REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc "frankowiczom" - nowe kryteria projektu

Restrukturyzacja walutowych kredytów mieszkaniowych - nowe kryteria projektu/Fot. Fotolia
Restrukturyzacja walutowych kredytów mieszkaniowych - nowe kryteria projektu/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe kryteria projektu ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej przewidują, że właściciele mieszkań o pow. 100 mkw. oraz domów do 150 mkw, którzy zaciągnęli kredyty w walutach obcych, mają mieć szansę na ich restrukturyzację. Ponadto limity te nie obowiązywałyby w przypadku rodzin z trójką i więcej dzieci.

Właściciele mieszkań o pow. do 100 mkw. oraz domów do 150 mkw., którzy zaciągnęli kredyty w walutach obcych, mają mieć szansę na ich restrukturyzację - zakładają nowe kryteria projektu autorstwa PO dot. walutowych kredytów hipotecznych.

REKLAMA

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu przygotowanego przez posłów PO "o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej oraz o zmianie niektórych ustaw". Wcześniej tego dnia odbyło się posiedzenie sejmowej komisji finansów, która rozpatrywała zgłoszone do dokumentu poprawki.

Zobacz: Szerszy dostęp do kredytów na nowe technologie dla MŚP

Jak mówiła podczas obrad plenarnych sprawozdawczyni i zarazem przewodnicząca komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO), pozytywną rekomendację otrzymała poprawka, którą sama złożyła. Przewiduje ona zwiększenie o 25 mkw. kryterium powierzchni nieruchomości, której właściciel mógłby złożyć wniosek o restrukturyzację walutowego kredytu hipotecznego. Oznacza to, że w przypadku mieszkania limit wynosiłby teraz 100 mkw., a w przypadku domu - 150 mkw. Zaznaczyła jednocześnie, że limity te nie obowiązywałyby w przypadku rodzin z trójką i więcej dzieci. Skowrońska podkreśliła, że poprawkę tę złożyła ze względu na dobry interes społeczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodała, że podczas obrad komisji finansów akceptacji nie zdobyły natomiast poprawki złożone przez klub PiS. Jak mówiła, przewidywały one całkowitą zmianę bazowego projektu i zmierzały m.in. do całkowitego przerzucenia odpowiedzialności za takie kredyty na banki, co w jej opinii nie byłoby sprawiedliwe względem osób, które zaciągnęły kredyty w złotym.

Zobacz: Coraz łatwiej o kredyty dla przedsiębiorców

Przedstawiciel PO poseł Jacek Brzezinka podkreślając, jak ważna jest to ustawa poinformował, że jego klub jest za uchwaleniem projektu w przedłożeniu komisji finansów.

Podobną opinię wyraziła Genowefa Tokarska z PSL, która przyznała, że proponowane rozwiązania są bardzo potrzebne, ale jednocześnie - w jej ocenie - są "trudną materią". Poinformowała, że Ludowcy opowiadają się za przyjęciem propozycji PO.

Odmiennego zdania byli posłowie opozycji. Paweł Szałamacha z PiS ubolewał, że choć autorzy projektu "zapraszali do współpracy" przy pracy nad nim, to jednak poprawki jego klubu zostały odrzucone. W jego opinii, mimo zwiększenia kryteriów powierzchni nieruchomości, w projekcie nadal znajduje się znaczna liczba obostrzeń, co spowoduje, że z tych przepisów będzie mogła skorzystać zaledwie garstka kredytobiorców walutowych. Szałamacha ponownie złożył więc poprawki PiS.

Zobacz też: Jakie korzyści niesie kredyt konsolidacyjny?

Poprawki złożył też Wincenty Elsner z SLD. Jak mówił, ich celem jest "w istotny sposób pogorszenie sytuacji banków i polepszenie sytuacji kredytobiorców". Wskazał, że zakładają one m.in. wykreślenie z projektu PO zapisu o tym, że z restrukturyzacji mogłyby skorzystać osoby, których kredytowana nieruchomość jest jedyną, jaką posiadają. Ponadto w jego ocenie to banki powinny niemal całkowicie - w 9/10 - zostać obciążone restrukturyzacją kredytów walutowych. Natomiast kredytobiorcy, jam mówił, powinni ponosić jedynie "symboliczną" odpowiedzialność.

Andrzej Romanek ze Zjednoczonej Prawicy choć przyznał, że przyjęta przez sejmową komisję poprawka idzie w dobrym kierunku, to nadal z projektowanych rozwiązań będzie mogła skorzystać niewielka grupa osób.

Złożenie poprawek do projektu oznacza, że zostaje on ponownie skierowany do sejmowej komisji finansów, która oceni zaproponowane przez posłów opozycji zmiany do dokumentu.

Zgodnie z przygotowanym przez PO projektem przewalutowanie hipotecznych kredytów walutowych następowałoby po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Zakłada on, że wyliczać się będzie różnicę między wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w złotych polskich, a nie w walucie. Połowa tej różnicy byłaby umarzana.

Zobacz: Kredyt hipoteczny i problemy z jego spłatą

Przez rok od jego wprowadzenia z programu mogłyby skorzystać osoby, których relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia przekracza 120 proc. W kolejnym roku z tego rozwiązania skorzystać mogłyby osoby, w przypadku których ta relacja mieści się w widełkach 100-120 proc., a w kolejnym roku - 80-100 proc.

W projekcie zapisano kilka warunków, które kredytobiorcy muszą spełnić, by móc skorzystać z proponowanych rozwiązań. Poza kryterium powierzchni nieruchomości warunkiem jest też, by była ona użytkowana na własne potrzeby.

Proponowane rozwiązania miałyby kosztować banki 9-9,5 mld zł, ale jednocześnie byłyby one zwolnione od płacenia podatku dochodowego od umorzonej części kredytu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA