REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości? (cz. 2)

A.P.
Wniosek o ogłoszenie upadłości, postępowanie upadłościowe./ Fot. Fotolia
Wniosek o ogłoszenie upadłości, postępowanie upadłościowe./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawą uprawniającą do ogłoszenia upadłości jest stan niewypłacalności dłużnika. Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Jak zostało to już w pierwszej części wszczęcie postępowania upadłościowego następuje na wniosek, który daje początek wstępnej fazie procedury upadłościowej, czyli postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości.

REKLAMA

Zobacz: Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości?  (cz. 1)

Właściwy sąd dla wniosku

REKLAMA

Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być złożony w sądzie upadłościowym, właściwym dla osoby dłużnika. Zgodnie z art. 19 Prawa upadłościowego i naprawczego właściwy jest sąd, na którego ternie leży zakład główny dłużnika (ust. 1). Jeżeli dłużnik ma zakłady w obszarach właściwości różnych sądów i trudno ustalić, który z nich jest zakładem głównym, właściwy jest każdy z tych sądów (ust. 2).

Przedsiębiorca X ma swoje zakłady w trzech różnych województwach. Jeżeli żaden z tych zakładów nie ma charakteru zakładu głównego, wniosek o ogłoszenie upadłości można złożyć w każdym z tych trzech województw.

W pewnych sytuacjach może zdarzyć się sytuacja, kiedy to kilku dłużnik złoży jednocześnie wnioski o ogłoszenie upadłości tego samego przedsiębiorcy w trzech różnych miejscach (z uwagi na posiadane tam przez przedsiębiorcę zakłady). W takiej sytuacji dla postępowania upadłościowego właściwy będzie ten sąd, który pierwszy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości (art. 149 ust. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy spółka "ogłasza upadłość"?

Kto składa wniosek?

Zgodnie z art. 3 Prawa upadłościowego i naprawczego wniosek o wszczęcie postępowania może być zgłoszony jedynie przez podmioty, które zostały wskazane w ustawie. Przy wniosku o ogłoszenie upadłości katalog ten wymienia art. 20. Wedle niego wniosek może być złożony przez dłużnika lub przez każdego, kto jest jego wierzycielem.  Dodatkowo uprawnieni do złożenia wniosku są także:

 • wspólnicy odpowiadający bez ograniczenia za zobowiązania spółki (przy spółkach jawnych, partnerskich, komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych);
 • osoby uprawnione do reprezentacji osób prawnych lub tzw. ułomnych osób prawnych (np. członkowie zarządu spółki);
 • organ założycielski  (przy przedsiębiorstwach państwowych);
 • minister Skarbu Państwa (przy jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa);
 • likwidatorzy (przy osobach prawnych i osobowych spółkach handlowych);
 • kurator osoby prawnej;
 • organ udzielający pomocy publicznej.

Sam dłużnik jak i osoby uprawnione do reprezentacji dłużnika będącego osobą prawną (zarząd) mają obowiązek dokonania zgłoszenia w ciągu dwóch tygodni od powstania stanu niewypłacalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA