reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Przeniesienie umowy na inną osobę

Przeniesienie umowy na inną osobę

W jaki sposób przenieść umowę na inną osobę? Okazuje się, że cesja praw z umowy na rzecz osoby trzeciej to tylko połowa tego, co należy zrobić.

Jak przenieść umowę na inną osobę?

Wielokrotnie w naszej codziennej rzeczywistości możemy natknąć się na problem związany z koniecznością przeniesienia już istniejącej umowy na inną osobę. Teoretycznie najprostszym wyjściem byłoby rozwiązanie umowy istniejącej i zawarcie nowej, pomiędzy nowymi stronami. Często jednak chcemy zachować ciągłość umowy. Co należy wówczas zrobić?

Osoby mające rozeznanie w prawie cywilnym odpowiedzą w tym momencie – należy zrobić cesję umowy. Jednak cesja praw z umowy na rzecz osoby trzeciej to tylko połowa tego, co musimy tak naprawdę zrobić…

Zacząć trzeba od tego, że gros umów zawieranych w obrocie gospodarczym to umowy dwustronnie zobowiązujące (przykładowo: umowa sprzedaży czy umowa najmu).  Oznacza to, że każda ze stron umowy jest obowiązana do spełnienia świadczenia na rzecz drugiej strony. Każda strona jest więc jednocześnie i dłużnikiem, i wierzycielem drugiej strony.

Mówiąc o „cesji”, w języku ustawodawcy mówimy jedynie o przeniesieniu na osobę trzecią wierzytelności wynikającej z umowy. Zasadą jest, że jeśli strony nie wyłączyły w umowie dopuszczalności cesji praw (tzw. pactum de non cedendo), cesja taka będzie dopuszczalna. Co więcej, będzie mogła nastąpić bez zgody dłużnika. Pamiętajmy jednak, że jeśli dokonamy samej cesji praw na osobę trzecią, a umowa jest dwustronnie zobowiązująca – nie uwolnimy się od ciążącego na nas długu. Przykład: jeśli jesteśmy sprzedawcą i scedujemy na osobę trzecią nasze wierzytelności, okaże się, że osoba trzecia może domagać się od kupującego zapłaty ceny – ale to my w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani do wydania rzeczy. A chyba nie o to nam chodzi…

Jeśli chcemy zaś przenieść dług wynikający z umowy, musimy na to uzyskać zgodę drugiej strony umowy. Pamiętajmy, że umowa o przejęcie długu powinna być pod nieważnością zawarta na piśmie – to samo dotyczy zgody wierzyciela na przejęcie długu. Jeśli zgodę ma wyrazić dłużnik, żadna forma nie jest zaś wymagana.

Jeśli mamy więc do czynienia z umową dwustronnie zobowiązującą pamiętajmy, że aby „przenieść ją na osobę trzecią” musimy zawrzeć jednoczesną umowę cesji praw oraz przejęcia długu przez osobę trzecią. Tylko w taki sposób bowiem osoba trzecia wejdzie w pełną sytuacją dotychczasowej strony umowy.

Mateusz Dąbroś

Aplikant adwokacki. Specjalista z zakresu prawa umów handlowych, prawa spółek kapitałowych oraz prawa antymonopolowego związany z Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. W kręgu jego zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z działalnością organów spółek kapitałowych, w tym w szczególności z podejmowanymi przez nie uchwałami. Pracuje obecnie nad rozprawą doktorską dotyczącą struktury zarządzania i kontroli nad funduszem inwestycyjnym.

Autor bloga na temat konstruowania, wykonywania oraz rozwiązywania umów zobowiązaniowych – umowny.pl, a także autor bloga poświęconego tematyce ochrony konkurencji i konsumentów – konkurencyjny.pl

Polecamy serwis: Umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Aplikant adwokacki, autor blogów Umowny.pl oraz Konkurencyjny.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa, cesja/ fot. Fotolia
Umowa, cesja/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama