REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej cz. I

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Własna firma z funduszy UE
Własna firma z funduszy UE

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego opłaca się wnioskować o dotacje unijne, na przykładzie własnej firmy, przedstawię Państwu w cyklu artykułów - cz. I - kalkulacja.

Pracowałam sobie spokojnie w Ministerstwie Środowiska i zajmowałam się funduszami unijnymi i ewaluacją. Po jakimś czasie poczułam się wypalona jako urzędnik i postanowiłam odejść. Przeszłam do sektora prywatnego. Pracowałam w firmie działającej w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii, gdzie zajmowałam się funduszami unijnymi a przede wszystkim kompleksowo procedurą środowiskową. Pracując w sektorze prywatnym byłam zadowolona.

REKLAMA

REKLAMA

Praca w której można się wykazać, samodzielne stanowisko i możliwość podejmowania decyzji, młody ambitny zespół, szef, z którym można się bez przeszkód dogadać. Niby same plusy a jednak i ta praca nie dawała mi pełnej 100-stu procentowej satysfakcji i zaczynała mi się marzyć całkowita niezależność i powoli dojrzewała we mnie myśl o tym czy nie zaryzykować i nie założyć własnej firmy.

Dodatkowo znajomi często pytali mnie o rady ws. funduszy unijnych czy procedur środowiskowych. Zaczęto mnie zapraszać na konferencje nie jako uczestnika a jako prelegenta. Przemyślałam sprawę bardzo dokładnie i podjęłam decyzję o założeniu własnej firmy. Postępowałam dokładnie tak jak opisałam to w poprzednim artykule. Wiedziałam co potrafię i co daje mi satysfakcję. Pracując w firmie prywatnej zobaczyłam, że prowadząc własną firmę mogłabym zarabiać więcej niż na etacie a przede wszystkim być bardziej niezależna. Sporządziłam listę potencjalnych klientów, zrobiłam listę niezbędnych wydatków oraz analizę SWOT i zaczęłam szukać możliwości dofinansowania. 

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji

REKLAMA

Wstępnie w arkuszu excel zrobiłam sobie małe obliczenia. Wypisałam wszystkie niezbędne wydatki jakie muszę ponieść aby rozpocząć działalność gospodarczą. Podzieliłam te wydatki na dwie kategorie. Pierwsza to co mogę sama kupić oraz to co jest poza moim zasięgiem finansowym czyli to na co będę musiała pozyskać pieniądze. Dodatkowo zrobiłam sobie tabelkę w której wpisałam miesięczne wydatki jakie muszę ponosić aby firma mogła funkcjonować. Tutaj znalazły się takie wydatki jak ZUS, abonament telefoniczny, abonament internetowy, bilety na komunikację miejską, papier do drukarki, tusz do drukarki itp. Później byłam mile zaskoczona jak bardzo się ta tabelka przydała przy wypełnianiu wniosku, ale o tym później. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zajrzałam na stronę Urzędu Pracy, na stronę Regionalnego Programu Operacyjnego a także na stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz na kilka innych stron związanych z funduszami unijnymi. Przygodę z aplikowaniem trzeba zacząć jednak od tak żmudnych rzeczy jak dokładne przeczytanie stron internetowych, poszukanie informacji o konkursach oraz o tym kto ogłasza konkursy i na jakich zasadach a przede wszystkim kiedy. Okazało się, że środki na założenie firmy są w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego w działaniu 1.5 oraz w Urzędzie Pracy Miasta Stołecznego Warszawy.

Środki są także w Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej oraz w Programie Operacyjnym Rozwój Obszarów Wiejskich. Jednak są to środki na działalność gospodarczą pozarolniczą tych którzy do tej pory byli rolnikami. Nie kwalifikowałam się, więc poprzestałam na Mazowieckim RPO i Urzędzie Pracy. Okazało się, że pół roku wcześniej był nabór wniosków do Mazowieckiego RPO.

Dowiedziałam się też, że na ten pierwszy konkurs rozdysponowano 90% alokacji na to działanie. To oznacza, że w następnym konkursie będzie tylko 10% i środki przeznaczone na działanie 1.5 zostaną wyczerpane. A kiedy będzie następny konkurs? – tego nikt w tej chwili nie wie. Zatem drogą eliminacji odpadła mi jedna z dwóch możliwości starania się o dotacje na założenie firmy. Zajrzałam więc na stronę Urzędu Pracy.

W zasadzie to nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Co prawda w Mazowieckim RPO mogłam się ubiegać aż o 40 000 zł a w Urzędzie Pracy „tylko” o sześciokrotność średniej krajowej – obecnie to ok. 19 000 zł. Ale wniosek do UP jest prostszy do wypełnienia, mniej załączników jest potrzebnych, procedura jest prostsza i krótsza. Poza tym w Urzędzie Pracy aplikują tylko przyszli potencjalni przedsiębiorcy. Natomiast do Mazowieckiego RPO aplikują wszyscy przedsiębiorcy z sektora MSP – zarówno ci którzy chcą założyć firmę jak i ci co już ją mają i chcą pozyskać dotację na zmodernizowanie swojej firmy, wiec konkurencja jest zdecydowanie większa. 

Zatem uświadomiona w pozytywnych stronach mniejszej ale „pewniejszej” dotacji przeczytałam warunki które muszę spełnić aby móc aplikować. Okazało się, że powinnam się zarejestrować jako osoba bezrobotna, że nie mogłam wcześniej prowadzić działalności gospodarczej ani nie mogłam korzystać ze środków publicznych na taką działalność. Będą na stronie internetowej UP i chcąc ściągnąć na swój komputer potrzebne informacje okazało się, że mogę też dokonać wyboru czy chcę założyć działalność gospodarczą tylko składając wniosek o dotację czy też po szkoleniu ABC działalności gospodarczej.

Zobacz: Finanse na start

Jest to szkolenie bezpłatne oferowane przez Urząd Pracy wszystkim chętnym potencjalnym przedsiębiorcom. Ja akurat z takiego szkolenia nie korzystałam ponieważ uznałam że jest mi ono niepotrzebne, poza tym podobny kurs przeszłam na zasadzie e-lerningowej poprzez stronę internetową PARP. Uznałam, że jest to dla mnie wygodniejsze, ponieważ szkolenie odbywam w czasie dla mnie dogodnym i nie muszę nawet z domu wychodzić.

Skoro spełniam wszystkie warunki to mogę zabrać się za pisanie wniosku…

O Autorze

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA