| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Zanim przedsiębiorca sięgnie po dotację, warto aby zapoznał się ze źródłami, z których płyną unijne pieniądze. Przedstawiamy przegląd funduszy unijnych i wybrane konkursy, w których aktualnie można składać wnioski o dofinansowanie.

Na wsparcie wszystkich regionów kraju przeznaczone są środki dostępne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Jest ich szesnaście, a więc jeden program przypada na każde województwo, a ich założenia ustala Zarząd Województwa.

Najwięcej środków na dofinansowanie projektów w latach 2014-2020 przypadnie na program dla województwa śląskiego (3,4 mld euro) i małopolskiego (2,9 mld euro), w dalszej kolejności wielkopolskiego (2,4 mld euro), dolnośląskiego, lubelskiego i łódzkiego (po 2,2 mld euro).

Dofinansowanie służy realizacji projektów, które np. poprawią konkurencyjność gospodarczą oraz spójność społeczną województwa, a tym samym wpłyną na jego dalszy rozwój.

Wybrane dotacje, na które aktualnie trwają nabory wniosków

  • Poddziałanie 1.1.2 „Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej” - konkurs organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako Instytucję Pośredniczącą Działania 1.1 „Projekty B+R  przedsiębiorstw” (I Oś priorytetowa „Wsparcie dla prowadzenia B+R przez przedsiębiorstwa”, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020). Beneficjentami dofinansowania mogą być przedsiębiorstwa (także z sektora MŚP) chcące zrealizować projekt związany przeprowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i włączenia ich wyników do ich bieżącej działalności gospodarczej. Na wsparcie przeznaczono łącznie 500 mln zł. Intensywność wsparcia może wynieść maksymalnie 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Termin składania wniosków upływa z dniem 29 lutego br.
  • Poddziałanie 3.1.5 „Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego 4Stock”, realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Środki z dotacji przeznaczone są na zakup usług doradczych związanych z przygotowaniem debiutu spółki na rynku głównym GPW, w alternatywnym systemie obrotu NewConnect, na rynku obligacji Catalyst lub na zagranicznym rynku kapitałowym. Pula środków do rozdysponowania w konkursie wynosi 10 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosić może 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Wnioski można składać do 31 marca br.
  • RPO województwa podkarpackiego, Działanie 1.4 Wsparcie MŚP, Poddziałanie 1.4.1 „Dotacje bezpośrednie”, Typ projektu: Rozwój MŚP – o dofinansowanie projektów ze środków pochodzących z EFRR, w ramach konkursu organizowanego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, starać się mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Dotacje beneficjenci mogą spożytkować na realizację projektów polegających na inwestycjach w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które pozwolą wprowadzić na rynek nowe lub ulepszone produkty lub usługi, a tym samym wpłynąć na rozwój MŚP. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi 200 mln zł. W przypadku mikro i małych film maksymalny poziom wsparcia może wynieść nawet 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Termin składania wniosków upływa 31 marca br.
  • RPO województwa lubelskiego, Działanie 1.2, „Badania celowe”na wsparcie w wysokości do 3 mln zł mogą liczyć projekty związane prowadzeniem badań dotyczących opracowania nowych produktów, usług lub procesów lub też na znaczącej modernizacji już istniejących, prowadzonych na obszarze województwa lubelskiego. Uprawnione do składania wniosków są przedsiębiorstwa z sektora MŚP, jak też podmioty gospodarcze nie spełniające kryteriów mikro, małej lub średniej firmy. Wsparcie ze środków unijnych dotyczyć będzie projektów o wartości od 80 tys. do 5 mln zł. Wnioski przyjmowane są do 18 lutego br.
reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Autor:

Kierownik ds. Dotacji UE; Prometeia Dotacje UE

Zdjęcia

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)/Fot. Fotolia
Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)/Fot. Fotolia

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »