie obowiązywała przez 5 lat od daty jej wydania. Możliwe będą renegocjacje jej treści skutkujące zmianami w porozumieniu, w tym przedłużeniem okresu jego obowiązywania. (PAP)

autor: Marcin Musiał

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA