REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tech-exodus z Doliny Krzemowej. Musk i inni wyprowadzają się z Kalifornii

MMit
Dolina Krzemowa
<p>Dolina Krzemowa</p>
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Elon Musk opuszcza Dolinę Krzemową. W jego ślady idą wielkie firmy i miliarderzy. Gdzie przenosi się śmietanka z Silicon Valley?

Dolina Krzemowa to epicentrum tech-przemysłu od dziesięcioleci – już począwszy od roku 1938, kiedy to Bill Hewlett i David Packard zaczęli pracować w garażu w Palo Alto. To może się jednak zmienić. Firma Hewlett Packard Enterprise przenosi swoją siedzibę do Teksasu. Wielu inwestorów i kadry kierowniczej opuszcza San Francisco: Oracle wybrało Austin. Elon Musk potwierdził, że przeprowadza się do Teksasu.

REKLAMA

Jak podaje CNN, w czasie pandemii należy się spodziewać takich posunięć, kiedy ludzie i tak pracują z domu. Kilka firm technologicznych zapowiedziało, że dadzą pracownikom możliwość stałej pracy w domu nawet po zakończeniu pandemii. Ale przeniesienie siedziby firmy, założycieli firmy i wielkich inwestorów venture capital wskazuje na korporacyjną diasporę branży technologicznej. Trwa „tech-exodus” z obszaru Zatoki.

Niektórzy, którzy już opuścili San Francisco, skarżyli się na złe zarządzanie miastem i stanem. Kalifornia wprowadziła ograniczenia związane z Covid-19, wobec których niektórzy – zwłaszcza Musk – byli krytyczni. Dla porównania, Floryda i Teksas zastosowały nieco mniej rygorystyczne ograniczenia. W Dolinie Krzemowej utrzymują się absurdalnie wysokie ceny nieruchomości. Podatek dochodowy od osób fizycznych w Kalifornii jest wysoki, podczas gdy Floryda i Teksas on nie obowiązuje.

Dokąd przeprowadzają się z Doliny Krzemowej?

REKLAMA

Kierunek Teksasu – zwłaszcza do Austin – nie jest niespodzianką. Ośrodek technologiczny, nazywany „Silicon Hills” jest już domem dla liderów branży, w tym Advanced Micro Devices, Dell i innych tech-korporacji. Według danych z Izby Handlowej w Austin, w listopadzie tego roku do miasta przeniosło się 39 firm z branży technicznej i podobnych. Wśród nich jest 8VC, firma venture capital prowadzona przez współzałożyciela Palantiru – Joe Londonsdale’a. Tesla buduje fabrykę na obrzeżach Austin, która ma zapewnić 5 tys. miejsc pracy. Producent e-papierosów Juul Labs przeniósł swoje biuro korporacyjne z Zatoki do Austin już w ubiegłym roku. Burmistrz Miami Francis Suarez skorzystał z okazji, by przyciągnąć więcej wiodących firm do swojego regionu.

Kiedy Delian Asparouhov, dyrektor funduszu Petera Thiela i współzałożyciel Varda Space Industries, zatweetował na początku tego miesiąca: „Ok chłopaki, co wy na to, żeby przenieść Dolinę Krzemową do Miami”, Suarez szybko odpowiedział: „Jak mogę pomóc?”. Suarez zorganizował też wirtualną dyskusję przy okrągłym stole na temat tego, jak wspierać rozwijającą się w mieście branżę technologiczną. Współzałożyciel platformy Reddit, Alexis Ohanian, tweetował na początku tego miesiąca, że przeprowadził się z San Francisco na Florydę kilka lat temu. Goldman Sachs, z siedzibą w Nowym Jorku, podobno rozważa przeniesienie niektórych operacji do Miami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto opuszcza Dolinę Krzemową?

  • Hewlett Packard Enterprises: Firma ogłosiła plany przeniesienia swojej siedziby z San Jose do Teksasu na początku tego miesiąca. Houston jest już największym centrum zatrudnienia, a firma buduje nowy kampus w mieście.
  • Oracle: Koncern przenosi swoją główną siedzibę z Redwood City w Kalifornii do Austin, choć planuje utrzymać swoją obecność w Kalifornii.
  • Elon Musk: Dyrektor generalny Tesli zapowiedział swoją przeprowadzkę z Kalifornii do Teksasu podczas corocznego szczytu rady dyrektorów generalnych The Wall Street Journal w zeszłym tygodniu. Wcześniej zasugerował na Twitterze, że przeniesie siedzibę Tesli do Teksasu – co jeszcze nie nastąpiło, ale firma buduje duży obiekt poza Austin.
  • 8VC: Firma VC z Londonsdale przenosi swoją główną siedzibę z Doliny Krzemowej do Austin.
  • Drew Houston: Dyrektor generalny Dropbox kupił dom w Austin i planuje uczynić go swoim stałym miejscem zamieszkania.
  • W ich ślady poszły również takie firmy jak FileTrail, DZS Inc i QuestionPro.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: CNN

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA