Kategorie

Projektowanie ogrodów, utrzymanie terenów zielonych – pomysł

Ostatnie lata przyniosły prawdziwy boom na tworzenie ogrodów, coraz więcej ludzi buduje się lub kupuje gotowe segmenty z małymi ogródkami, gdzie szczególnie im zależy aby wyglądały atrakcyjnie, cieszyły oko i dawały wytchnienie po pracowitym dniu. Najczęściej oczywiście klienci chcą aby ogród był ładny i nie wymagał zbyt dużego nakładu pracy.

Coraz częściej właściciele nawet małych ogrodów traktują je jak przedłużenie domu, pragnąc spędzać tam miłe chwile w pogodne dni. Pragną więc mieć choć namiastkę miejsca gdzie od wiosny do jesieni coś kwitnie i cieszy oko, nawet wtedy gdy nadchodzi jesień dni są coraz krótsze i coraz chłodniejsze, a ogród można podziwiać już tylko a okna.

W związku z tym można pokusić się o stwierdzenie, że wciąż stale rośnie popyt na usługi specjalistyczne firm zajmujących się dbaniem i projektowaniem ogrodów, trawników, kwiatów, drzew i krzewów.

Jak założyć?

Założenie takiej firmy nie jest trudne. Można zacząć nawet od koszenia trawników (jeśli nie czujemy się zbyt mocni w tym interesie), wówczas trzeba zainwestować zaledwie 2-3 tys. zł. Jeśli ktoś myśli od początku o poważnej firmie projektującej zieleń, musi wyłożyć ok. 25 tys. zł. Za tę kwotę kupi niezbędny sprzęt: grabie, szpadle, kosiarki, wertykulatory, glebogryzarki itp. Wydaje się jednak, że pobyt na tego typu usługi stale jest tak duży, że mając inicjatywę nie powinno być problemu z osiągnięciem sukcesu.

Niestety w tego typu działalności niezbędna jest wiedza merytoryczna oraz umiejętności wymagające praktyki, jak chociażby artystyczne strzyżenie żywopłotów. Jeżeli sami nie potrafimy tego, musimy się liczyć z koniecznością zatrudnienia osoby z wykształceniem ogrodniczym.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Co na początek?

Na początek działalności wystarczy podstawowy sprzęt niezbędny do uruchomienia tego typu działalności. I tak potrzebować będziemy prawdopodobnie:

 • Kosiarki do trawy oraz kosy spalinowej – kupując je należy pamiętać o ich wydajności oraz bezawaryjności, dlatego też polecane są raczej nowe sprzęty. Szacowany koszt wydajnych sprzętów dobrej klasy powinien zamknąć się w kwocie 5000 zł;
 • Samochód (combi, van lub półciężarówka) – są konieczne ze względu na konieczność dojazdów do klientów. Np. używaną półciężarówkę w dobrym stanie można kupić już za 20 000 zł, mniejszy samochód za niższą kwotę;
 • Wynajęcie małego biura to kwota od 500 zł do nawet 5000 zł (wybór zależy od nas), małą szopę lub dobrze dostępną piwnicę można wynająć za ok. 1000 zł miesięcznie;
 • Zestaw drobnych narzędzi (łopaty, grabie, sekatory, piły i inne niezbędne w pracy) można skompletować już za kwotę 1000 zł;
 • Inne akcesoria, jak drabina, węże, duże przedłużacze, pojemniki na odpady, piły spalinowe i inne to wydatek które może kształtować się różnie od 1000 zł do nawet 10 000 zł.

Jeżeli uda nam się zdobyć naprawdę dużego klienta możemy potrzebować tzw. ciężkiego sprzętu np. walca, czy buldożera, ale nie zaleca się kupowania ich (taki klient może nam się trafić naprawdę nie za często a wydatek na sprzęt pochłonie duże środki finansowe plus jego utrzymanie) lepszym wariantem jest wynajęcie takiego sprzętu.

Co możemy robić/jakie oferować usługi?

Otwierając działalność polegającą na projektowaniu i pielęgnacji ogrodów mamy naprawdę szerokie pole do popisu. Klienci będą mieli naprawdę wysokie wymagania. Co więc będzie do nas należało?

 • Przedogródek znajdujący się między ulicą a domem jest wizytówką domu, właściciele wielu posesji właśnie tej części poświęcają szczególną uwagę i są gotowi włożyć wiele wysiłku i pieniędzy aby osiągnąć oczekiwany efekt.
 • Podjazd do garażu – powinien być ładny i wytrzymały, może wyglądać bardzo skromnie lub przeciwnie – kolorowo i efektownie. Trzeba więc szczegółowo ustalić z klientem czego oczekuje.
 • Cenionym elementem dekoracji ogrodów stały się ostatnio rośliny w donicach. Ponieważ najważniejszym elementem w ogrodzie są ciekawie dobrane i starannie pielęgnowane rośliny, warto przynajmniej w części wykorzystać właśnie ten element jakim są ciekawe i ozdobne donice.
 • Właściciele domów spędzają zazwyczaj w ogrodach wszystkie ciepłe dni. Dlatego chętnie wyposażają je w rzeczy, które ogród zdobią ale też służą ich wygodzie. Warto więc pomyśleć o zbudowaniu altanki, która przyniesie upragniony chłód. Altany to ogrodowe budowle o lekkiej konstrukcji, przeważnie drewniane, najczęściej z ażurowymi ścianami i dachem, często obrośnięte pnączami. Altanka pełni rolę pokoju na świeżym powietrzu, gdzie skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Można wstawić do niej meble, spożywać posiłki, a także schronić się przed deszczem. Chociaż niestety altanka to rozwiązanie polecane do dużych ogrodów.
 • Przyjemne korzystanie z tarasu lub altany umożliwiają ogrodowe meble. Powinny być przede wszystkim praktyczne i wygodne – służą bowiem do odpoczynku. Ważne jest też, by były estetyczne i zdobiły ogród. 
 • Ważnym elementem przy zakładaniu ogrodu będzie kwestia odpowiedniego oświetlenia oraz nawodnienia. Poza tym, jeżeli doradzamy przy założeniu nowego ogrodu na pewno pojawi się kwestia, co zrobić aby jak najszybciej osiągnąć pożądany efekt, a więc jakie rośliny wybrać i posadzić aby pusty ogród w chwili zakładania, jak najszybciej zachwycał bujną zielenią.

Podczas wiosennych i letnich dni życie towarzyskie i rodzinne często przenosi się do ogrodu. Tam pije się popołudniową kawę, w pogodne weekendy je śniadanie, urządzane są przyjęcia z grillem. Zadbany ogród i pięknie zaaranżowany taras coraz częściej stają się „oczkiem w głowie”. Dlatego projektując ogród warto pomyśleć o wszystkich elementach, a z jakich skorzysta klient to już jego sprawa.

Niewątpliwym plusem tego typu działalności jest jej stosunkowo wysoka rentowność. Ponadto zapewniając sobie pewną ilość stałych klientów do pielęgnacji ich ogrodów możemy być pewni w miarę stałych dochodów. Takim klientom możemy oferować następujące usługi stałej opieki nad ogrodem:
– koszenie trawy,
– przycinanie krzewów,
– chemiczna ochrona roślin,
– nawożenie,
– odchwaszczanie, sprzątnięcie i wywiezienie powstałych odpadów.

Usługi tego typu mogą obejmować nawet 3-4 razy w miesiącu wizytę u klienta i wykonywanie określonych prac pielęgnacyjnych za określoną stawkę.

Minusem jest jej sezonowość, szczególnie zastój zimowy. Niewątpliwie najwięcej pracy będzie wiosna i jesienią. Ale zajmując się projektowaniem można postarać się tak ułożyć sobie grafik aby właśnie te prace wykonywać np. głównie zimą, gdy nie ma pracy w ogrodzie. Rozwiązaniem jest też poszukiwanie klientów pragnących mieć tzw. ogród zimowy ale takich klientów należy szukać wśród naprawdę zamożnych i dobrze zarabiających osób. 

Niewątpliwy plusem tej działalności jest też stale powiększający się rynek. Ostatnimi czasy bardzo wiele osób przeprowadza się z bloków do domków jednorodzinnych bądź tzw. szeregowców. Poza tym wzrasta w ludziach potrzeba estetycznego, kolorowego ogródka, z zadbaną roślinności, nie wystarcza już to co kiedyś trawa, jakiś iglak i obowiązkowa pnąca róża. Trzeba również uważać na pewne kwestie prawne, które mogą utrudniać naszą działalność. Jest to związane szczególnie z uzyskiwaniem zezwoleń na np. wycinkę drzew.

Polecamy: serwis Mała firma

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oznakowanie CE

  Oznakowanie CE to wymóg, który wiele wyrobów musi posiadać, zanim trafi do sprzedaży. Oznakowanie CE wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

  Rynek najmu (wrzesień/październik 2021 r.) - ceny, oferty, trendy

  Na rynku najmu ożywienie. Ofert mieszkań i pokoi na wynajem ubyło, a stawki pną się w górę i to już od kilku miesięcy. Jest to efekt odbudowy gospodarki, powrotu studentów na uczelnie oraz rosnących kosztów utrzymania mieszkań.

  Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą

  Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Jakich formalności trzeba dopełnić, gdy osoba mieszkająca za granicą odziedziczyła nieruchomość położoną w Polsce i chce ją sprzedać? Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży tej nieruchomości? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

  Zasady etykietowania żywności

  Sprzedawcy żywności i napojów, muszą podawać niezbędne informacje o produktach w swojej ofercie, aby konsument końcowy mógł podjąć świadomą decyzję o ich zakupie.

  Obowiązki w zakresie postępowania z odpadami WEEE

  Produkcja, dystrybucja lub sprzedaż sprzętu elektrycznego i elektronicznego, takiego jak komputery, lodówki, telefony komórkowe, na mocy unijnych i krajowych przepisów oznacza obowiązek producenta, aby sprzęt ten był właściwe utylizowany i przetwarzany.

  Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami z budżetu państwa

  Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami. Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych objętych dopłatami z budżetu państwa. Ubezpieczenia rolne "Bezpieczne Uprawy' i "Bezpieczne Zwierzęta" oferowane przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych są sprzedawane w placówkach Poczty Polskiej. Producenci rolni mogą liczyć na dopłaty do 65 proc. składki ubezpieczeniowej z budżetu państwa.

  Kredyty hipoteczne z opcją "klucz za dług"

  Kredyty hipoteczne - "klucz za dług". Żaden bank nie wprowadził do swojej oferty kredytu hipotecznego z opcją "klucz za dług" – wynika z informacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

  Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych

  Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych to mniej elektroodpadów i frustracji konsumentów. Po latach współpracy Komisji Europejskiej z branżą producentów urządzeń elektronicznych liczba ładowarek do telefonów komórkowych zmniejszyła się już z 30 do 3 w ostatniej dekadzie. Celem nowych przepisów jest ustanowienie wspólnego rozwiązania technicznego w zakresie ładowania wszystkich urządzeń.

  Wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Kilka dni na złożenie wniosku.

  Koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy finansowej na realizację swoich zadań statutowych. Termin na złożenie wniosku mija 30 września.

  Jak zwiększyć wartość firmy

  Firma i marka istnieją dla klientów. To fakt. Inwestorzy stanowią także równie ważną grupę interesariuszy. I jednych, i drugich (a przede wszystkim ich kapitał) przyciągają marki silne, spójne w swej komunikacji i poważane na rynku. Jak zatem zwiększyć wartość firmy i marki, jeśli wciąż jesteśmy na etapie aspiracji do zostania liderem? Odpowiadamy.

  Idealny sprzedawca – 3 kroki do sukcesu

  Idealny sprzedawca jest pożądanym obiektem przez firmy sprzedażowe. Jego największą wartością są umiejętności oraz marka, którą buduje każdego dnia. W obecnych, trudnych czasach, kiedy sprzedaż głównie jest w sieci idealny sprzedawca musi stać się dobrym doradcą. Nie ważny jest produkt, który sprzedajesz. Ważne jest to, że to Ty jesteś sprzedawcą. Co buduje markę idealnego sprzedawcy? Jakie cechy powinien posiadać dobry handlowiec? Czy cena ma znaczenie w handlu?

  Nie budujemy rynku mieszkaniowego, dlatego mieszkania szybko drożeją

  Rynek mieszkaniowy. W sierpniu budowano prawie 252 tys. mieszkań, to najwyższy wynik w historii. Jednak nadal bardzo nam daleko do rozwiązania problemów mieszkaniowych bo nie korzystamy z rozwiązań, które sprawdziły się w wielu krajach.

  Bańka cenowa na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań nie spadną dopóki stopy procentowe nie wzrosną

  Ceny mieszkań. Według szacunków, w ciągu ostatnich 2 lat ceny mieszkań wzrosły w wybranych miastach o ok. 1/3 lub więcej. W stolicy od stycznia do lipca tego roku metr kwadratowy podrożał nawet o 1 tys. złotych. Eksperci prognozują, że część metropolii osiągnie do końca br. wynik ponad 20% większy w relacji rocznej. Mimo znacznych wzrostów, nabywców zachęcają tanie kredyty. Ale jeśli te ostatnie podrożeją, to może nastąpić ograniczenie wzrostu cen na rynku nieruchomości, a nawet chwilowy ich spadek.

  Renta dożywotnia - od czego zależy jej wysokość

  Renta dożywotnia. O hipotece odwróconej możemy mówić w dwóch ujęciach: sprzedażowym i kredytowym. Model sprzedażowy to inaczej renta dożywotnia oferowana w Polsce przede wszystkim przez fundusze hipoteczne. W tym wypadku, w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, senior otrzymuje świadczenia pieniężne aż do swojej śmierci i może dożywotnio zamieszkiwać swoje lokum. Model kredytowy hipoteki odwróconej niestety nie istnieje w Polsce w praktyce. To usługa, którą mogłyby oferować banki na mocy ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, ale dotychczas żaden nie zdecydował się na takie rozwiązanie. Od czego zależy wysokość świadczeń w przypadku renty dożywotniej?

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

  Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

  Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.