REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie dla przedsiębiorców na wzornictwo

Dofinansowanie dla przedsiębiorców na wzornictwo /Fot. Fotolia
Dofinansowanie dla przedsiębiorców na wzornictwo /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już w pierwszej połowie 2018 r. w programie Inteligentny Rozwój pojawi się nowa oferta dla małych i średnich firm - dotacje na przeprowadzenie profesjonalnego procesu wzorniczego. Przedsiębiorcy będą mogli dostać do 425 tys. zł na sfinansowanie współpracy z projektantami i studiami projektowymi oraz na doradztwo związane z wdrożeniem nowego produktu (intensywność wsparcia do 85%,  przy maksymalnej wartości wydatków kwalifikowalnych - 500 tys.).

Dodatkowo - i to na pewno będzie spora zachęta, aby zainteresować się wzornictwem -  firmy będą mogły sfinansować inwestycję niezbędną do wdrożenia nowego lub znacząco ulepszonego produktu, efektu projektowania wzorniczego. Intensywność wsparcia w tej części projektu będzie zależała od lokalizacji inwestycji (zgodnie z mapą pomocy regionalnej). Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych dla inwestycji to 1 mln zł.

REKLAMA

Działanie ma jedno bardzo ważne ograniczenie. Konkurs zostanie otwarty tylko dla firm prowadzących działalność w 11 regionach, poza 5 regionami Polski Wschodniej, w których funkcjonuje działanie „Wzór na konkurencję" (PO PW).

„Design dla przedsiębiorców" ma proste kryteria. PARP nie definiuje dodatkowych ograniczeń dla wnioskodawców, np. jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych czy przychody. Firmy zainteresowane wsparciem będą musiały zgłosić się do agencji z diagnozą, czyli wstępnym audytem, który potwierdzi zasadność i planowany zakres projektu wzorniczego. Na tym etapie przedsiębiorcy będą mogli posiłkować się zewnętrznymi wykonawcami - koszt takiej usługi będzie wydatkiem kwalifikowalnym.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Sam proces projektowy finansowany w PO IR musi składać się z co najmniej 3 faz:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) pierwszej: diagnozy, przeprowadzonej przed złożeniem wniosku,

b) drugiej: syntezy i analizy, w której firma będzie określała strategię działań prowadzących do opracowanie projektu wzorniczego, w tym założeń do briefu projektowego

c) trzeciej: tworzenia rozwiązań, prototypowania i testowania nowego lub ulepszonego produktu.

Profesjonalne wzornictwo będzie coraz ważniejsze dla przedsiębiorców.  Wielu z nich stanie chociażby przed koniecznością dostosowania swoich opakowań do wymagań dyrektyw z pakietu Circular Economy, w szczególności w związku z wprowadzanymi wysokimi celami dla recyclingu odpadów opakowaniowych. W tym kontekście ekoprojektowanie, które oznacza  włączanie aspektów  środowiskowych do  projektowania i  rozwoju  wyrobu, a w przypadku opakowań dotyczy surowców,  projektowania,  produkcji, dystrybucji, użytkowania,  zbierania i recyklingu, będzie jednym z podstawowych narzędzi dostosowawczych. Wsparcie w tym zakresie jest potrzebne.

Zobacz: Dotacje

Ryzyko w tym nowym instrumencie wiąże się z brakiem umiejętności, z jednej strony  firm, które często nie są świadome możliwości i korzyści związanych z designem, a z drugiej - projektantów, np. w zakresie prowadzenia procesów projektowych zgodnie z nowymi wymogami środowiskowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA