REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pizza z himalajskiego szczytu - minireportaż

PARP KSU
Rozpoczęcie działalności gastronomicznej.
Rozpoczęcie działalności gastronomicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Zbigniew i Maria Siwikowie po wycofaniu się z zarządzania dużą firmą handlową, którą zresztą współtworzyli, zastanawiali się, co dalej robić w życiu. - Otwórzmy pizzerię - powiedziała pewnego wieczoru pani Maria do swojego męża. Konkurencja w ich rodzinnej Pile była ogromna, ale oferowana pizza była co najwyżej ze średniej półki. Państwo Siwik postanowili to zmienić.

Ciche marzenie

Zainteresowania kulinarne pani Marii i doświadczenie handlowe, jakie oboje z mężem posiadali, to atut, ale jednak niewystarczający. Do rozpoczęcia działalności w gastronomii potrzebny był bowiem odpowiedni kapitał. Nowemu przedsiębiorstwu bez historii bardzo trudno pozyskać fundusze. Banki nie chciały rozmawiać. Dotacje celowe z Urzędu Pracy okazały się nie do wzięcia. Państwo Siwik stracili pół roku na pokonywaniu kolejnych urzędniczych schodków.

REKLAMA

Szczęśliwie, w grudniu 2008 r. na spotkaniu w Starostwie Powiatowym pan Zbigniew dowiedział się przy okazji o pilskim Punkcie Konsultacyjnym KSU, prowadzonym przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Pożyczka na capriciosę…

REKLAMA

Krajowy System Usług to sieć ośrodków rozlokowanych na terenie całej Polski. Świadczą one usługi informacyjne, proinnowacyjne, pożyczkowe i poręczeniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ośrodki KSU prowadzone są przez instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Mąż od razu przyniósł do domu wniosek – wspomina pani Maria. - Byłam zdziwiona, że jest taki prosty: żadnych zbędnych formalności! Przedstawiliśmy naszą wizję biznesu a konsultanci KSU w nią po prostu uwierzyli. Dostaliśmy przysłowiowego wiatru w żagle – dodaje.

- Państwo Siwik lokal już mieli, i to doskonale położony. Trzeba go było jednak wyremontować, zakupić wyposażenie, w tym piec do pizzy, oraz produkty żywnościowe – mówi Paweł Jodko z Funduszu Pożyczkowego KSU przy Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. – Wystąpili więc o pożyczkę, a ponieważ cała dokumentacja była bez zarzutu, szybko załatwiliśmy sprawę – dodaje Paweł Jodko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pożyczka była na koncie już po kilkunastu dniach i inwestycja ruszyła. Po jej zakończeniu i załatwieniu całej masy różnych pozwoleń i formalności, późnym latem 2009 r. wszystko było już gotowe. Pizzeria została otwarta pod nawiązującą do Himalajów nazwą „K2”.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą spółka cywilna

… a druga – na catering

REKLAMA

Współpraca z WARP na tym się nie zakończyła. Po kilku miesiącach potrzebna była bowiem jeszcze jedna pożyczka. Zbigniew Siwik udał się więc ponownie do Punktu Konsultacyjnego KSU, gdzie – podobnie jak poprzednio – sprawa poszła błyskawicznie. Tym razem pieniądze zostały przeznaczone na rozszerzenie działalności o usługi cateringowe.

- Naprawdę człowiek czerpie satysfakcję ze współpracy z takimi specjalistami. Bardzo kompetentne podejście, minimum formalności, krótki czas załatwiania spraw. A przede wszystkim życzliwość i zaufanie do klienta – wspomina pilskich konsultantów KSU Maria Siwik. – Szybko, sprawnie, konkretnie – podsumowuje pracę punktu KSU pani Maria. – Od konsultantów KSU z WARP wszyscy powinni się uczyć, jak współpracować z klientem, wczuwać się w jego potrzeby i chcieć je zrozumieć – dodaje pan Zbigniew.

- Staramy się być nie tylko usługodawcą, ale przede wszystkim wiarygodnym partnerem dla naszych klientów. Podstawą współpracy jest oczywiście zaufanie. Jesteśmy dumni, gdy klienci doceniają naszą pracę i rekomendują nasz ośrodek KSU swym znajomym. Za każdym jednak razem na pochwały ciężko pracujemy – mówi o swojej pracy w ośrodku Rafał Zdzierela, Dyrektor Oddziału WARP Sp. z o. o. w Pile i jednocześnie konsultant pilskiego ośrodka KSU. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA