REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmienią sie przepisy dotyczące niedozwolonych klauzul umownych

klauzule niedozwolone
klauzule niedozwolone
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowywane są zmiany KPC, które mają zmodyfikować procedurę uznawania za niedozwolone postanowień umów stosowanych przez firmy z konsumentami. Zmienią się w dużym stopniu np. przepisy dotyczące mocy wiążącej orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tych sprawach.

REKLAMA

Założenia zmian w procedurze cywilnej mają na celu nie tylko szybsze eliminowanie z rynku sprzecznych z prawem postanowień umów, ale także ograniczenie liczny spraw, które wpływają do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyniku działań quasi-konsumenckich organizacji lub prawników, którzy wnoszą pozwy w celach jedynie zarobkowych. Po niedawnym zmniejszeniu do 60 zł. stawki minimalnej opłaty z tytułu zastępstwa procesowego w sprawach o uznanie danego wzorca umowy za niedozwolony, zaczęło wpływać wiele pozwów od osób fizycznych reprezentowanych przez jednego prawnika. W rezultacie do końca września 2013 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: SOKiK) został „zalany” 33 tys. takich pozwów, co uniemożliwiło ich rozpoznanie w szybkim terminie.

REKLAMA

Ponadto, obecnie obowiązująca procedura uznawania danego postanowienia za niedozwoloną klauzulę umowną jest dla firm niejasna. Przedsiębiorcom trudno się zorientować, jakie klauzule zostały uznane za niedozwolone i z jakiej przyczyny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Kto będzie mógł wnosić o uznanie postanowienia umowy za niedozwoloną klauzulę?

REKLAMA

Prawo wniesienia o uznanie danego postanowienia za niedozwoloną klauzulę umowną będzie przysługiwało m.in. prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Komisji Nadzoru Finansowego, jak również organizacjom konsumenckim wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego i do rejestru prowadzonego przez prezesa UOKiK. Warunkiem wpisania organizacji konsumenckiej do rejestru prowadzonego przez prezesa UOKiK będzie posiadanie 1000 członków i prowadzenie działalności od co najmniej 2 lat. Corocznie będzie też dokonywana weryfikacja członków organizacji konsumenckiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według założeń osoby fizyczne nie będą mogły wnosić pozwów o uznanie wzorca umowy za niedozwolone. Rząd tłumaczy, że zapis taki nie jest spowodowany dużą liczbą pozwów od osób fizycznych od jednego pełnomocnika, ale rzadkim korzystaniem przez osoby fizyczne z tej możliwości na podstawie obecnych przepisów. W konsekwencji po wprowadzeniu w życie omawianych zmian, osoby fizyczne będą mogły wnieść pozew na ogólnych zasadach ustalenia postanowienia umowy za niewiążące na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jakie klauzule warto wprowadzić do firmowego wzoru zamówienia ?

Moc wiążąca orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

W myśl proponowanych zmian SOKiK będzie sporządzał z urzędu uzasadnienie orzeczenia. Ponadto, orzeczenie tego sądu, stwierdzające, że postanowienie stosowane przez danego przedsiębiorcę jest niedozwolone będzie odnosiło skutek w stosunku do tego przedsiębiorcy oraz wszystkich konsumentów, z którymi zawarł on umowę na podstawie wzorca umowy, z którego pochodzi postanowienie lub też podpisali umowę o wykorzystanie tego wzorca umowy już po wydaniu przez sąd orzeczenia - z uwagi na to, że przedsiębiorca nie zaprzestał jego stosowania.

Co więcej, orzeczenie SOKiK stwierdzające, że postanowienie stosowane przez danego przedsiębiorcę jest niedozwolone, będzie miało także skutek wobec wszystkich osób trzecich, niezależnie od tego, czy zostało wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, czy też nie. Czynność wpisania postanowienia do tego rejestru będzie miało zatem charakter tylko techniczny, a skutek uznania postanowienia za klauzulę niedozwoloną nastąpi w momencie wydania orzeczenia przez SOKiK.

Coraz mniej klauzul niedozwolonych w umowach deweloperów

Zwolnienie od kosztów sądowych

W sprawach o uznanie wzorca umowy za niedozwolone wprowadzone będzie zwolnienie od kosztów sądowych, ze względu na publiczny interes w rozstrzyganiu tego typu spraw.

Z omawianych założeń powstanie teraz projekt zmian w przepisach, który trafi pod obrady rządu, a następnie do prac w Sejmie.

Jak uniknąć niedozwolonych klauzul umownych?

Kancelaria Prawna Skarbiec - specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA