REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia

Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia /Fot. Fotolia
Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W naszej firmie właśnie zakończyła się kontrola ZUS. Inspektor zakwestionował kilkadziesiąt umów o dzieło, wskazując, że w ich treści przedmiot umowy nie został precyzyjnie określony, a to oznacza, że była to umowa „starannego działania”, a nie „umowa rezultatu”. W związku z zamianą umów o dzieło na umowy zlecenia ustalono zaległość składkową na ponad 130 tys. zł. Jakie mamy możliwości, aby podważyć ustalenia ZUS?

REKLAMA

W pierwszej kolejności przysługuje Państwu prawo wniesienia zastrzeżeń do protokołu kontroli. Jeżeli zastrzeżenia nie zostaną uwzględnione przez ZUS, należy poczekać na wydanie decyzji ustalającej zakres podlegania ubezpieczeniom przez zleceniobiorców i w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania decyzji złożyć odwołanie do sądu.

REKLAMA

ZUS ma prawo sprawdzać, czy umowy nazywane przez płatników np. umowami o dzieło faktycznie spełniają przesłanki, aby uznać je za takie kontrakty. Często występujące wśród przedsiębiorców przekonanie, że ZUS nie ma prawa kwestionować rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej, jest błędne. Prawo do kwestionowania rzeczywistego charakteru umowy (czyli np. uznania umowy o dzieło za umowę zlecenia, a nawet umowę o pracę) jednoznacznie wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego (por. np. orzeczenia z 2 marca 2013 r., III CSK 216/12, z 3 października 2013 r., II UK 103/13, OSNP 2014, nr 9, poz. 134; z 14 listopada 2013 r., II UK 115/13, z 6 sierpnia 2014 r., II UK 566/13, z 28 kwietnia 2014 r., V CK 379/03, M. Prawn. 2004/11/486, i z 25 listopada 2010 r., I CSK 703/09).

Główną cechą odróżniającą umowę zlecenia od umowy o dzieło jest jej przedmiot.

Przedmiot umowy cywilnoprawnej w zależności od jej kwalifikacji prawnej

Umowa o dzieło

Umowa zlecenia

Przyjmujący zamówienie dzieła (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający dzieło - do zapłaty wynagrodzenia. Dzieło może mieć różny charakter: materialny, niematerialny, samoistny lub niesamoistny, a także możliwy do obiektywnego zweryfikowania. Umowę o dzieło powszechnie nazywa się „umową rezultatu”.

Przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się, najczęściej za określonym wynagrodzeniem, dokonać pewnych czynności na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawcy). Działania zleceniobiorcy nie muszą zakończyć się uzyskaniem określonego rezultatu (chociaż wymierny rezultat prac wykonanych w ramach umowy zlecenia nie jest wykluczony). Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonywanie pewnych czynności, w określonym czasie, z zachowaniem należytej staranności.

Umowę zlecenia powszechnie nazywa się „umową starannego działania”.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę kontroli ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA