REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z OFE?

REKLAMA

Ostatnio głośną sprawą stała się przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych. Co dalej z OFE?

Najpierw przegląd, potem wnioski. Tak na pytanie o przyszłość Otwartych Funduszy Emerytlanych odpowiada minister finansów Jacek Rostowski. 

REKLAMA


Dyskusję nad przyszłością OFE wywołała propozycja Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która chce, aby emerytury z tak zwanego drugiego filara emerytalnego były wypłacane tylko przez określony czas. Środki zgromadzone na koncie byłyby dzielone na równe części i wypłacane co miesiąc. Właściciel konta w OFE mógłby również cały zgromadzony kapitał uzyskać naraz. 


Wicepremier Rostowski powtórzył, że rząd rząd nigdy nie zgodzi się na takie rozwiązanie. OFE zostały stworzone, aby wypłacać emerytury, a z definicji jest to świadczenie, które pobiera się do końca życia. W ocenie ministra finansów, propozycja Towarzystw Emerytalnych pokazała większości Polaków, że OFE nie są skore wypłacać emerytury dożywotnie. Nie chcą na siebie brać tego ciężaru - mówi Rostowski.


Zobacz: Termin składania sprawozdań finansowych do PFRON za 2012 r.


Ludzie zdali sobie sprawę, że OFE działają jak normalny biznes, a interesy właścicieli nie muszą być zbieżne z interesami emerytów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jacek Rostowski powiedział też, że przesunięcie częsci składki emerytalnej z ZUS-u do Otwartych Funduszy Emerytalnych spowodowała znaczny zwrost długu publicznego i konieczność znalezienie środków, które pokrywają deficyt ZUS-u. Część z tych środków jest inwestowana w obligacje, a więc pośrednio rząd pożycza pieniądze budżetowe na procent od OFE. Rostowski dodał, że gdyby nie Otwarte Fundusze Emerytalne, relacja długu publicznego do PKB byłaby o 1/3 niższa niż jest, czyli jedna z najniższych w Unii Europejskiej.
Gwarancja dożywotnich wypłat emerytur to cel nadrzędny. Zapewnia o tym minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz. Minister mówi, że żadne decyzje nie zapadną, zanim nie poznamy raportu z przeglądu działalności OFE. To jest sprawa kluczowa dla polskich rodzin oraz finansów publicznych - przekonuje Władysław Kosiniak Kamysz. Jednocześnie podkreśla, że najważniejsze jest to, by każdy Polak miał pewność iż emeryturę będzie otrzymywał do końca życia.


Zobacz: Dostęp do konta ZUS na poczcie


Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiada sejmową debatę na temat OFE. Podkreśla, że jest to temat, który wzbudza duże kontrowersje. Debata miałaby odbyć się po ogłoszeniu wyników audytu, który zapowiedział rząd.


Krytycznego stosunku do Otwartych Funduszy Emeryrtalnych nie kryje szef SLD Leszek Miller. Jak mówi, odpowiedzialność za obecną sytuację ponoszą ci, którzy ten projekt wymyślili i go przeforsowali. Pytany o przyszłość OFE odparł, że jest wiele wariantów, od najbardziej radykalnego - likwidacji, po zreformowanie systemu. Dodał, że Sojusz proponuje na przykład utworzenie publicznego funduszu emerytlanego zarządzanego przez państwo. Leszek Miller podkreśla, że rozwiązań jest wiele, ale na pewno niedopuszczalne jest pozostawienie systemu w obecnym stanie.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM! 


Prawo i Sprawiedliwość chce dać ludziom wybór: emerytura tylko z ZUS-u albo z ZUS-u i z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Szef klubu Mariusz Błaszczak przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość w poprzedniej kadencji taki projekt złożyło, a ponieważ przepadł w głosowaniu, w tej kadencji trafił ponownie do laski marszałkowskiej. Poseł Błaszczak dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość wątpi w czyste intencje rządu Donalda Tuska. Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, rząd nerwowo poszukuje dodatkowych wpływów do budżetu państwa. "Tu nie chodzi o interes przyszłych emerytów, ale ratowanie finansów publicznych" - przekonuje poseł Błaszczak.

 
Zobacz: Wyższe spowolnienie w sektorze przemysłowym

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    REKLAMA