Kategorie

Jakie rozwiązania wprowadzono dla firm w 2020? Podsumowanie

Najważniejsze działania i rozwiązania MRPiT – podsumowanie 2020 roku
Najważniejsze działania i rozwiązania MRPiT – podsumowanie 2020 roku
Tarcza Antykryzysowa, Tarcza Branżowa, Polski Bon Turystyczny, ochrona miejsc pracy, Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców – to m.in. właśnie tu koncentrowały się prace MRPiT w 2020 roku. Głównym celem w dobie pandemii Covid-19 i związanym z nią kryzysem, było konieczne wsparcie udzielane pracownikom i pracodawcom.

Tarcza Antykryzysowa

Od marca 2020 r., czyli od początku pandemii Covid-19 w Polsce przygotowano szereg instrumentów wsparcia. Pakiet rozwiązań ogłoszony przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, przyjął formę i nazwę Tarczy Antykryzysowej. Dzięki niej dotychczas do przedsiębiorców trafiło już ponad 172 mld zł.

W tym:
· 33% środków trafiło do branży związanej z handlem,
· 24% do branży przemysłowej,
· 15% do branży budowlanej.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Tarcza Finansowa PFR

Reklama

We współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju resort przygotował Tarczę Finansową, która jest jednym z najważniejszych elementów walki ze skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19 w Polsce. Spośród wielu dostępnych rozwiązań to właśnie bezpośrednie wsparcie finansowe dla przedsiębiorców stanowi fundament programów pomocowych rządu.

Wartość programu to ok. 100 mld zł pozyskanych na warunkach rynkowych poprzez emisję obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa. Już w kwietniu br. pierwsze wypłaty w ramach Tarczy PFR trafiły do przedsiębiorców dotkniętych negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19.

Do dzisiaj z pomocy skorzystało blisko 347 tys. przedsiębiorców zatrudniających ok. 3,2 mln pracowników. Najważniejszy cel działań osłonowych - ochrona miejsc pracy, został osiągnięty dzięki współpracy PFR i MRPiT (wówczas MR). Potwierdza to stosunkowo niski poziom bezrobocia i wyższa aktywność zawodowa (niż w 2019 r.). System obsługujący ten program realizował wypłaty niemal natychmiast po złożeniu wniosku, przekazując do polskich przedsiębiorców pomoc o wartości prawie 61 mld zł. Obecnie przygotowywane są kolejne wypłaty oraz następna odsłona programu - wsparcie dla przedsiębiorców ze szczególnie poszkodowanych branż, czyli Tarcza Finansowa PFR 2.0.

Tarcza Branżowa

Reklama

Uchwalona przez parlament 9 grudnia br. tzw. Tarcza Branżowa to pakiet pomocowy dla blisko 40 branż najbardziej obecnie poszkodowanych skutkami pandemii koronawirusa. Jeśli będzie to konieczne, rząd będzie mógł podjąć decyzję o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców. Możliwe będzie też poszerzenie pomocy o kolejne branże.

Główne rozwiązania pomocowe z Tarczy Branżowej to:
· zwolnienie z ZUS – zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek za okres od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 30 listopada 2020 r., z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące i o kolejne branże,
· jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe – dla osób, które na dzień 30 września 2020 r. prowadziły jeden z określonych rodzajów działalności, z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące i o kolejne branże,
· dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł,
· dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2 tys. zł przez 3 miesiące,
· zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. – przedsiębiorcy na tym rozwiązaniu zaoszczędzą łącznie kwotę 139 mln zł; ustawa przewiduje dla gmin rekompensatę, ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, dochodów utraconych z tytułu braku opłaty targowej w 2021 r.

Od 19 grudnia, czyli od momentu kiedy zaczęły obowiązywać przepisy zawarte w Tarczy Branżowej, do końca grudnia 2020 r.:
· wnioski o dotację do 5 tys. zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej złożyło 40 tys. 141 przedsiębiorców,
· wnioski w sprawie otrzymania 2 tys. zł dopłaty do wynagrodzeń złożyło 5 tys. 534 przedsiębiorców.

Ochrona miejsc pracy

Przygotowano pakiet specjalnych rozwiązań prawnych adresowanych do przedsiębiorców i pracowników, którzy odczuwają negatywne skutki ekonomiczne spowodowane pandemią Covid-19. Wojewódzkie urzędy pracy przyznały już dofinansowanie na kwotę 11,9 mld zł, a powiatowe urzędy pracy przekazały wsparcie na kwotę 15,5 mld zł. To daje w sumie 27,4 mld zł, które zostały przeznaczone na ochronę ok. 6,5 mln miejsc pracy.

W ramach instrumentów Tarczy Antykryzysowej do połowy grudnia br.:

- 1,7 mln miejsc pracy objętych przestojem ekonomicznym i obniżonym wymiarem czasu pracy wsparto dofinansowaniem ze środków FGŚP na kwotę 6,8 mld zł;

- 1,2 mln miejsc pracy ochroniono dzięki wsparciu z FGŚP w ramach świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy na kwotę ponad 5,1 mld zł;

- 1,9 mln mikroprzedsiębiorcom przyznano pożyczki na kwotę 9,3 mld zł;

- 1,4 mln pracowników otrzymało pomoc w ramach dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników na kwotę 4,5 mld zł;

- 0,3 mln samozatrudnionych otrzymało dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na kwotę 1,7 mld zł.

 

Polski Bon Turystyczny

Program ruszył 1 sierpnia 2020 r. i będzie trwał do 31 marca 2022 r. Spodziewane wsparcie dla branży turystycznej dzięki temu narzędziu wyniesie ponad 3,5 mld zł. Ma z niego skorzystać ok. 6,5 mln dzieci w całej Polsce. Do 31 grudnia br. przyznano już 1,1 mln bonów o łącznej wartości 971 mln zł. Zarejestrowano 324 tys. płatności przy użyciu bonu na łączną wartość 238 mln zł, a także ponad 18 tys. podmiotów gospodarczych, u których można ich dokonywać.

Bon Turystyczny to pomoc skierowana zarówno do polskich rodzin, jak i do polskiej turystyki, która szczególnie mocno odczuła skutki pandemii. Na wprowadzeniu Bonu korzystają przedsiębiorstwa turystyczne, które mają w swojej ofercie produkty (usługi, pakiety usług), adresowane do tej grupy odbiorców. Bon ma zwiększyć poziom aktywności turystycznej społeczeństwa, a także wpłynąć na zmianę sposobu spędzania wolnego czasu.

Mały ZUS Plus

Mały ZUS Plus to bardzo korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla najmniejszych firm, nieosiągających dużych przychodów. Z ulgi mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni w roku (w sytuacji gdy działalność nie była prowadzona przez cały rok, limit przychodów jest proporcjonalny do czasu jej prowadzenia).

To dobrowolne rozwiązanie umożliwiające opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, uzależnionych od wysokości uzyskanego rok wcześniej dochodu. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których przychód za 2020 r. nie przekroczy 120 tys. zł, będą mogli jeszcze przez cały styczeń 2021 r. składać deklaracje w sprawie opłacania Małego ZUS-u Plus.

W 2020 r. z tego rozwiązania skorzystało już ponad 280 tys. firm. Szacuje się, że w ten sposób w przyszłym roku przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić ponad 1 mld zł.

Pakiet mieszkaniowy

Komplet rozwiązań wspierających rozwój mieszkalnictwa. Obejmuje także zmiany z zakresu Prawa budowlanego, które umożliwią cyfryzację wielu procedur. Impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19.
Udogodnienia, jakie zostaną wprowadzone w ramach Pakietu mieszkaniowego, to m.in.:

· Dodatki do dodatków mieszkaniowych:

- dopłaty będą mogli otrzymać najemcy i podnajemcy lokali mieszkalnych

- dopłaty wyniosą maksymalnie 1.500 zł miesięcznie (75% czynszu) i będą wypłacane przez 6 miesięcy

- wnioski będzie można składać nie później niż do 31 marca 2021 r. finansowane ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

· Społeczne Budownictwo Czynszowe:

- wyższe granty z Funduszu Dopłat dla gmin na partycypację w budowie z SIM/TBS z 20% na 35%

- premie remontowe na budynki SIM/TBS starsze niż 20 lat

- wsparcie gmin w zakładaniu SIM/TBS; nowy Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa

· Budownictwo Komunalne:

- podwyższenie wysokości finansowego wsparcia (kz 35%-55% do 50%-80%)

- zwiększenie nakładów na remonty istniejącego zasobu budynków komunalnych, które ze względu na stan techniczny nie są użytkowane

- finansowanie powierzchni wspólnych dla seniorów

· Książeczki mieszkaniowe:

- dodanie nowych tytułów wydatkowych umożliwiających uzyskanie premii gwarancyjnej (np. na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, opłatę za użytkowanie wieczyste)

- wprowadzenie mechanizmu zarejestrowania książeczki mieszkaniowej w banku prowadzącym obsługę rachunku w celu dalszych działań pozwalających w przyszłości określić zamknięte ramy czasowe ponoszenia wydatków budżetowych z tytułu refundacji premii gwarancyjnych

· Możliwość załatwienia niektórych kategorii spraw z zakresu prawa budowlanego przez internet wniosku o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, zgłoszenia robót budowlanych (niewymagających dołączenia projektów), wniosku o pozwolenie na rozbiórkę, zgłoszenia rozbiórki.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian
Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.