Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości? (cz. 2)
REKLAMA
REKLAMA
Jak zostało to już w pierwszej części wszczęcie postępowania upadłościowego następuje na wniosek, który daje początek wstępnej fazie procedury upadłościowej, czyli postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości.
REKLAMA
Zobacz: Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości? (cz. 1)
Właściwy sąd dla wniosku
REKLAMA
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być złożony w sądzie upadłościowym, właściwym dla osoby dłużnika. Zgodnie z art. 19 Prawa upadłościowego i naprawczego właściwy jest sąd, na którego ternie leży zakład główny dłużnika (ust. 1). Jeżeli dłużnik ma zakłady w obszarach właściwości różnych sądów i trudno ustalić, który z nich jest zakładem głównym, właściwy jest każdy z tych sądów (ust. 2).
Przedsiębiorca X ma swoje zakłady w trzech różnych województwach. Jeżeli żaden z tych zakładów nie ma charakteru zakładu głównego, wniosek o ogłoszenie upadłości można złożyć w każdym z tych trzech województw.
W pewnych sytuacjach może zdarzyć się sytuacja, kiedy to kilku dłużnik złoży jednocześnie wnioski o ogłoszenie upadłości tego samego przedsiębiorcy w trzech różnych miejscach (z uwagi na posiadane tam przez przedsiębiorcę zakłady). W takiej sytuacji dla postępowania upadłościowego właściwy będzie ten sąd, który pierwszy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości (art. 149 ust. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego).
Zobacz: Czy spółka "ogłasza upadłość"?
Kto składa wniosek?
Zgodnie z art. 3 Prawa upadłościowego i naprawczego wniosek o wszczęcie postępowania może być zgłoszony jedynie przez podmioty, które zostały wskazane w ustawie. Przy wniosku o ogłoszenie upadłości katalog ten wymienia art. 20. Wedle niego wniosek może być złożony przez dłużnika lub przez każdego, kto jest jego wierzycielem. Dodatkowo uprawnieni do złożenia wniosku są także:
- wspólnicy odpowiadający bez ograniczenia za zobowiązania spółki (przy spółkach jawnych, partnerskich, komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych);
- osoby uprawnione do reprezentacji osób prawnych lub tzw. ułomnych osób prawnych (np. członkowie zarządu spółki);
- organ założycielski (przy przedsiębiorstwach państwowych);
- minister Skarbu Państwa (przy jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa);
- likwidatorzy (przy osobach prawnych i osobowych spółkach handlowych);
- kurator osoby prawnej;
- organ udzielający pomocy publicznej.
Sam dłużnik jak i osoby uprawnione do reprezentacji dłużnika będącego osobą prawną (zarząd) mają obowiązek dokonania zgłoszenia w ciągu dwóch tygodni od powstania stanu niewypłacalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.