reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Zgoda osoby trzeciej w prawie cywilnym

Zgoda osoby trzeciej w prawie cywilnym

Do dokonania pewnych czynności prawnych jest wymagana zgoda osoby trzeciej. Podstawowe przepisy dotyczące tego rodzaju zgody znajdują się w art. 63 k.c. Określono tam chwilę złożenia oświadczenia przez osobę trzecią oraz od kiedy skuteczna jest zgoda następcza tej osoby, a także formę jaką powinno przybierać jej oświadczenie.

Chwila złożenia oświadczenia woli

Jeżeli przepis szczególny albo czynność prawna nie stanowią w jakiej chwili powinno być złożone oświadczenie woli, należy przyjąć, że zgoda osoby trzeciej może być wyrażona zarówno przed dokonaniem czynności, w trakcie, jak również po jej dokonaniu. Art. 63 § 1 k.c. ostatecznie rozstrzyga, że czynność prawna może być potwierdzona przez osobę trzecią po dokonaniu tej czynności. Takie potwierdzenie jest skuteczne ex tunc, tzn. od momentu dokonania czynności prawnej. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy szczegółowe uregulowania nie przewidują granic czasowych potwierdzenia, jak również w przypadku, gdy nie został wprowadzony inny niż chwila dokonania czynności prawnej moment, od którego potwierdzenie jest skuteczne.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wymagania formalne zgody osoby trzeciej

W art. 63 § 2 k.c. ustawodawca wyraźnie postanawia, że jeżeli czynność prawna zostaje zawarta w formie szczególnej, to również zgoda osoby trzeciej musi być wyrażona w tej samej formie. Wynika z tego, że zastrzeżenie formy szczególnej ad eventum oraz zastrzeżenie formy pisemnej zwykłej bez rygoru nieważności nie wymagają żadnych wymogów formalnych dla oświadczenia, które musi zawierać zgodę osoby trzeciej. Zgoda w takich sytuacjach może być wyrażona w sposób dowolny i jest skuteczna nawet w przypadku oświadczeń złożonych w sposób dorozumiany, tj. takich, które da się wyinterpretować z zachowań osoby trzeciej.

Kiedy małoletni może być stroną umowy?

Czynności prawne wymagające zgody osoby trzeciej

Sytuacje, w których wymagana jest zgoda osoby trzeciej do potwierdzenia czynności prawnej to m. in.:

  • zgoda przedstawiciela ustawowego na dokonanie czynności prawnej przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych,
  • zgoda wszystkich współwłaścicieli do rozporządzania rzeczą wspólną,
  • zgoda osoby trzeciej w przypadku, gdy zmiana treści ograniczonego prawa rzeczowego dotyka jej praw,
  • zgoda wierzyciela lub dłużnika na przejęcie długu,
  • zgoda inwestora na zawarcie umowy o roboty budowlane przez wykonawcę z podwykonawcą oraz przez podwykonawcę z dalszym podwykonawcą,
  • zgoda pozostałych spadkobierców na rozporządzanie udziałem spadkowym,
  • zgoda pozostałych wspólników na przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej na inną osobę.

Specyfika umów cywilnoprawnych

Cele regulacji

Regulacje zawarte w art. 63 k.c. mają na celu utrzymanie w obrocie tych czynności prawnych, które zostały dokonane bez zgody osoby trzeciej, mimo tego, że była ona wymagana do ważności zgody. Co do zasady brak zgody sprawiałby, że czynność prawna dokonana w ten sposób, nie wywołałaby ustalonych w umowie oraz ustawowych skutków. Ponadto taka sytuacja mogłaby skutkować szkodą w majątku stron tej czynności.

Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama