Łatwiejszy dostęp do rachunków płatniczych
REKLAMA
REKLAMA
Łatwiejszy dostęp do rachunków płatniczych i do płatności w formie elektronicznej - zakłada projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, skierowany niedawno przez Ministerstwo Finansów do konsultacji.
REKLAMA
Celem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i nadzorze nad rynkiem finansowym jest dostosowanie polskiego prawa do Dyrektywy PE i Rady z lipca 2014 roku m.in. w sprawie dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.
"Zgodnie z Diagnozą stanu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce opublikowaną przez Narodowy Bank Polski w grudniu 2013 r., wciąż znaczna część polskiego społeczeństwa nie posiada rachunku bankowego, a tym samym nie ma możliwości opłacania swoich zobowiązań w formie bezgotówkowej lub, posiadając rachunek bankowy, wykorzystuje go w niewielkim zakresie. W badaniu dotyczącym wykluczenia finansowego opublikowanym przez Bank Światowy w 2012 roku 30 proc. Polaków od 15. roku życia nie posiadało konta osobistego" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Zobacz: Łatwiejszy dostęp do konta bankowego po osobie zmarłej od 2017 r.
"Zgodnie z najnowszymi badaniami prezentowanymi w raporcie Banku Światowego z 2014 r. dotyczącego finansowego wykluczenia na świecie, rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej posiada jedynie 78 proc. dorosłych Polaków" - dodaje dokument.
Dlatego właśnie projekt ustawy ma na celu "zwiększenie wyboru ofert usług płatniczych dostępnych dla konsumentów oraz poprawę jakości i przejrzystości usług świadczonych przez dostawców usług płatniczych, a także zwiększenie mobilności konsumentów oraz wprowadzenie ułatwień w zakresie porównywania opłat i usług w zakresie rachunków płatniczych".
Projekt wprowadza także procedury, ułatwiające przenoszenie rachunków płatniczych w przypadku, gdy konsument znajdzie lepszą ofertę. "Świadomość łatwej zmiany dostawcy usługi płatniczej powinna wpłynąć na większą konkurencję wśród dostawców usług płatniczych, co powinno przełożyć się na wzrost jakości świadczonych usług, jak i zwiększenie konkurencji cenowej" - głosi uzasadnienie.
Redakcja poleca: Dotacje dla pracodawców – jak uzyskać i rozliczyć (PDF)
Podstawowy dostęp do usług płatniczych mieliby, w myśl projektu, także ci, którzy nie posiadają rachunku bankowego. Dostęp ten ma im umożliwić "wykonanie podstawowych transakcji płatniczych, takich jak otrzymywanie dochodów lub świadczeń, opłacanie rachunków oraz nabywanie towarów i usług, w tym za pośrednictwem polecenia zapłaty, polecenia przelewu oraz za pomocą karty płatniczej, z wyłączeniem kart kredytowych".
Podstawowy rachunek płatniczy i usługi z nim powiązane mają być jak najprostsze, a także, w zakresie pewnych limitów transakcji, bezpłatne.
"Dzięki temu konsumenci, którzy nie posiadają dostępu do rachunków płatniczych, będą mogli zawrzeć umowę rachunku podstawowego umożliwiającego dokonywanie najbardziej popularnych usług płatniczych, w tym dokonywanie płatności internetowych. Przyjęta koncepcja podejścia do rachunku podstawowego zakłada, że z rachunkiem podstawowym nie będą mogły być powiązane żadne produkty kredytowe" - głosi uzasadnienie.
Zobacz: Jak założyć konto w e-sądzie?
Zdaniem autorów projektu wprowadzenie powszechniejszego dostępu do podstawowego rachunku płatniczego może "przekonać osoby starsze, które dotychczas nie odczuwały potrzeby posiadania rachunku płatniczego, a także miały przeświadczenie, że posiadają zbyt niskie dochody, by posiadać taki rachunek".
REKLAMA
REKLAMA