REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tech-exodus z Doliny Krzemowej. Musk i inni wyprowadzają się z Kalifornii

MMit
Dolina Krzemowa
<p>Dolina Krzemowa</p>
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Elon Musk opuszcza Dolinę Krzemową. W jego ślady idą wielkie firmy i miliarderzy. Gdzie przenosi się śmietanka z Silicon Valley?

Dolina Krzemowa to epicentrum tech-przemysłu od dziesięcioleci – już począwszy od roku 1938, kiedy to Bill Hewlett i David Packard zaczęli pracować w garażu w Palo Alto. To może się jednak zmienić. Firma Hewlett Packard Enterprise przenosi swoją siedzibę do Teksasu. Wielu inwestorów i kadry kierowniczej opuszcza San Francisco: Oracle wybrało Austin. Elon Musk potwierdził, że przeprowadza się do Teksasu.

REKLAMA

Jak podaje CNN, w czasie pandemii należy się spodziewać takich posunięć, kiedy ludzie i tak pracują z domu. Kilka firm technologicznych zapowiedziało, że dadzą pracownikom możliwość stałej pracy w domu nawet po zakończeniu pandemii. Ale przeniesienie siedziby firmy, założycieli firmy i wielkich inwestorów venture capital wskazuje na korporacyjną diasporę branży technologicznej. Trwa „tech-exodus” z obszaru Zatoki.

Niektórzy, którzy już opuścili San Francisco, skarżyli się na złe zarządzanie miastem i stanem. Kalifornia wprowadziła ograniczenia związane z Covid-19, wobec których niektórzy – zwłaszcza Musk – byli krytyczni. Dla porównania, Floryda i Teksas zastosowały nieco mniej rygorystyczne ograniczenia. W Dolinie Krzemowej utrzymują się absurdalnie wysokie ceny nieruchomości. Podatek dochodowy od osób fizycznych w Kalifornii jest wysoki, podczas gdy Floryda i Teksas on nie obowiązuje.

Dokąd przeprowadzają się z Doliny Krzemowej?

REKLAMA

Kierunek Teksasu – zwłaszcza do Austin – nie jest niespodzianką. Ośrodek technologiczny, nazywany „Silicon Hills” jest już domem dla liderów branży, w tym Advanced Micro Devices, Dell i innych tech-korporacji. Według danych z Izby Handlowej w Austin, w listopadzie tego roku do miasta przeniosło się 39 firm z branży technicznej i podobnych. Wśród nich jest 8VC, firma venture capital prowadzona przez współzałożyciela Palantiru – Joe Londonsdale’a. Tesla buduje fabrykę na obrzeżach Austin, która ma zapewnić 5 tys. miejsc pracy. Producent e-papierosów Juul Labs przeniósł swoje biuro korporacyjne z Zatoki do Austin już w ubiegłym roku. Burmistrz Miami Francis Suarez skorzystał z okazji, by przyciągnąć więcej wiodących firm do swojego regionu.

Kiedy Delian Asparouhov, dyrektor funduszu Petera Thiela i współzałożyciel Varda Space Industries, zatweetował na początku tego miesiąca: „Ok chłopaki, co wy na to, żeby przenieść Dolinę Krzemową do Miami”, Suarez szybko odpowiedział: „Jak mogę pomóc?”. Suarez zorganizował też wirtualną dyskusję przy okrągłym stole na temat tego, jak wspierać rozwijającą się w mieście branżę technologiczną. Współzałożyciel platformy Reddit, Alexis Ohanian, tweetował na początku tego miesiąca, że przeprowadził się z San Francisco na Florydę kilka lat temu. Goldman Sachs, z siedzibą w Nowym Jorku, podobno rozważa przeniesienie niektórych operacji do Miami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto opuszcza Dolinę Krzemową?

  • Hewlett Packard Enterprises: Firma ogłosiła plany przeniesienia swojej siedziby z San Jose do Teksasu na początku tego miesiąca. Houston jest już największym centrum zatrudnienia, a firma buduje nowy kampus w mieście.
  • Oracle: Koncern przenosi swoją główną siedzibę z Redwood City w Kalifornii do Austin, choć planuje utrzymać swoją obecność w Kalifornii.
  • Elon Musk: Dyrektor generalny Tesli zapowiedział swoją przeprowadzkę z Kalifornii do Teksasu podczas corocznego szczytu rady dyrektorów generalnych The Wall Street Journal w zeszłym tygodniu. Wcześniej zasugerował na Twitterze, że przeniesie siedzibę Tesli do Teksasu – co jeszcze nie nastąpiło, ale firma buduje duży obiekt poza Austin.
  • 8VC: Firma VC z Londonsdale przenosi swoją główną siedzibę z Doliny Krzemowej do Austin.
  • Drew Houston: Dyrektor generalny Dropbox kupił dom w Austin i planuje uczynić go swoim stałym miejscem zamieszkania.
  • W ich ślady poszły również takie firmy jak FileTrail, DZS Inc i QuestionPro.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: CNN

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA