REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć laboratorium drogowe? - minireportaż

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PARP KSU
Środki na założenie laboratorium drogowego.
Środki na założenie laboratorium drogowego.

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku nowosądecka firma Labortest Sp. z o.o. świętować będzie drugie urodziny. Pomimo krótkiego stażu już „rozpycha się łokciami” na krajowym rynku usług budowlanych.

Pomogły pieniądze z UE oraz współpraca z krakowskim ośrodkiem Krajowego Systemu Usług działającym w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska. W tym roku rozpoczną starania o uzyskanie certyfikatu Polskiego Centrum Akredytacji na poszczególne badania laboratoryjne.

REKLAMA

REKLAMA

W 2008 r. Andrzej Osysko ze wspólnikami podjął decyzję o utworzeniu spółki w Strzyżowie na Podkarpaciu. Prezes zarządu po ukończonych studiach na krakowskiej AGH przez lata zdobywał doświadczenie pracując jako laborant w dużej firmie drogowej na terenie południowej Polski. Miał wiedzę, doświadczenie, zapał, ale - jak to w biznesie – wszystko rozbijało się o pieniądze. Świeżo założona firma miała zajmować się badaniem jakości materiałów wykorzystywanych do budowy dróg: podbudowy gruntowej, nawierzchni, podsypek oraz mas bitumicznych. Bez profesjonalnego, drogiego sprzętu było to jednak niemożliwe.

- Mało kto wie, że bez przeprowadzenia specjalistycznych badań gruntów, kruszyw czy mieszanek mineralno-asfaltowych, żadna droga w Polsce nie ma prawa być wybudowana. Trzeba ocenić bardzo wiele parametrów już na etapie projektowania mieszanek, jak też na etapie sprawdzania receptur, podczas procesu produkcji i łączenia materiałów. W końcu nikt nie chce, aby nawierzchnia po roku się załamała czy popękała – wyjaśnia Tomasz Wójcik, Dyrektor Administracyjny Labortest Sp. z o.o.

– Fundusze unijne rozwinęły inwestycje w zakresie infrastruktury drogowej. Wyposażenie w aparaturę badawczą jest jednak bardzo kosztowne. Aby konkurować na rynku i świadczyć pełny zakres specjalistycznych badań laboratoryjnych, zmuszeni jesteśmy do ciągłego doposażania naszego laboratorium w nowoczesny sprzęt, a na ten cel potrzebujemy ponad milion złotych. To dla nowej firmy jest ogromny wydatek – dodaje Dyrektor Wójcik.

Polecamy: serwis Fundusze unijne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pieniądze są, ale gdzie i jakie?

REKLAMA

Jednym z dostępnych rozwiązań rozważanych przez firmę były środki finansowe z Unii Europejskiej. Bogata oferta programów dla przedsiębiorstw zachęca do korzystania z takiego wsparcia, zwłaszcza tych, które planują realizację projektów innowacyjnych. Jednak każdy program rządzi się innymi prawami, a liczne różnice (formalne, proceduralne) przyprawiają laika o zawrót głowy.

- Zastanawialiśmy się, kto nam może pomóc w pozyskaniu wsparcia z funduszy europejskich. Nie chcieliśmy korzystać z usług firm komercyjnych, bo działają zbyt schematycznie i nie przykładają wagi do indywidualnych potrzeb klienta. Pocztą „pantoflową” dowiedzieliśmy się o krakowskim ośrodku KSU w Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej – wspomina Tomasz Wójcik.

Krajowy System Usług, to sieć ośrodków doradczo-informacyjnych rozlokowanych na terenie całej Polski. Prowadzą je instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Część ośrodków wyspecjalizowanych w świadczeniu usług proinnowacyjnych skupiona jest równocześnie w Krajowej Sieci Innowacji. Takim ośrodkiem jest Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.

- Latem 2009 r. w Punkcie Konsultacyjnym KSU pojawili się Prezes Andrzej Osysko oraz Dyrektor Tomasz Wójcik. Podczas bezpłatnych konsultacji zdiagnozowaliśmy potrzeby inwestycyjne Labortestu, zweryfikowaliśmy także dostępne źródła finansowania adekwatne do potrzeb tej firmy. Staraliśmy się całościowo spojrzeć na jej potrzeby, aby wykorzystać potencjał innowacyjny Labortestu, umożliwić współpracę z jednostkami naukowymi i sektorem B+R, a co najważniejsze - stworzyć pracownikom możliwości dalszego rozwoju. W zasadzie mogę powiedzieć, iż projekt rodził się „na moich oczach – mówi Zofia Gródek-Szostak z ośrodka KSU Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.

Spośród dostępnych programów operacyjnych inwestycja Labortestu najlepiej wpisywała się w założenia Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, działanie 2.2 "Wsparcie komercjalizacji badań naukowych", Schemat B "Projekty inwestycyjne przedsiębiorstw z zakresu B+R". W ramach tego działania mikro i małe firmy mogą uzyskać 70% (a średnie 60%) zwrotu kosztów kwalifikowanych. - Aplikowaniu o wsparcie towarzyszyła niepewność i powątpiewania w to, czy mikroprzedsiębiorstwo działające 1 rok może uzyskać dofinansowanie?. Powiedziałam im jednak, że do odważnych świat należy, a żeby odnieść sukces trzeba próbować - wspomina Zofia Gródek-Szostak.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Strzał w dziesiątkę – a to dopiero początek

Podczas spotkań w Punkcie Konsultacyjnym przedstawiciele firmy podjęli decyzję o podziale projektu inwestycyjnego w infrastrukturę B+R na trzy samodzielne i niezależne części. Było to spowodowane zapisami Programu : „Maksymalna wartość całkowitej kwoty wydatków kwalifikowanych projektu musi być niższa niż 400 000 PLN”. Do każdej z inwestycji składany był oddzielny wniosek, co zwiększało szansę otrzymania pieniędzy. Labortest Sp. z o.o. podpisał już umowę na realizację jednego projektu, dwa pozostałe podlegają właśnie ocenie formalnej i merytorycznej.

- Pierwszy wniosek opracowany z panią Zofią na zakup aparatury laboratoryjnej do prowadzenia zaawansowanych prac B+R aplikował o kwotę 390 tys. zł. Wniosek ten zdobył 87,5% punktów. Drugi wniosek na doposażenie laboratorium złożono na podobną kwotę i „przeszedł on” już pozytywną ocenę formalną. Obecnie oczekujemy na informację o efektach oceny merytorycznej i o ilości uzyskanych punktów. Wraz z zespołem Punktu Konsultacyjnego jesteśmy pełni optymizmu co do oceny wniosku – komentuje Dyrektor Wójcik. 

Na szerokie wody

Labortest Sp. z o.o. – oprócz Klęczan (tam właśnie przeniosła się firma) – ma już 5 innych laboratoriów stałych (Rudna Mała, Strzyżów, Stalowa Wola, Siewierz i Sochaczew) oraz 3 laboratoria polowe zlokalizowane przy realizowanych inwestycjach. Są to: Białobrzegi (budowa drogi ekspresowej S7 od Grójca do Białobrzegów), Ropczyce (obwodnica miasta na krajowej „czwórce”) oraz Żyrardów. Niebawem rozpocznie się praca przy budowie obwodnicy w Rzeszowie.

- Dzięki profesjonalnemu sprzętowi badawczemu możemy obsługiwać coraz poważniejsze inwestycje infrastrukturalne oraz poszerzać zakres wykonywanych przez nas badań. Naszymi klientami są zarówno generalni wykonawcy, jak i inwestorzy, tacy jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Nie zapominamy także o mniejszych zleceniach. Obsługujemy np. śląski Zarząd Dróg Wojewódzkich – mówi Tomasz Wójcik.

Nie ukrywa, że taki skok rozwojowy nie byłby możliwy bez środków unijnych. A te z kolei znalazły się w firmie dzięki wsparciu Punktu Konsultacyjnego Krajowego Systemu Usług przy CTT PK. – Pani Zofia ujęła nas swoją wiedzą i zaangażowaniem. Włożyła w nasz projekt całe serce – chwali konsultantkę KSU Dyrektor Wójcik.

- My też na tym zyskaliśmy, to kolejny zadowolony klient, będący wizytówką naszego Punktu Konsultacyjnego. Nie mówiąc już o tym, że Labortest stał się dla mnie inspiracją do przygotowania publikacji naukowych, które są już po pozytywnej recenzji. Przetarte szlaki trzeba rozwijać, a przykład Labortestu to dowód na to, że każda firma, która ma ciekawy pomysł i odważy się na jego realizację, ma szanse na odniesienie sukcesu. Dotyczy to przede wszystkim mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zgłasza się do nas coraz więcej firm, którym zawsze chętnie i - co ważne - nieodpłatnie pomagamy – podsumowuje Zofia Gródek-Szostak.

Polecamy: Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA