REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy będzie łatwiejsza. Zmiany w przepisach podatkowych

Piotr Juszczyk
Doradca podatkowy w firmie inFakt. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wieloletni praktyk w dziedzinie księgowości. Specjalizuje się w tematach prawa podatkowego, księgowości oraz prowadzenia biznesu. Na co dzień pomaga przedsiębiorcom, przekładając przepisy na prosty język.
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy będzie łatwiejsza. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w przepisach podatkowych
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy będzie łatwiejsza. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w przepisach podatkowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aby pomóc docierającym do Polski uchodźcom z Ukrainy potrzebne są nie tylko regulacje, które umożliwią im legalny pobyt, pracę czy naukę. Polskie przepisy należy też dostosować do form pomocy, jakie otrzymują obywatele Ukrainy, Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami podatkowymi, które mają ułatwić przekazywanie darowizn czy korzystanie z udzielanych nieodpłatnie mieszkań. Wsparcie mają też otrzymać przedsiębiorcy i organizacje pomagające uchodźcom.

Darowizny przekazywane do Ukrainy bez podatku

Darowizny przekazywane do Ukrainy nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jeśli natomiast otrzymują je osoby przybyłe do Polski – należałoby je uregulować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obecnie osoby otrzymujące darowiznę nie płacą podatku, jeśli wartość świadczenia pieniężnego lub rzeczowego w ciągu pięciu lat nie przekroczy 4902 zł. W przypadku 4 osobowej rodziny jest to kwota 19 608 złotych

REKLAMA

Jednak Ministerstwo Finansów potwierdziło, że pracuje nad przepisami, według których obywatele Ukrainy przebywający w Polsce byliby zwolnieni z podatku od otrzymanych tutaj spadków oraz darowizn. Zostanie dla nich wprowadzone zwolnienie podatkowe, które będzie obowiązywało od daty wybuchu wojny, a więc 24 lutego do końca bieżącego roku.

Ulgi dla pomagających Ukrainie

REKLAMA

Nowe przepisy mają również wesprzeć przedsiębiorców i organizacje, które niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. Ministerstwo Finansów chce umożliwić zaliczanie jej do kosztów uzyskania przychodów zarówno w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych. Dotyczyłoby to wydatków na wytworzenie lub kosztów nabycia rzeczy i praw będących przedmiotem darowizn. Mogą one być przekazywane organizacjom pozarządowym, również z Ukrainy, jednostkom samorządu terytorialnego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz ratownictwa medycznego, działającym na terytorium Polski i Ukrainy. Przepisy mają dotyczyć okresu od 24 lutego do 31 grudnia tego roku.

Kosztem uzyskania przychodów będą również nakłady poniesione podczas bezpłatnego świadczenia usług, np. pomocy medycznej darowanej na rzecz organizacji pozarządowej. Skorzystają na tym lekarze, którzy chcą działać za darmo na rzecz obywateli Ukrainy.

Bezpłatne korzystanie z mieszkania bez podatku

W trakcie opracowywania są także przepisy dotyczące mieszkania w Polsce za darmo, bez PIT. Obecnie osoba, która nieodpłatnie korzysta z cudzego mieszkania (prywatnego lub firmowego), musi zapłacić od tego podatek. Nie dotyczy to pomocy otrzymanej za pośrednictwem organizacji pozarządowych. W myśl nowych regulacji obywatele Ukrainy, którzy będą korzystać z mieszkania nieodpłatnie, nie będą podlegali obowiązkowi zapłaty podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napływ uchodźców będzie coraz większy, a zakres koniecznej pomocy. coraz szerszy, dlatego wszystkie te zmiany przepisów są niezbędne. Ważne, aby obywatele Ukrainy, którzy dostają wsparcie, nie mieli później problemów związanych z rozliczeniami z fiskusem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Energetyka wiatrowa – o konkurencyjności w branży decydować będzie i ekonomia i ekologia

Do publicznej debaty o stanie polskiego sektora energetycznego, transformacji energetycznej oraz cenach energii wraca temat związany z ustawą odległościową. W dobie niestabilnych cen energii to właśnie OZE jest jedyną gwarancją bezemisyjnej i taniej energii. Firmy z największym potencjałem już dziś dbają o jeszcze jedną istotną kwestię – recykling.  Jeśli połączyć oba aspekty nie ma wątpliwości, że o konkurencyjności w branży decydować będzie na równi ekonomia i ekologia.

Posiedzenie RPP: Jaki poziom stóp procentowych NBP

Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboża i inne produkty rolne już obowiązują [Lista produktów]

W dniu 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach - nie jest zbyt dobrze

Polskie firmy powinny poważnie zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Z nowego raportu Eurostatu „Cyfryzacja w Europie” wynika, że Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby firm, w których cyfrowe bezpieczeństwo zostało naruszone. 3 na 10 przebadanych organizacji z Polski zgłosiło przynajmniej jeden tego typu incydent.  

REKLAMA

Te metody sprawdzą się w nauce języków obcych

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w nauce wymowy języków obcych? Czy oglądanie filmów wystarczy? Podpowiadają eksperci z platformy do nauki języków.

Pszenica, kukurydza i rzepak - notowania cen

Pszenica, kukurydza i rzepak na europejskim rynku - notowania cen w czerwcu 2024 r.

Patent lidera. Dlaczego rozwój menedżera jest koniecznością w niepewnych czasach? Pobierz BEZPŁATNIE wydanie specjalne "Menedżer ODnowa"

Wyobraź sobie statek w środku burzy, którym dowodzi kapitan nieznający nowoczesnych narzędzi nawigacyjnych ani technik zarządzania załogą, która w dodatku nie ma do niego zaufania. Czy powierzyłbyś swój statek takiej osobie? Jakie są szanse, że doprowadzi go ona do celu? Podobnie jak w żegludze, świat biznesu wymaga od menedżerów ciągłego doskonalenia i nauki. W dzisiejszych czasach, gdy zmiany są jedyną stałą, wygląda na to, że rozwój menedżera stał się czymś więcej niż opcją – jest absolutną koniecznością. Bezpłatne wydanie specjalne "Menedżer ODnowa" jest już dostępne do pobrania. 

Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

REKLAMA

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

REKLAMA