reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Nowa umowa cywilnoprawna 2018

Nowa umowa cywilnoprawna 2018

Dnia 18 maja 2018 r. weszła w życie ustawa w sprawie pomocy przy zbiorach, która wprowadziła nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, a także ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Chodzi o uchwaloną 13 kwietnia 2018 r. nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych. Ma to zastąpić dotychczas stosowaną umowę o dzieło, która nie zabezpieczała osób przy nich pracujących i nie przystała do charakteru prowadzonej pracy.

Umowa o pomocy przy zbiorach dotyczy pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Obejmuje ona takie czynności jak zbieranie zbiorów, usuwanie zbędnych części roślin, klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych zbiorów lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Podstawowe zagadnienia, które powinny zostać ujęte w umowie, zostały zawarte w ustawie. W umowie należy określić zakres czynności wykonywanych na podstawie tej umowy przez pomocnika rolnika, a także dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy przy zbiorach, jeżeli będzie on inny niż dzień zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach. Pomoc świadczona przez pomocnika rolnika w ramach takiej umowy nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym. Umowa nie posiada jednolitego wzoru opracowanego przez MRiRW. Może być ona odpowiednio kształtowana, w zależności od potrzeb rolnika czy jego pomocnika, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów.

Zgodnie z nowymi zasadami, rolnik będzie zobowiązany do opłacania składki zdrowotnej, wypadkowej, chorobowej oraz macierzyńskiej za pracownika sezonowego, który w ustawie został nazwany "pomocnikiem rolnika". Według definicji z ustawy będzie to osoba pełnoletnia, z którą rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach. Pomocnika rolnika należy zgłosić do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach. Składkę na ubezpieczenie za pomocnika rolnika należną za dany miesiąc obowiązany jest uiścić rolnik w terminie do 15. dnia następnego miesiąca (bez uprzedniego wezwania).

Zobacz: Prawo dla firm

Dzięki tym zmianom, pomocnikowi rolnika będzie przysługiwało prawo do jednorazowego odszkodowania, gdyby doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym w związku z wykonywaniem przez niego czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach, a także dostęp do ochrony zdrowia. Zgodnie z ustawą, w przypadku pomocnika rolnika, za wypadek przy pracy rolniczej uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania przez pomocnika rolnika czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach.

Autor: Daria Kwiatkowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zdjęcia

Nowa umowa cywilnoprawna 2018 /fot. Shutterstock
Nowa umowa cywilnoprawna 2018 /fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama