REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie przechowywać złoto?

Piotr Wojda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kwietnia wielu inwestorów skorzystało na obniżkach cen złota i zakupiło większe ilości tego ponadczasowego aktywa. Kiedy nasze zasoby złota rosną, powstaje pytanie gdzie je przechowywać? Skrytka bankowa, to dość drogie rozwiązanie, a przechowywanie w domu nie zawsze gwarantuje bezpieczeństwo.

 Przechowywanie złota

REKLAMA


Najbardziej popularnym sposobem przechowywania złota jest skrytka bankowa. Nieliczne oddziały banków, najczęściej usytuowane w największych miastach, udostępniają miniaturowe sejfy stworzone z myślą o drogocennych przedmiotach. Klienci mają do wyboru kasetki lub skrytki. Różnica pomiędzy nimi jest niewielka, jednak większe bezpieczeństwo zapewnia skrytka, bowiem przymocowana jest do wzmocnionej ściany budynku. W obu przypadkach pomieszczenia są zabezpieczone po zęby, w dodatku mają zamontowany całodobowy system monitoringu. W przypadku samoobsługowych skrytek sejfowych, wynajmujący teoretycznie może korzystać z nich w dowolnym czasie, 24 godziny na dobę. Wgląd w jej zawartość ma tylko najemca lub osoba przez niego upoważniona.

REKLAMA


Ile to kosztuje? Opłata za wynajem zabezpieczonego miejsca w banku zależy od jego wielkości i czasu korzystania. Im większa skrytka - tym drożej, im dłuższy czas użytkowania - tym taniej. W przypadku średniej wielkości skrytki, koszt roczny może się zamknąć w kwocie nawet 500 złotych, warto jednak wspomnieć, że do rachunku bank na początku współpracy dolicza różne koszty.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Teoretycznie to najpewniejsza metoda, ale w gruncie rzeczy trzymanie złota w banku mija się z ideą inwestowania w ten metal jako w bezpieczną przystań. Posiadacze kruszcu wolą go trzymać jak najdalej od jakiejkolwiek instytucji finansowej. Ostatni kryzys na Cyprze udowodnił, że depozyty w bankach w każdej chwili mogą uleć poważnemu uszczupleniu i to za przyzwoleniem rządu.

REKLAMA


- Porozumienie jest w dobrym interesie narodu cypryjskiego i Unii Europejskiej - powiedział po nałożeniu podatku na depozyty powyżej stu tysięcy euro cypryjski prezydent Nikos Anastasiadis. Obowiązkowa danina została nałożona w ramach administracyjnego postępowania likwidacji i restrukturyzacji banków, do którego nie było potrzebne głosowanie w parlamencie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przechowywanie złota oferują również firmy, które zajmują się dystrybucja złota, głównie najwięksi dilerzy w Polsce. Zabezpieczenia w skarbcach takich jak Mennicy Wrocławskiej, dorównują tym stosowanym w bankach. Oprócz tego inwestorzy nie muszą się obawiać o drastyczny wzrost zadłużenia państwa, kryzys polityczny lub niespodziewaną nacjonalizację depozytów, bowiem dilerzy złota to zazwyczaj firmy prywatne. W ramach podnoszenia bezpieczeństwa warto pamiętać, by korzystać tylko z najbardziej zaufanych dystrybutorów i producentów.


Zobacz: Budowanie lojalności konsumenckiej - wierność się opłaca


Większość inwestorów decyduje się jednak na trzymanie metali szlachetnych w - w ich mniemaniu - najbezpieczniejszym miejscu na świecie, czyli we własnym domu. To przede wszystkim najtańszy pomysł, jednak nie jest pozbawiony wad. Metal może przecież się uszkodzić lub nawet zniknąć po wizycie włamywacza. Kosztowności o wartości sięgających często dziesiątek tysięcy złotych to świetny łup dla złodziei.


Aby temu zapobiec, bardziej przezorni inwestorzy inwestują w sejf. Jakość takiego zabezpieczenia najczęściej wyznaczona jest przez jego cenę, przy czym za najniższy wydatek uznaje się kwotę tysiąca złotych bez montażu. Odradza się jednak zakup sejfu w supermarkecie lub sklepie budowlanym, ponieważ jego otwarcie dla doświadczonego włamywacza to kwestia kilku minut.


Zwolennicy nieco bardziej alternatywnych sposobów zabezpieczania domowego złota sejfy zdecydowanie odradzają. Wręcz przeciwnie. Ich zdaniem, skrytka wbudowana w ścianę pierwsza przyciągnie uwagę i wzrok złodzieja. Dlatego nie warto przywiązywać większej uwagi do zabezpieczenia przechowywanego złota, tylko umieścić je w najmniej spodziewanym miejscu. Przykładem może być słoik z groszowymi monetami, do którego złodziej raczej nie zajrzy i nie zauważy podstępu.


Zobacz: Jak sprawdzić autentyczność biżuterii?


Złoto przechowywane w domu można w dodatku ubezpieczyć. Na rynku dostępne są produktu zwracające koszty w przypadku zniszczenia lub kradzieży wszystkiego, co znajduje się na posesji. Towarzystwo zapłaci za szkody spowodowane pożarem, uderzeniem pioruna lub wizytą złodzieja.


Istotna jest jednak kwestia wysokości sumy ubezpieczeniowej. Towarzystwa ograniczają ofertę najczęściej do sumy kilkunastu-, kilkudziesięciu tysięcy złotych. To zdecydowanie za mało, zwłaszcza jeśli inwestor przechowuje przynajmniej kilka uncji złota, a w mieszkaniu ma jeszcze inne wartościowe przedmioty. Oprócz tego trzeba sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie zastrzegł dodatkowych limitów na jeden przedmiot. Zdarza się, że w umowie ubezpieczeniowej istnieje zapis, że towarzystwo pokrywa koszty jednego przedmiotu do kilku tysięcy złotych. Produkty stricte stworzone dla posiadaczy wartościowych metali na polskim rynku to wciąż rzadkość.


Każda forma ubezpieczania, chowania lub zabezpieczania złota inwestycyjnego wiąże się z poniesieniem kosztów lub czasu. Innymi słowy, stopa zwrotu z inwestycji w metal spada razem wraz z bardziej wymyślną i drogą formą.

 
Zobacz: Jak alternatywnie zdywersyfikować portfel inwestycyjny?

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mennica Wrocławska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA