Kategorie

Mieszkanie - kredyt czy wynajem?

kupno czy wynajem mieszkania
kupno czy wynajem mieszkania
Fotolia
Początkiem 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Z jednej strony niekorzystne dla kredytobiorców podwyższenie kwoty wkładu własnego do 10%, z drugiej modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dodatkowo niskie stopy procentowe na poziomie 2,2% sprawiają, że rata kredytu jest porównywalna do opłaty za najem. Jak te zmiany wpływają na decyzję „kupić czy wynająć”?

Tradycja bycia na swoim

Z danych Eurostatu wynika, że 80% Polaków mieszka we własnych mieszkaniach. Z wynajmu częściej korzystają mieszkańcy zamożnych krajów Zachodniej Europy. Na taki podział mają wpływ dwa czynniki. Pierwszy to wysokie ceny nieruchomości w tych krajach, drugi  to uwarunkowania kulturowe. Mieszkańcy Europy Zachodniej są bardziej mobilni, częściej się przeprowadzają, stąd brak potrzeby inwestowania we własne mieszkanie. Z kolei w Polsce, czy innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej wciąż duże znaczenia ma tradycja
i przyzwyczajenia, które sprawiają, że nieruchomość wolimy posiadać na własność.

Posiadanie własnego mieszkania daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i niezależności. Można go sprzedać, przekazać dzieciom w spadku, ponadto dokonując remontów
i inwestując w lokal zwiększamy wartość własnej nieruchomości, a nie cudzej.

Prawo do ulgi podatkowej przy zakupie dwóch mieszkań

Wkład własny i dopłaty od Państwa

Reklama

Od stycznia 2015 roku, w życie weszły przepisy zmieniające uregulowania prawne w zakresie otrzymywania kredytu hipotecznego. Wcześniej wymagany był 5% wkład własny, obecnie jest to 10%. Oznacza to, że kupując mieszkanie za 300 tysięcy, aby zaciągnąć kredyt musimy mieć co najmniej 30 tysięcy złotych własnych oszczędności.  - Równocześnie zmiany zaszły także w programie Mieszkanie dla Młodych, które neutralizują skutki podwyższonego udziału własnego. Klienci kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym i korzystający z programu MDM, mogą liczyć na dopłatę do kredytu w wysokości co najmniej 10%. Takie zmiany mają pomóc zwłaszcza młodym osobom podjąć decyzję o kupnie własnego M - komentuje Alicja Kaczmarczyk, prokurent firmy Budrem.

Na uzyskaniu kredytu hipotecznego i zakupie mieszkania nasze wydatki się nie kończą. Lokale sprzedawane przez deweloperów są w stanie surowym. Co to oznacza? Mieszkanie w stanie deweloperskim obejmuje ściany przygotowane do malowania lub pomalowane na biało, sufity, okna, parapety zewnętrzne, drzwi, a także podłączenia instalacji oraz mediów.

Mieszkania dla Młodych 2015 r. - proponowane zmiany programu

Wsparcie dla najemców

Wynajem mieszkania sprawdza się głównie wtedy, gdy nie jesteśmy pewni swoich dalszych życiowych planów.  Studenci,  którzy nie wiedzą gdzie będą mieszkać po uzyskaniu dyplomu, czy osoby często zmieniające pracę z pewnością wybiorą tę formę za mieszkania. Dodatkowo, jeśli dzielimy lokal z kimś, to koszty są zdecydowanie mniejsze niż miesięczna kwota raty kredytu hipotecznego. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy chcemy wynajmować mieszkanie sami. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy niskie stopy procentowe, często wynajem kosztuje nas dokładnie tyle samo co miesięczna rata kredytu. Oczywiście i tutaj powstają programy, ułatwiające najem lokalu np. „Fundusz Mieszkań na wynajem” z powstały z inicjatywy BGK. Ten rządowy program, ma na celu zachęcić Polaków do większej mobilności w poszukiwaniu pracy. Cena miesięcznego najmu ma być niższa nawet o kilkanaście procent w porównaniu do średniej ceny rynkowej. Mieszkania oferowane przez BGK, to głównie lokale 2 i 3 pokojowe, z urządzonymi kuchniami i łazienkami, wyposażone w sprzęt AGD.

Wynajem mieszkania bez zakładania działalności gospodarczej

Dwie możliwości, jeden wybór

Stając przed wyborem: kupić czy wynająć, musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, jak widzimy nasze życie za kilkanaście lat. Oczywiście idealną sytuację mają osoby, które zaciągają kredyt na krótki okres czasu, przy stosunkowo wysokim wkładzie własnym. Większość młodych Polaków nie może sobie pozwolić na taki komfort. - Wynajmując mieszkanie zdarza się, że płacimy tyle, ile wynosi miesięczny koszt kredytu. Banki, zwłaszcza teraz oferują bardzo korzystne formy zaciągania kredytów hipotecznych, których nie należy się obawiać – mówi Alicja Kaczmarczyk. Wiele osób kupuje lokal z przeznaczeniem na wynajem, który przeważnie z powodzeniem pokrywa ratę kredytu, jest to zatem doskonała inwestycja - dodaje. Przy wynajmowaniu mieszkania płacimy głównie za to, że mieszkamy w danym miejscu, jednak nigdy nie mamy pewności, czy z początkiem kolejnego miesiąca nie dostaniemy wypowiedzenia umowy. Własne mieszkanie daje większe poczucie stabilności, ale jego zakup stanowi najczęściej zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. Z kolei miesięczny koszt wynajmu nieruchomości często jest podobny do raty kredytu, który spłacamy. Zatem decyzja o zakupie bądź wynajmie własnego M musi być poparta przede wszystkim planami na przyszłość, a te zawsze warto ustalać z głową.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.