reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Pizza z himalajskiego szczytu - minireportaż

Pizza z himalajskiego szczytu - minireportaż

Zbigniew i Maria Siwikowie po wycofaniu się z zarządzania dużą firmą handlową, którą zresztą współtworzyli, zastanawiali się, co dalej robić w życiu. - Otwórzmy pizzerię - powiedziała pewnego wieczoru pani Maria do swojego męża. Konkurencja w ich rodzinnej Pile była ogromna, ale oferowana pizza była co najwyżej ze średniej półki. Państwo Siwik postanowili to zmienić.

Ciche marzenie

Zainteresowania kulinarne pani Marii i doświadczenie handlowe, jakie oboje z mężem posiadali, to atut, ale jednak niewystarczający. Do rozpoczęcia działalności w gastronomii potrzebny był bowiem odpowiedni kapitał. Nowemu przedsiębiorstwu bez historii bardzo trudno pozyskać fundusze. Banki nie chciały rozmawiać. Dotacje celowe z Urzędu Pracy okazały się nie do wzięcia. Państwo Siwik stracili pół roku na pokonywaniu kolejnych urzędniczych schodków.

Szczęśliwie, w grudniu 2008 r. na spotkaniu w Starostwie Powiatowym pan Zbigniew dowiedział się przy okazji o pilskim Punkcie Konsultacyjnym KSU, prowadzonym przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Pożyczka na capriciosę…

Krajowy System Usług to sieć ośrodków rozlokowanych na terenie całej Polski. Świadczą one usługi informacyjne, proinnowacyjne, pożyczkowe i poręczeniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ośrodki KSU prowadzone są przez instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Mąż od razu przyniósł do domu wniosek – wspomina pani Maria. - Byłam zdziwiona, że jest taki prosty: żadnych zbędnych formalności! Przedstawiliśmy naszą wizję biznesu a konsultanci KSU w nią po prostu uwierzyli. Dostaliśmy przysłowiowego wiatru w żagle – dodaje.

- Państwo Siwik lokal już mieli, i to doskonale położony. Trzeba go było jednak wyremontować, zakupić wyposażenie, w tym piec do pizzy, oraz produkty żywnościowe – mówi Paweł Jodko z Funduszu Pożyczkowego KSU przy Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. – Wystąpili więc o pożyczkę, a ponieważ cała dokumentacja była bez zarzutu, szybko załatwiliśmy sprawę – dodaje Paweł Jodko.

Pożyczka była na koncie już po kilkunastu dniach i inwestycja ruszyła. Po jej zakończeniu i załatwieniu całej masy różnych pozwoleń i formalności, późnym latem 2009 r. wszystko było już gotowe. Pizzeria została otwarta pod nawiązującą do Himalajów nazwą „K2”.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą spółka cywilna

… a druga – na catering

Współpraca z WARP na tym się nie zakończyła. Po kilku miesiącach potrzebna była bowiem jeszcze jedna pożyczka. Zbigniew Siwik udał się więc ponownie do Punktu Konsultacyjnego KSU, gdzie – podobnie jak poprzednio – sprawa poszła błyskawicznie. Tym razem pieniądze zostały przeznaczone na rozszerzenie działalności o usługi cateringowe.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozpoczęcie działalności gastronomicznej.
Rozpoczęcie działalności gastronomicznej.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama