Kategorie

Firma sprzątająca - pomysł

Firma sprzątająca - pomysł
Firma sprzątająca - pomysł
Prowadzenie z oczekiwanym sukcesem firmy sprzątającej może nie być wcale łatwe w dzisiejszych czasach, konkurencja na rynku jest bardzo duża, ale nie należy rezygnować z własnych planów, jeżeli ma się dobry pomysł na własny biznes, sukces jest w zasięgu ręki.

Na początek potrzebujesz dokładnego rozeznania w rynku na który zamierzasz wejść, to bardzo ważne aby poznać konkurencję, jej ofertę, ceny i znaleźć niezagospodarowaną niszę dla własnej działalności. Dalej będziesz potrzebować dobrego biznes planu (link biznes plan).

Tak na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że założenie i prowadzenie firmy sprzątającej jest bardzo proste. Do sprzątania wydawać by się mogło nie potrzeba żadnych szczególnych kwalifikacji, na początek nie trzeba też angażować jakiś specjalnych środków a biuro może być prowadzone w domu. Ale niestety, żeby utrzymać firmę na rynku i osiągnąć zyski, trzeba uzbroić się w cierpliwość i ciężko pracować.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Redakcja poleca: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Korzystnym faktem dla powstawania firm sprzątających jest – co trzeba podkreślić - fakt, że wynajmujący firmę sprzątającą zleceniodawca nie ponosi kosztów takich jak choćby ZUS i pensja sprzątaczki, a ponadto usługę sprzątania może odliczyć od kosztów działalności gospodarczej.

Początek działalności

Rozpoczęcie działalności związanej ze sprzątaniem jest dość łatwe, nie są do tego potrzebne żadne koncesje czy pozwolenia. Wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą.

INFORAKADEMIA poleca: Zatrudnianie cudzoziemców w świetle zmian

Najlepszym rozwiązaniem lokalizacyjnym takiej firmy będzie raczej duże miasto. To tam właśnie popyt na tego typu usługi jest większy niż gdzie indziej.
Przed startem firmy oceń dobrze potrzeby i swoje możliwości. Jeśli na początek masz zamiar obsługiwać małe biura to dużo sprzętu i wielu pracowników nie będziesz potrzebować (dobrze byłoby przed rozpoczęciem działalności firmy znaleźć pierwsze zlecenie, które na początek pozwoli Ci przynajmniej na pokrycie bieżących kosztów).

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Jeśli masz zamiar od razu wejść na duże powierzchnie (duże biura, supermarkety, szkoły, szpitale) to niezbędne będą inwestycje w sprzęt, np. piorące odkurzacze oraz pracowników.

Innym pomysłem jest oferta skierowana do klienta indywidualnego — sprzątanie domów.

Ale można tez wszystkie te elementy połączyć w jedną firmę.

Propozycje oferowanych usług firmy sprzątającej

Sprzątanie biur

Tego typu usługa może obejmować:
- utrzymanie w czystości wyposażenia biurowego (mebli, sprzętu komputerowego oraz innego sprzętu biurowego),
- utrzymanie w czystości powierzchni szklanych (drzwi, ścian przeszklonych, luster),
- utrzymanie czystości podłóg (odkurzanie wykładzin, mycie powierzchni posadzek),
- utrzymanie czystości w sanitariatach
- zaopatrywanie sanitariatów w środki higieniczne (papier toaletowy, ręczniki papierowe, mydło).

Sprawdź: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Sprzątanie mieszkań i domów

Na tego typu usługę może składać się utrzymywanie porządku w mieszkaniach i domach mieszkalnych jak również zlecenia jednorazowego ich wysprzątania.
W ramach stałego utrzymywania porządku, cyklicznie z ustaloną częstotliwością utrzymanie czystości może obejmować:
- wycieranie kurzu z wszelkich mebli i biurek,
- przecieranie witryn, gablotek, biblioteczek,
- przetarcie parapetów, poręczy,
- odkurzanie dywanów i wykładzin,
- mycie podłóg panelowych, kamiennych itp.,
- mycie drzwi,
- utrzymanie czystości w pomieszczeniach sanitarnych,
- wyrzucanie śmieci do wyznaczonych kontenerów.

Prace na indywidualne życzenie klientów:
- trzepanie dywanów,
- odkurzanie antyalergiczne oraz trzepanie kanap, łóżek itp.,
- mycie płytek metodą parową.

Oferta mycie okien, szyb wystawowych, przeszkleń

Tego typu usługi składają się z mycia okien, szyb wystawowych oraz innych przeszkleń zarówno w prywatnych mieszkaniach i domach, jak też w biurach, sklepach i innych pomieszczeniach.

Można przyjmować jednorazowe zlecenia, jak i cyklicznym utrzymanie okien i przeszkleń w czystości.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Czyszczenie po remontach

W ofercie firmy może znaleźć się także doczyszczanie mieszkań i domów po remontach. Do zakresu prac wejdzie np.:
- odkurzanie ścian, sufitów, podłóg oraz mebli,
- oczyszczanie pozostałości po zaprawach, farbach i lakierach,
- czyszczenie płytek ściennych i podłogowych po fugowaniu,
- mycie podłóg i innych powierzchni,
- inne prace po wcześniejszej konsultacji.

Na ofertę firmy sprzątającej może składać się również pielęgnacja terenów zewnętrznych, np.:
- koszenie trawników,
- grabienie.

Coraz częściej oferowana usługą firm sprzątających jest opieka nad grobami:
Na tego typu usługi składają się zlecenia zarówno jednorazowego uporządkowania grobu i jego otoczenia, jak też stała opieka nad zleconymi grobami.
Do zakresu tego typu prac wchodzi:
- mycie nagrobka oraz usunięcie starych kwiatów i zniczy,
- sprzątanie terenu wokół grobu i usunięcie zbędnej roślinności,
- zapalenie małego znicza,
- dokumentacja zdjęciowa wykonanej usługi.

Dodatkowo w ofercie firmy sprzątającej znaleźć się może pranie:
- dywanów,
- foteli i krzeseł,
- kanap, narożników pokojowych i kuchennych, wersalek,
- tapicerek samochodowych.

Pamiętaj, że w Twojej firmie czas pracy będzie nienormowany, sprzątanie odbywa się w godzinach wieczornych lub wcześnie rano, często również weekendy (jeśli chodzi o klienta instytucjonalnego; klient indywidualny oczekuje raczej, że wszystko dokona się w czasie kiedy albo nie będzie go w domu, albo tak aby było to jak najmniej uciążliwe). Nie jest to lekki i przyjemny biznes ale ciężka praca pozwoli z czasem osiągać zyski.

Rozpoczynając działalność w tym biznesie pamiętaj, ze klienci korzystający z tego typu usług łatwo przywiązują się do firmy, ale też maja duże wymagania a duża konkurencja na rynku powoduje, że najmniejsza wpadka z Twojej strony może przyczynić się rezygnacji z Twoich usług. Dlatego też jedną z najważniejszych kwestii będzie jakość i solidność wykonywanych usług. Dodatkowo pamiętaj, ze kluczem do uznania wymagającego klienta może być zwracanie uwagi na szczegóły podczas wykonywania prac porządkowych. Pamiętaj, aby szczególną ostrożność zachować przy wszelkiego rodzaju sprzętach i wyposażeniu, nic nie ma prawa ulec zniszczeniu czy nawet uszkodzeniu.

Zwracaj szczególna uwagę na osoby, które zatrudniasz, bo to one przede wszystkim będą bezpośrednia wizytówką Twojej firmy. Sposobem na znajdowanie dobrych pracowników jest zatrudnianie na początku na okres próbny, w czasie którego nowa osoba będzie swoje zadania wykonywała pod okiem doświadczonego pracownika.
Jeżeli zamierzasz obsługiwać klientów instytucjonalnych, zwracaj uwagę na organizowane przetargi. Wygrana może zapewnić Ci dobrego i stałego klienta, a tym samym utrzymanie na dłuższy okres czasu.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Pracownicy

Podstawą działania w branży jest wyrobienie sobie dobrej marki. Można zrobić to tylko przez niezawodność, rzetelność, sumienność oraz świadczenie usług wysokiej jakości. Zatrudniaj więc dobrych pracowników. Określ na początek własne zasady rekrutacji pracowników oraz jakie chcesz aby obowiązywały w Twojej firmie i pod tym kątem szukaj odpowiadających Ci osób. Potem możesz pomyśleć o systemie wynagradzania, to ważny punkt aby Twoim ludziom naprawdę się chciało i by czuli się odpowiedzialni za swoją pracę, szczególnie że prawdopodobnie nie będziesz w stanie zaoferować pracownikom zbyt wysokich stawek (np. dodatkowy okres próbny przy szkoleniu pracowników na początku zatrudnienia, opieka starszego, doświadczonego pracownika nad młodszym). A ten sposób pracujesz tylko i wyłącznie na swój sukces i markę firmy.

Pamiętaj, że pracownikom często będziesz powierzać biura, w których będą znajdowały się wartościowe przedmioty, dokumenty, a Twoich pracowników nikt nie będzie sprawdzał (pracują poza godzinami pracy biura). Pamiętaj również o polepszaniu kwalifikacji pracowników, to na pewno zapewni Ci wysoki poziom wykonywanych usług.

Maszyny, urządzenia

Ofertę profesjonalnego sprzętu czyszczącego możesz znaleźć między innymi na stronie www.bas-hako.com.pl. Firma oferuje szeroką gamę sprzętu tak nowego jak i używanego.

Inna możliwość to firma Optinet www.optinet.com.pl oferująca profesjonalne urządzenia do sprzątania.

Na pewno jednak na początek potrzebne mogą być: odkurzacz przemysłowy, urządzenie do prania wykładzin, szorowarka, polerka, maszyna czyszcząco-szorująca. Może to być wydatek nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ceny

Niewątpliwie dużym wyzwaniem będzie dla Ciebie odpowiednie ustawienie cen za oferowane usługi. Pod tym względem konkurencja jest ogromna a każdy klient chce wydać jak najmniej a mieć czysto. Przygotowując się do wejścia na ten rynek, sprawdź w miarę możliwości dokładnie ceny bezpośredniej konkurencji. Ale pomyśl też np. o ofertach specjalnych, przedświątecznych, rabatach czy innych zachętach dla klienta, dzięki temu możesz dużo zyskać.

Może warto nawet zaryzykować pierwsze darmowe pranie, czy sprzątanie aby pokazać wysoką klasę oferowanych usług i w ten sposób zdobyć klienta (chociaż to też nie zawsze może przynieść oczekiwany rezultat). Niewątpliwie nawet w takiej branży jaką jest sprzątanie, prowadząc firmę musisz mieć głowę pełną pomysłów.
Trzeba pamiętać też (jeżeli masz zamiar brać udział w przetargach), że w większości organizowanych przetargów, to właśnie ceny usług mają kluczowe znaczenie. Chociaż ważne jest co ta cena obejmuje (np. podstawowe sprzątanie ale już za np. umycie okien, czy wypranie wykładzin trzeba płacić dodatkowo).

Wykorzystaj informacje branżowe dostępne w Internecie np. www.sprzatanie.info.pl - to dostępny serwis branżowy, znajdziesz tam informacje o technologiach, forum, katalog firm, giełdę.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Romulus89
    2021-09-03 14:37:12
    Niestety, większość firm sprzątających sprząta byle jak, po łepkach, byle odwalić robotę, skasować klienta i czym prędzej odjechać. U nas w firmie tych firm sprzątających przewinęło się już kilkanaście od czasu jak ja pracuje. Aktualnie od roku sprząta biura firma Akmar z Olsztyna i jest to chyba najdokładniejsza firma sprzątająca, jak się u nas pojawiła :)
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
1 sty 2000
26 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

Ładowarka USB-C standardem w całej UE

Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Gdzie nie wolno budować domów?

Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

O ile wzrosną ceny energii?

Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.