reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 31 grudnia br. nowe przepisy ws. lotów dronami z kamerą

Od 31 grudnia br. nowe przepisy ws. lotów dronami z kamerą

Nowe przepisy dla dronów z kamerą zaczną obowiązywać od końca grudnia br. Zgodnie z nowymi przepisami, aby latać dronem trzeba będzie przejść szkolenie i zdać test.

Jakie będą nowe przepisy dla dronów z kamerą?

Jak poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego od 31 grudnia 2020 r. każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online. Dotychczasowe krajowe prawo zastąpią nowe przepisy, które jednocześnie wchodzą w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Ile jest użytkowników dronów w Polsce?

W Polsce jest prawie 200 tys. użytkowników dronów, dlatego Urząd startuje z kampanią informacyjną "Miej drony pod kontrolą". Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób latających hobbystycznie.

"Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii" - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała, cytowany w komunikacie. Przypomniał, że w naszym kraju drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. "Nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków" - wskazał.

Co wprowadzą nowe przepisy?

Nowe unijne przepisy wprowadzają m.in. trzy kategorie lotów dronami

  1. otwartą (operacje o najniższym stopniu ryzyka),
  2. szczególną (operacje o średnim ryzyku)
  3. certyfikowaną (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).

"Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl. Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów" - tłumaczy ULC.

Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson podkreślił, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie.

Zgodnie z nowymi przepisami, użytkowanie dronów ma być łatwiejsze m.in. dzięki digitalizacji większości procesów w urzędzie.

Jak wskazał ULC, nowe przepisy są szansą dla polskich przedsiębiorców. "Lotnictwo bezzałogowe ma ogromny potencjał. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wartość rynku dronów wyniesie do 2026 roku 3,26 mld złotych, ale efekt dla całej gospodarki może wynieść nawet 576 mld złotych. Co więcej, epidemia COVID-19 dała impuls do dalszego rozwoju, a drony znalazły wiele nowych zastosowań".

Do czego wykorzystywane są drony w pandemii?

ULC przekazał, że drony w czasie pandemii wykorzystywane są m. in. do monitoringu miast czy odkażania przestrzeni publicznej. W Polsce przeprowadzono z powodzeniem pilotażowe loty dronów transportujących testy na Covid-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami. Próbne loty odbyły się w Centralnoeuropejskim Demonstratorze Dronów – poligonie do bezpiecznego testowania nowych systemów bezzałogowych.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama