REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgoda osoby trzeciej w prawie cywilnym

Kamil Dyrda
Zgoda osoby trzeciej w prawie cywilnym
Zgoda osoby trzeciej w prawie cywilnym
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do dokonania pewnych czynności prawnych jest wymagana zgoda osoby trzeciej. Podstawowe przepisy dotyczące tego rodzaju zgody znajdują się w art. 63 k.c. Określono tam chwilę złożenia oświadczenia przez osobę trzecią oraz od kiedy skuteczna jest zgoda następcza tej osoby, a także formę jaką powinno przybierać jej oświadczenie.

Chwila złożenia oświadczenia woli

Jeżeli przepis szczególny albo czynność prawna nie stanowią w jakiej chwili powinno być złożone oświadczenie woli, należy przyjąć, że zgoda osoby trzeciej może być wyrażona zarówno przed dokonaniem czynności, w trakcie, jak również po jej dokonaniu. Art. 63 § 1 k.c. ostatecznie rozstrzyga, że czynność prawna może być potwierdzona przez osobę trzecią po dokonaniu tej czynności. Takie potwierdzenie jest skuteczne ex tunc, tzn. od momentu dokonania czynności prawnej. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy szczegółowe uregulowania nie przewidują granic czasowych potwierdzenia, jak również w przypadku, gdy nie został wprowadzony inny niż chwila dokonania czynności prawnej moment, od którego potwierdzenie jest skuteczne.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wymagania formalne zgody osoby trzeciej

W art. 63 § 2 k.c. ustawodawca wyraźnie postanawia, że jeżeli czynność prawna zostaje zawarta w formie szczególnej, to również zgoda osoby trzeciej musi być wyrażona w tej samej formie. Wynika z tego, że zastrzeżenie formy szczególnej ad eventum oraz zastrzeżenie formy pisemnej zwykłej bez rygoru nieważności nie wymagają żadnych wymogów formalnych dla oświadczenia, które musi zawierać zgodę osoby trzeciej. Zgoda w takich sytuacjach może być wyrażona w sposób dowolny i jest skuteczna nawet w przypadku oświadczeń złożonych w sposób dorozumiany, tj. takich, które da się wyinterpretować z zachowań osoby trzeciej.

Kiedy małoletni może być stroną umowy?

Czynności prawne wymagające zgody osoby trzeciej

Sytuacje, w których wymagana jest zgoda osoby trzeciej do potwierdzenia czynności prawnej to m. in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zgoda przedstawiciela ustawowego na dokonanie czynności prawnej przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych,
  • zgoda wszystkich współwłaścicieli do rozporządzania rzeczą wspólną,
  • zgoda osoby trzeciej w przypadku, gdy zmiana treści ograniczonego prawa rzeczowego dotyka jej praw,
  • zgoda wierzyciela lub dłużnika na przejęcie długu,
  • zgoda inwestora na zawarcie umowy o roboty budowlane przez wykonawcę z podwykonawcą oraz przez podwykonawcę z dalszym podwykonawcą,
  • zgoda pozostałych spadkobierców na rozporządzanie udziałem spadkowym,
  • zgoda pozostałych wspólników na przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej na inną osobę.

Specyfika umów cywilnoprawnych

Cele regulacji

Regulacje zawarte w art. 63 k.c. mają na celu utrzymanie w obrocie tych czynności prawnych, które zostały dokonane bez zgody osoby trzeciej, mimo tego, że była ona wymagana do ważności zgody. Co do zasady brak zgody sprawiałby, że czynność prawna dokonana w ten sposób, nie wywołałaby ustalonych w umowie oraz ustawowych skutków. Ponadto taka sytuacja mogłaby skutkować szkodą w majątku stron tej czynności.

Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA