Kategorie

Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

Pakiet dla zagranicznych inwestorów ma sprowadzić do Polski dużych przedsiębiorców, w tym zagranicznych gigantów.
Pakiet dla zagranicznych inwestorów ma sprowadzić do Polski dużych przedsiębiorców, w tym zagranicznych gigantów.
Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

Pakiet dla zagranicznych inwestorów

Jak zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, chodzi o pakiet zmian, który pozwoli sprowadzić do Polski dużych przedsiębiorców, w tym zagranicznych gigantów.

- Chcemy, żeby podatkowe ramy działania holdingów w Polsce stały się jednymi z najbardziej konkurencyjnych w Unii Europejskiej. Pierwszy raz w historii chcemy zaprezentować kompleksowe podejście do tego wyzwania, a konkretnie spójną, kompletną ofertę dla dużych podmiotów rozważających zainwestowanie w Polsce - powiedział Sarnowski.

Reklama

Dodał, że instytucje finansowe i banki analizują możliwość przeniesienia działalności do krajów naszego regionu, a resortowi finansów zależy na tym, by znosić bariery, które mogą widzieć w polskich przepisach podatkowych. Rozwiązaniem zachęcającym do wyboru konkretnego kraju, jako miejsca siedziby, jest opcja opodatkowania VAT-em usług finansowych.

Obecnie usługi finansowe są bezwarunkowo zwolnione z VAT, co ma swoją cenę, bowiem firmy nie mogą odliczać podatku naliczonego. W efekcie instytucja traktowana jest jak konsument, kupuje wszystko z VAT-em, a swoje usługi sprzedaje jako zwolnione.

- Brak możliwości odliczenia VAT-u od ponoszonych przez instytucje wydatków utrudnia firmom wejście na polski rynek. Te, które działają, mają znacznie utrudniony wzrost - tłumaczył Sarnowski.

Wybór opodatkowania VAT-em

Reklama

Propozycja MF przewiduje, że instytucja będzie mogła wybrać opcję opodatkowania VAT-em, wówczas będzie się rozliczała jako podatnik VAT czynny i będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami. Opcja ta będzie dotyczyć tylko usługi B2B, nie będzie miała żadnego wpływu na cenę dla konsumentów. Sarnowski dodał, że rozwiązanie to nie będzie mogło objąć usług ubezpieczeniowych, co związane jest z regulacjami UE.

Ministerstwu zależy, aby inwestorom zapewnić jak największą elastyczność w kształtowaniu portfela inwestycji. Obecnie spółki z UE i EOG nie płacą podatku od wypłacanej dywidendy, pod warunkiem, że w spółce posiadają udziały od co najmniej dwóch lat. Regulacje te nie dotyczą inwestorów spoza UE i opodatkowania zysków ze sprzedaży udziałów.

Polska Spółka Holdingowa

Sarnowski przedstawił propozycję rozwiązania - Polską Spółkę Holdingową (PSH). Jej inwestorem będą mogły być firmy z całego świata poza rajami podatkowymi. Warunkiem będzie posiadanie przynajmniej 10 proc. udziałów w spółce zależnej przez co najmniej rok. Dywidenda otrzymywana ze spółki zależnej będzie dla nich zwolniona z podatku w 95 proc.

Według Sarnowskiego, firmy pochodzące z UE będą mogły zdecydować, czy korzystają z całkowitego zwolnienia z podatku po dwóch latach posiadania akcji czy z 95-procentowego dwa razy szybciej, czyli już po roku.

Wiceminister dodał, że obecnie, jeśli "spółka matka" decyduje o sprzedaży swojej spółki córki, to od zbycia udziałów płaci 19 proc. CIT. Polskie przepisy, inaczej niż w niektórych krajach UE, ograniczają więc swobodę firm w kształtowaniu portfela inwestycji, bo sprzedając udziały nie można zainwestować tej samej kwoty w inne przedsięwzięcie.

Podatkowa Grupa Kapitałowa

Zaprezentowano też rozwiązania dla inwestorów, którzy prowadzą działalność przy wykorzystaniu wielu podmiotów. Im dedykowana jest Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK), model biznesowy, którego zaletą jest możliwość wspólnego rozliczania dochodów i strat przez spółki wchodzące w skład grupy. Transakcje wewnątrz grupy nie podlegają regulacjom dotyczącym cen transferowych.

"Będziemy proponować szereg zmian, które już od początku przyszłego roku złagodzą zasady tworzenia i funkcjonowania Podatkowych Grup Kapitałowych" - zapowiedział Sarnowski. Tłumaczył, że obecnie PGK mogą teraz utworzyć spółki kapitałowe, których przeciętna wysokość kapitału zakładowego wynosi pół miliona zł. "Proponujemy zmniejszenie tej wartości o połowę, czyli do wysokości 250 tys. W naturalny sposób możliwość założenia grupy podatkowej będzie w ten sposób otwarta również dla mniejszych podmiotów" - powiedział.

Zniesienie warunku rentowności

MF chce też zlikwidować warunek, który stanowi, że spółki zależne w grupie nie mogą posiadać udziałów w innych spółkach zależnych w grupie. Resort chce też dopuścić połączenia, przekształcenia oraz podziały spółek, które tworzą PGK. Zniesiony ma być też warunek rentowności, której brak skutkuje automatyczną utratą przez grupę statusu podatnika. Zmiany mają dotyczyć także - z ograniczeniem - rozliczeń zakumulowanych strat sprzed wejścia do grupy.

Resort finansów chce także, żeby jak najszerzej dostępne były Podatkowe Grupy VAT. "Już od stycznia przyszłego roku chcemy otworzyć je nie tylko na firmy, które spełniają warunki grupowania w CIT, ale szerzej, na grupy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W grupie VAT już od stycznia przyszłego roku nie będzie limitu minimalnej wysokości kapitału zakładowego. Dodatkowo zmniejszymy kryterium udziałowe, które wyniesie tylko 50 proc., a nie, tak jak w Grupach CIT 75 proc." – poinformował.

Interpretacja 590

Kolejny komponent projektu to stworzenie warunków do tego, aby strategiczny inwestor miał możliwość szybkiego otrzymania informacji o podatkowych konsekwencjach planowanej inwestycji.

Zgodnie z informacją MF, Interpretacja 590 obejmować będzie nie tylko interpretację indywidualną, ale także ekwiwalent wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, opinii zabezpieczającej i uprzedniego porozumienia cenowego. Po zawarciu umowy z inwestorem, będzie obowiązywała przez 5 lat od daty jej wydania. Możliwe będą renegocjacje jej treści skutkujące zmianami w porozumieniu, w tym przedłużeniem okresu jego obowiązywania. (PAP)

autor: Marcin Musiał

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.