REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie przechowywać złoto?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Wojda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kwietnia wielu inwestorów skorzystało na obniżkach cen złota i zakupiło większe ilości tego ponadczasowego aktywa. Kiedy nasze zasoby złota rosną, powstaje pytanie gdzie je przechowywać? Skrytka bankowa, to dość drogie rozwiązanie, a przechowywanie w domu nie zawsze gwarantuje bezpieczeństwo.

 Przechowywanie złota

REKLAMA


Najbardziej popularnym sposobem przechowywania złota jest skrytka bankowa. Nieliczne oddziały banków, najczęściej usytuowane w największych miastach, udostępniają miniaturowe sejfy stworzone z myślą o drogocennych przedmiotach. Klienci mają do wyboru kasetki lub skrytki. Różnica pomiędzy nimi jest niewielka, jednak większe bezpieczeństwo zapewnia skrytka, bowiem przymocowana jest do wzmocnionej ściany budynku. W obu przypadkach pomieszczenia są zabezpieczone po zęby, w dodatku mają zamontowany całodobowy system monitoringu. W przypadku samoobsługowych skrytek sejfowych, wynajmujący teoretycznie może korzystać z nich w dowolnym czasie, 24 godziny na dobę. Wgląd w jej zawartość ma tylko najemca lub osoba przez niego upoważniona.

REKLAMA


Ile to kosztuje? Opłata za wynajem zabezpieczonego miejsca w banku zależy od jego wielkości i czasu korzystania. Im większa skrytka - tym drożej, im dłuższy czas użytkowania - tym taniej. W przypadku średniej wielkości skrytki, koszt roczny może się zamknąć w kwocie nawet 500 złotych, warto jednak wspomnieć, że do rachunku bank na początku współpracy dolicza różne koszty.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Teoretycznie to najpewniejsza metoda, ale w gruncie rzeczy trzymanie złota w banku mija się z ideą inwestowania w ten metal jako w bezpieczną przystań. Posiadacze kruszcu wolą go trzymać jak najdalej od jakiejkolwiek instytucji finansowej. Ostatni kryzys na Cyprze udowodnił, że depozyty w bankach w każdej chwili mogą uleć poważnemu uszczupleniu i to za przyzwoleniem rządu.

REKLAMA


- Porozumienie jest w dobrym interesie narodu cypryjskiego i Unii Europejskiej - powiedział po nałożeniu podatku na depozyty powyżej stu tysięcy euro cypryjski prezydent Nikos Anastasiadis. Obowiązkowa danina została nałożona w ramach administracyjnego postępowania likwidacji i restrukturyzacji banków, do którego nie było potrzebne głosowanie w parlamencie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przechowywanie złota oferują również firmy, które zajmują się dystrybucja złota, głównie najwięksi dilerzy w Polsce. Zabezpieczenia w skarbcach takich jak Mennicy Wrocławskiej, dorównują tym stosowanym w bankach. Oprócz tego inwestorzy nie muszą się obawiać o drastyczny wzrost zadłużenia państwa, kryzys polityczny lub niespodziewaną nacjonalizację depozytów, bowiem dilerzy złota to zazwyczaj firmy prywatne. W ramach podnoszenia bezpieczeństwa warto pamiętać, by korzystać tylko z najbardziej zaufanych dystrybutorów i producentów.


Zobacz: Budowanie lojalności konsumenckiej - wierność się opłaca


Większość inwestorów decyduje się jednak na trzymanie metali szlachetnych w - w ich mniemaniu - najbezpieczniejszym miejscu na świecie, czyli we własnym domu. To przede wszystkim najtańszy pomysł, jednak nie jest pozbawiony wad. Metal może przecież się uszkodzić lub nawet zniknąć po wizycie włamywacza. Kosztowności o wartości sięgających często dziesiątek tysięcy złotych to świetny łup dla złodziei.


Aby temu zapobiec, bardziej przezorni inwestorzy inwestują w sejf. Jakość takiego zabezpieczenia najczęściej wyznaczona jest przez jego cenę, przy czym za najniższy wydatek uznaje się kwotę tysiąca złotych bez montażu. Odradza się jednak zakup sejfu w supermarkecie lub sklepie budowlanym, ponieważ jego otwarcie dla doświadczonego włamywacza to kwestia kilku minut.


Zwolennicy nieco bardziej alternatywnych sposobów zabezpieczania domowego złota sejfy zdecydowanie odradzają. Wręcz przeciwnie. Ich zdaniem, skrytka wbudowana w ścianę pierwsza przyciągnie uwagę i wzrok złodzieja. Dlatego nie warto przywiązywać większej uwagi do zabezpieczenia przechowywanego złota, tylko umieścić je w najmniej spodziewanym miejscu. Przykładem może być słoik z groszowymi monetami, do którego złodziej raczej nie zajrzy i nie zauważy podstępu.


Zobacz: Jak sprawdzić autentyczność biżuterii?


Złoto przechowywane w domu można w dodatku ubezpieczyć. Na rynku dostępne są produktu zwracające koszty w przypadku zniszczenia lub kradzieży wszystkiego, co znajduje się na posesji. Towarzystwo zapłaci za szkody spowodowane pożarem, uderzeniem pioruna lub wizytą złodzieja.


Istotna jest jednak kwestia wysokości sumy ubezpieczeniowej. Towarzystwa ograniczają ofertę najczęściej do sumy kilkunastu-, kilkudziesięciu tysięcy złotych. To zdecydowanie za mało, zwłaszcza jeśli inwestor przechowuje przynajmniej kilka uncji złota, a w mieszkaniu ma jeszcze inne wartościowe przedmioty. Oprócz tego trzeba sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie zastrzegł dodatkowych limitów na jeden przedmiot. Zdarza się, że w umowie ubezpieczeniowej istnieje zapis, że towarzystwo pokrywa koszty jednego przedmiotu do kilku tysięcy złotych. Produkty stricte stworzone dla posiadaczy wartościowych metali na polskim rynku to wciąż rzadkość.


Każda forma ubezpieczania, chowania lub zabezpieczania złota inwestycyjnego wiąże się z poniesieniem kosztów lub czasu. Innymi słowy, stopa zwrotu z inwestycji w metal spada razem wraz z bardziej wymyślną i drogą formą.

 
Zobacz: Jak alternatywnie zdywersyfikować portfel inwestycyjny?

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Mennica Wrocławska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA