reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Ubezpieczenie zbiorowe w kontekście zamówień publicznych - porada

Ubezpieczenie zbiorowe w kontekście zamówień publicznych - porada


Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych oraz Komisji Europejskiej zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp jest udzieleniem zamówienia publicznego mimo tego, że składki są opłacane z wynagrodzeń pracowników. Wynika to bezpośrednio z obowiązku stosowania dyrektyw unijnych przy zawieraniu umów grupowego ubezpieczenia pracowników.

Zawarcie z wybranym ubezpieczycielem przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp grupowych umów ubezpieczenia na życie na rzecz pracowników jest udzieleniem zamówienia publicznego i nie ma tutaj znaczenia fakt, kto uiszcza opłatę z tytułu ubezpieczenia.

O zamówieniu publicznym mówimy w przypadku, gdy spełnione są jednocześnie trzy przesłanki, tj. podmiot zobowiązany jest do stosowania ustawy Pzp w oparciu o treść art.3, przedmiotem zamówienia jest dostawa, usługa lub robota budowlana oraz zawierana umowa ma charakter odpłatny. Pracodawca zabezpiecza ochronę ubezpieczeniową swoim pracownikom, z kolei usługa ubezpieczeń jest usługą odpłatną wykonywaną przez zakład ubezpieczeń, na rzecz pracowników z tym, że świadczenie wykonawcy w ostateczności czyni zadość interesowi zamawiającego.

Zamawiający dokonuje wyboru jednego ubezpieczyciela dla ubezpieczenia zbiorowego, jednakże przystąpienie do ubezpieczenie i podpisanie deklaracji będzie dobrą wolą pracowników danej jednostki. 

Polecamy: Kto uczestniczy w zamówieniu publicznym?

Zgodnie z pojęciem całkowitego szacunkowego wynagrodzenia wykonawcy należy brać pod uwagę liczbę wszystkich pracowników podlegających ubezpieczeniu zakładając przystąpienie do jednego ubezpieczyciela, tym samym wartością zamówienia będzie suma tych składek.

Należy pamiętać o tym, że logiką samego postępowania jest uzyskanie możliwie najlepszych warunków ubezpieczenia za możliwie najniższą wysokość składki jednostkowej, tak że na zamawiającym spoczywa szczególna odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia.

Polecamy: serwis Leasing

Podstawa prawna:
- art. 3, art.32 z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień Publicznych. ( Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 7590).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp jest udzieleniem zamówienia publicznego.
Zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp jest udzieleniem zamówienia publicznego.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama