reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Warunki formalne wypowiedzenia umowy o pracę

Warunki formalne wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może wypowiedzieć każdą umowę o pracę, zarówno tę zawartą na okres próbny czy czas określony oraz umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony.

Wypowiadając umowę o pracę pracodawca zobowiązany jest spełnić szereg warunków formalnych. Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę pracownikowi powinno nastąpić na piśmie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego może być ono dokonane przez każde zachowanie pracodawcy, ujawniające jego wolę w sposób dostateczny, w tym także dorozumiany. Oświadczenie dokonane w formie ustnej, telefonicznej nie powoduje nieważności dokonanej czynności prawnej, upoważnia jednak pracownika do wystąpienia na drogę sądową z odpowiednim roszczeniem przewidzianym przepisami prawa (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2016 r. II UK 280/15.). Do złożenia wypowiedzenia pracownikowi dochodzi wtedy, gdy zostanie mu doręczone pismo zawierające wolę pracodawcy pracownik. Nie jest przy tym konieczne, aby pracownik zapoznał się z treścią pisma. Odmowa odbioru pisma czy też nieodebranie pisma z placówki pocztowej, mimo dwukrotnego awizowania pisma, nie ma wpływu na skutek złożenia oświadczenia woli, gdyż awizowanie przesyłki stwarza domniemanie możliwości zapoznania się adresata z treścią pisma zawartego w przesyłce. W tym miejscu należy podkreślić, że odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego wypowiedzenia umowy o pracę, zawierającego prawidłowe pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy nie wpływa na skuteczność dokonanego wypowiedzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinno wskazywać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę ma być konkretna i rzeczywista, ma być zrozumiała dla pracownika. Istotne jest aby z oświadczenia pracodawcy wynikało w sposób niebudzący wątpliwości co jest istotą zarzutu stawianego pracownikowi, który uzasadnia rozwiązanie stosunku pracy. Pracodawca nie ma obowiązku sformułowania przyczyny wypowiedzenia w sposób jak najbardziej precyzyjny, szczegółowy i drobiazgowy, z powołaniem opisów wszystkich faktów i zdarzeń, dokumentów, ich dat oraz wskazaniem poszczególnych działań, czy zaniechań, składających się w ocenie pracodawcy na przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę zawartą na czas nieokreślony (z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 marca 2016 r. I PK 100/15).

Ponadto w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pracownik ma 21 dni na odwołanie się do sądu pracy. Sądem właściwym do złożenia odwołania jest sąd właściwy dla siedziby pracodawcy albo sąd w okręgu praca była wykonywana. Błędne pouczenie o możliwości odwołania do sądu pracy może podstawą do przywrócenia terminu do dokonania tej czynności przez pracownika.

Zobacz: Umowy w firmie

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama