reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej cz. I

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej cz. I

Dlaczego opłaca się wnioskować o dotacje unijne, na przykładzie własnej firmy, przedstawię Państwu w cyklu artykułów - cz. I - kalkulacja.

Środki są także w Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej oraz w Programie Operacyjnym Rozwój Obszarów Wiejskich. Jednak są to środki na działalność gospodarczą pozarolniczą tych którzy do tej pory byli rolnikami. Nie kwalifikowałam się, więc poprzestałam na Mazowieckim RPO i Urzędzie Pracy. Okazało się, że pół roku wcześniej był nabór wniosków do Mazowieckiego RPO.

Dowiedziałam się też, że na ten pierwszy konkurs rozdysponowano 90% alokacji na to działanie. To oznacza, że w następnym konkursie będzie tylko 10% i środki przeznaczone na działanie 1.5 zostaną wyczerpane. A kiedy będzie następny konkurs? – tego nikt w tej chwili nie wie. Zatem drogą eliminacji odpadła mi jedna z dwóch możliwości starania się o dotacje na założenie firmy. Zajrzałam więc na stronę Urzędu Pracy.

W zasadzie to nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Co prawda w Mazowieckim RPO mogłam się ubiegać aż o 40 000 zł a w Urzędzie Pracy „tylko” o sześciokrotność średniej krajowej – obecnie to ok. 19 000 zł. Ale wniosek do UP jest prostszy do wypełnienia, mniej załączników jest potrzebnych, procedura jest prostsza i krótsza. Poza tym w Urzędzie Pracy aplikują tylko przyszli potencjalni przedsiębiorcy. Natomiast do Mazowieckiego RPO aplikują wszyscy przedsiębiorcy z sektora MSP – zarówno ci którzy chcą założyć firmę jak i ci co już ją mają i chcą pozyskać dotację na zmodernizowanie swojej firmy, wiec konkurencja jest zdecydowanie większa. 

Zatem uświadomiona w pozytywnych stronach mniejszej ale „pewniejszej” dotacji przeczytałam warunki które muszę spełnić aby móc aplikować. Okazało się, że powinnam się zarejestrować jako osoba bezrobotna, że nie mogłam wcześniej prowadzić działalności gospodarczej ani nie mogłam korzystać ze środków publicznych na taką działalność. Będą na stronie internetowej UP i chcąc ściągnąć na swój komputer potrzebne informacje okazało się, że mogę też dokonać wyboru czy chcę założyć działalność gospodarczą tylko składając wniosek o dotację czy też po szkoleniu ABC działalności gospodarczej.

Zobacz: Finanse na start

Jest to szkolenie bezpłatne oferowane przez Urząd Pracy wszystkim chętnym potencjalnym przedsiębiorcom. Ja akurat z takiego szkolenia nie korzystałam ponieważ uznałam że jest mi ono niepotrzebne, poza tym podobny kurs przeszłam na zasadzie e-lerningowej poprzez stronę internetową PARP. Uznałam, że jest to dla mnie wygodniejsze, ponieważ szkolenie odbywam w czasie dla mnie dogodnym i nie muszę nawet z domu wychodzić.

Skoro spełniam wszystkie warunki to mogę zabrać się za pisanie wniosku…

O Autorze

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama