reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Związki zawodowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Od 1 stycznia 2019 r. zleceniobiorcy, zarobkujący na umowie o dzieło, samozatrudnieni oraz wolontariusze uzyskają większy wpływ na warunki zatrudnienia. Wszystkie osoby zarobkujące, a nie tylko zatrudnieni na umowach o pracę, będą mogły zrzeszać się w związkach zawodowych.

W dniu 25 lipca 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca). Podstawowym jej celem jest rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych w celu wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r., sygn. akt K 1/13 (Dz.U. z 2015 r, poz. 791). Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Zmiany zmierzają do objęcia pełnym prawem koalicji związkowej, tj. prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych wszystkich osób świadczących pracę za wynagrodzeniem, bez względu na podstawę zatrudnienia. W tym kontekście pracownikiem jest każdy, kto wykonuje określoną pracę zarobkową na rzecz innego podmiotu w ramach łączącego go z tym podmiotem stosunku prawnego. Nowelizacja ma na celu umożliwienie tworzenia i wstępowania do związków zawodowych w szczególności:

  • osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, czy umowy o dzieło, oraz
  • osobom prowadzącym jednoosobowo działalność gospodarczą (tzw. osobom samozatrudnionym) wykonującym pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy.

Zobacz: Prawo dla firm

Ponadto w ramach definicji osoby wykonującej pracę zarobkową zakłada się rozszerzenie uprawnienia do tworzenia związków zawodowych na osoby wykonujące pracę nakładczą, które dotychczas posiadały jedynie uprawnienie do wstępowania do związków zawodowych działających już w zakładzie pracy. Pełne prawo koalicji związkowej będzie przysługiwało zatem wszystkim osobom wykonującym pracę zarobkową.

Przyjęto również, że osobom świadczącym pracę niezarobkowo, tj. wolontariuszom, stażystom i innym osobom, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia, będzie przysługiwało prawo wstępowania do już istniejących związków zawodowych. Będą one jednak pozbawione prawa tworzenia związków zawodowych. Członkostwo w związku zawodowym ww. kategorii osób nie będzie miało wpływu na uprawnienia zakładowych organizacji związkowych czy reprezentatywnych ponadzakładowych i zakładowych organizacji związkowych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Związki zawodowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

W artykule omówiono również zakaz dyskryminacji związkowej i uprawnienia zakładowej organizacji związkowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych /fot. Shutterstock
Związki zawodowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych /fot. Shutterstock

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Badowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama