REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa umowa cywilnoprawna 2018

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Nowa umowa cywilnoprawna 2018 /fot. Shutterstock
Nowa umowa cywilnoprawna 2018 /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 18 maja 2018 r. weszła w życie ustawa w sprawie pomocy przy zbiorach, która wprowadziła nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, a także ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Chodzi o uchwaloną 13 kwietnia 2018 r. nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych. Ma to zastąpić dotychczas stosowaną umowę o dzieło, która nie zabezpieczała osób przy nich pracujących i nie przystała do charakteru prowadzonej pracy.

REKLAMA

Umowa o pomocy przy zbiorach dotyczy pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Obejmuje ona takie czynności jak zbieranie zbiorów, usuwanie zbędnych części roślin, klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych zbiorów lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

REKLAMA

Podstawowe zagadnienia, które powinny zostać ujęte w umowie, zostały zawarte w ustawie. W umowie należy określić zakres czynności wykonywanych na podstawie tej umowy przez pomocnika rolnika, a także dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy przy zbiorach, jeżeli będzie on inny niż dzień zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach. Pomoc świadczona przez pomocnika rolnika w ramach takiej umowy nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym. Umowa nie posiada jednolitego wzoru opracowanego przez MRiRW. Może być ona odpowiednio kształtowana, w zależności od potrzeb rolnika czy jego pomocnika, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów.

Zgodnie z nowymi zasadami, rolnik będzie zobowiązany do opłacania składki zdrowotnej, wypadkowej, chorobowej oraz macierzyńskiej za pracownika sezonowego, który w ustawie został nazwany "pomocnikiem rolnika". Według definicji z ustawy będzie to osoba pełnoletnia, z którą rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach. Pomocnika rolnika należy zgłosić do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach. Składkę na ubezpieczenie za pomocnika rolnika należną za dany miesiąc obowiązany jest uiścić rolnik w terminie do 15. dnia następnego miesiąca (bez uprzedniego wezwania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Prawo dla firm

Dzięki tym zmianom, pomocnikowi rolnika będzie przysługiwało prawo do jednorazowego odszkodowania, gdyby doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym w związku z wykonywaniem przez niego czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach, a także dostęp do ochrony zdrowia. Zgodnie z ustawą, w przypadku pomocnika rolnika, za wypadek przy pracy rolniczej uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania przez pomocnika rolnika czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach.

Autor: Daria Kwiatkowska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA