Zgoda osoby trzeciej w prawie cywilnym
REKLAMA
REKLAMA
Chwila złożenia oświadczenia woli
Jeżeli przepis szczególny albo czynność prawna nie stanowią w jakiej chwili powinno być złożone oświadczenie woli, należy przyjąć, że zgoda osoby trzeciej może być wyrażona zarówno przed dokonaniem czynności, w trakcie, jak również po jej dokonaniu. Art. 63 § 1 k.c. ostatecznie rozstrzyga, że czynność prawna może być potwierdzona przez osobę trzecią po dokonaniu tej czynności. Takie potwierdzenie jest skuteczne ex tunc, tzn. od momentu dokonania czynności prawnej. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy szczegółowe uregulowania nie przewidują granic czasowych potwierdzenia, jak również w przypadku, gdy nie został wprowadzony inny niż chwila dokonania czynności prawnej moment, od którego potwierdzenie jest skuteczne.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Wymagania formalne zgody osoby trzeciej
W art. 63 § 2 k.c. ustawodawca wyraźnie postanawia, że jeżeli czynność prawna zostaje zawarta w formie szczególnej, to również zgoda osoby trzeciej musi być wyrażona w tej samej formie. Wynika z tego, że zastrzeżenie formy szczególnej ad eventum oraz zastrzeżenie formy pisemnej zwykłej bez rygoru nieważności nie wymagają żadnych wymogów formalnych dla oświadczenia, które musi zawierać zgodę osoby trzeciej. Zgoda w takich sytuacjach może być wyrażona w sposób dowolny i jest skuteczna nawet w przypadku oświadczeń złożonych w sposób dorozumiany, tj. takich, które da się wyinterpretować z zachowań osoby trzeciej.
Kiedy małoletni może być stroną umowy?
Czynności prawne wymagające zgody osoby trzeciej
Sytuacje, w których wymagana jest zgoda osoby trzeciej do potwierdzenia czynności prawnej to m. in.:
- zgoda przedstawiciela ustawowego na dokonanie czynności prawnej przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych,
- zgoda wszystkich współwłaścicieli do rozporządzania rzeczą wspólną,
- zgoda osoby trzeciej w przypadku, gdy zmiana treści ograniczonego prawa rzeczowego dotyka jej praw,
- zgoda wierzyciela lub dłużnika na przejęcie długu,
- zgoda inwestora na zawarcie umowy o roboty budowlane przez wykonawcę z podwykonawcą oraz przez podwykonawcę z dalszym podwykonawcą,
- zgoda pozostałych spadkobierców na rozporządzanie udziałem spadkowym,
- zgoda pozostałych wspólników na przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej na inną osobę.
Specyfika umów cywilnoprawnych
Cele regulacji
Regulacje zawarte w art. 63 k.c. mają na celu utrzymanie w obrocie tych czynności prawnych, które zostały dokonane bez zgody osoby trzeciej, mimo tego, że była ona wymagana do ważności zgody. Co do zasady brak zgody sprawiałby, że czynność prawna dokonana w ten sposób, nie wywołałaby ustalonych w umowie oraz ustawowych skutków. Ponadto taka sytuacja mogłaby skutkować szkodą w majątku stron tej czynności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.