REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z OFE?

REKLAMA

Ostatnio głośną sprawą stała się przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych. Co dalej z OFE?

Najpierw przegląd, potem wnioski. Tak na pytanie o przyszłość Otwartych Funduszy Emerytlanych odpowiada minister finansów Jacek Rostowski. 

REKLAMA


Dyskusję nad przyszłością OFE wywołała propozycja Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która chce, aby emerytury z tak zwanego drugiego filara emerytalnego były wypłacane tylko przez określony czas. Środki zgromadzone na koncie byłyby dzielone na równe części i wypłacane co miesiąc. Właściciel konta w OFE mógłby również cały zgromadzony kapitał uzyskać naraz. 


Wicepremier Rostowski powtórzył, że rząd rząd nigdy nie zgodzi się na takie rozwiązanie. OFE zostały stworzone, aby wypłacać emerytury, a z definicji jest to świadczenie, które pobiera się do końca życia. W ocenie ministra finansów, propozycja Towarzystw Emerytalnych pokazała większości Polaków, że OFE nie są skore wypłacać emerytury dożywotnie. Nie chcą na siebie brać tego ciężaru - mówi Rostowski.


Zobacz: Termin składania sprawozdań finansowych do PFRON za 2012 r.


Ludzie zdali sobie sprawę, że OFE działają jak normalny biznes, a interesy właścicieli nie muszą być zbieżne z interesami emerytów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jacek Rostowski powiedział też, że przesunięcie częsci składki emerytalnej z ZUS-u do Otwartych Funduszy Emerytalnych spowodowała znaczny zwrost długu publicznego i konieczność znalezienie środków, które pokrywają deficyt ZUS-u. Część z tych środków jest inwestowana w obligacje, a więc pośrednio rząd pożycza pieniądze budżetowe na procent od OFE. Rostowski dodał, że gdyby nie Otwarte Fundusze Emerytalne, relacja długu publicznego do PKB byłaby o 1/3 niższa niż jest, czyli jedna z najniższych w Unii Europejskiej.
Gwarancja dożywotnich wypłat emerytur to cel nadrzędny. Zapewnia o tym minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz. Minister mówi, że żadne decyzje nie zapadną, zanim nie poznamy raportu z przeglądu działalności OFE. To jest sprawa kluczowa dla polskich rodzin oraz finansów publicznych - przekonuje Władysław Kosiniak Kamysz. Jednocześnie podkreśla, że najważniejsze jest to, by każdy Polak miał pewność iż emeryturę będzie otrzymywał do końca życia.


Zobacz: Dostęp do konta ZUS na poczcie


Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiada sejmową debatę na temat OFE. Podkreśla, że jest to temat, który wzbudza duże kontrowersje. Debata miałaby odbyć się po ogłoszeniu wyników audytu, który zapowiedział rząd.


Krytycznego stosunku do Otwartych Funduszy Emeryrtalnych nie kryje szef SLD Leszek Miller. Jak mówi, odpowiedzialność za obecną sytuację ponoszą ci, którzy ten projekt wymyślili i go przeforsowali. Pytany o przyszłość OFE odparł, że jest wiele wariantów, od najbardziej radykalnego - likwidacji, po zreformowanie systemu. Dodał, że Sojusz proponuje na przykład utworzenie publicznego funduszu emerytlanego zarządzanego przez państwo. Leszek Miller podkreśla, że rozwiązań jest wiele, ale na pewno niedopuszczalne jest pozostawienie systemu w obecnym stanie.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM! 


Prawo i Sprawiedliwość chce dać ludziom wybór: emerytura tylko z ZUS-u albo z ZUS-u i z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Szef klubu Mariusz Błaszczak przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość w poprzedniej kadencji taki projekt złożyło, a ponieważ przepadł w głosowaniu, w tej kadencji trafił ponownie do laski marszałkowskiej. Poseł Błaszczak dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość wątpi w czyste intencje rządu Donalda Tuska. Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, rząd nerwowo poszukuje dodatkowych wpływów do budżetu państwa. "Tu nie chodzi o interes przyszłych emerytów, ale ratowanie finansów publicznych" - przekonuje poseł Błaszczak.

 
Zobacz: Wyższe spowolnienie w sektorze przemysłowym

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA