reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia

Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia

W naszej firmie właśnie zakończyła się kontrola ZUS. Inspektor zakwestionował kilkadziesiąt umów o dzieło, wskazując, że w ich treści przedmiot umowy nie został precyzyjnie określony, a to oznacza, że była to umowa „starannego działania”, a nie „umowa rezultatu”. W związku z zamianą umów o dzieło na umowy zlecenia ustalono zaległość składkową na ponad 130 tys. zł. Jakie mamy możliwości, aby podważyć ustalenia ZUS?

W pierwszej kolejności przysługuje Państwu prawo wniesienia zastrzeżeń do protokołu kontroli. Jeżeli zastrzeżenia nie zostaną uwzględnione przez ZUS, należy poczekać na wydanie decyzji ustalającej zakres podlegania ubezpieczeniom przez zleceniobiorców i w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania decyzji złożyć odwołanie do sądu.

ZUS ma prawo sprawdzać, czy umowy nazywane przez płatników np. umowami o dzieło faktycznie spełniają przesłanki, aby uznać je za takie kontrakty. Często występujące wśród przedsiębiorców przekonanie, że ZUS nie ma prawa kwestionować rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej, jest błędne. Prawo do kwestionowania rzeczywistego charakteru umowy (czyli np. uznania umowy o dzieło za umowę zlecenia, a nawet umowę o pracę) jednoznacznie wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego (por. np. orzeczenia z 2 marca 2013 r., III CSK 216/12, z 3 października 2013 r., II UK 103/13, OSNP 2014, nr 9, poz. 134; z 14 listopada 2013 r., II UK 115/13, z 6 sierpnia 2014 r., II UK 566/13, z 28 kwietnia 2014 r., V CK 379/03, M. Prawn. 2004/11/486, i z 25 listopada 2010 r., I CSK 703/09).

Główną cechą odróżniającą umowę zlecenia od umowy o dzieło jest jej przedmiot.

Przedmiot umowy cywilnoprawnej w zależności od jej kwalifikacji prawnej

Umowa o dzieło

Umowa zlecenia

Przyjmujący zamówienie dzieła (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający dzieło - do zapłaty wynagrodzenia. Dzieło może mieć różny charakter: materialny, niematerialny, samoistny lub niesamoistny, a także możliwy do obiektywnego zweryfikowania. Umowę o dzieło powszechnie nazywa się „umową rezultatu”.

Przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się, najczęściej za określonym wynagrodzeniem, dokonać pewnych czynności na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawcy). Działania zleceniobiorcy nie muszą zakończyć się uzyskaniem określonego rezultatu (chociaż wymierny rezultat prac wykonanych w ramach umowy zlecenia nie jest wykluczony). Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonywanie pewnych czynności, w określonym czasie, z zachowaniem należytej staranności.

Umowę zlecenia powszechnie nazywa się „umową starannego działania”.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia

W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę kontroli ZUS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia /Fot. Fotolia
Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia /Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama