reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Jedną z umów zawieranych w branży remontowo – budowlanej jest umowa o roboty budowlane. Małe ekipy, jak też samodzielnie działający fachowcy, częściej zawierają umowę o dzieło oraz umowę zlecenia. Zdarza się jednak, że małe firmy są podwykonawcami dla firm większych. Do podwykonawców również mają zastosowanie przepisy regulujące umowę o roboty budowlane. Ekspert wyjaśnia zawiłe regulacje krok po kroku.

Sąd Najwyższy w wyroku sygn. II CSK 80/2008 LexPolonica nr 1920985 stwierdził, że na zawarcie umowy o wykonanie robót budowlanych wykonawcy z podwykonawcą inwestor może wyrazić zgodę w każdy sposób, w tym dorozumiany.

Polecamy: Czy pozwalać klientom na negocjowanie zawieranych umów?

Może pojawić się w związku z tym pytanie, po co zgoda inwestora na zaangażowanie podwykonawcy, jeżeli to wykonawca jest odpowiedzialny za realizację inwestycji? Odpowiedź znajduje się w § 5 omawianego artykułu, według którego: zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Rozwiązanie to jest bardzo ważne z punktu widzenia podwykonawców, ponieważ służy zabezpieczeniu ich interesów. Aby w pełni docenić jego praktyczne znaczenie, należy wyjaśnić, czym jest odpowiedzialność solidarna.

O odpowiedzialności solidarnej stanowi art. 366. Według tego przepisu: kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Co to oznacza w praktyce? Jeśli jesteś podwykonawcą i firma będąca wykonawcą, z którą zawarłeś umowę zbankrutuje, możesz żądać zapłaty należnych Ci pieniędzy od samego inwestora. Do Ciebie należy wybór, od którego z dłużników solidarnych będziesz żądał zapłaty, dlatego możesz skierować się z roszczeniem przeciwko temu, który jest w najlepszej kondycji finansowej.

Dla oceny, czy Twoja firma może korzystać z ochrony przewidzianej w omawianych przepisach, ważny może okazać się Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 17 października 2008 r. I CSK 106/2008. Według Sądu najwyższego: wynikającą z art. 647[1] § 5 kodeksu cywilnego ochroną są objęci zarówno podwykonawcy spełniający swoje usługi na podstawie umowy o roboty budowlane, jak i podwykonawcy spełniający swoje usługi na podstawie umowy o dzieło. Z odwołania się w omawianym przepisie do robót budowlanych wykonanych przez podwykonawcę należy wywieść jedynie wymaganie, aby rezultat świadczenia podwykonawcy spełnionego na podstawie umowy z wykonawcą składał się na obiekt stanowiący przedmiot świadczenia wykonawcy w ramach zawartej z inwestorem umowy o roboty budowlane.

Nie są natomiast niewątpliwie umowami o podwykonawstwo w rozumieniu art. 647[1] § 5 kc umowy zawierane przez wykonawcę z dostawcą maszyn i urządzeń potrzebnych do wykonania robót budowlanych, jak też umowy zawierane przez wykonawcę z dostawcą materiałów budowlanych.

Należy także podkreślić, że odmienne postanowienia w umowie z podwykonawcą są nieważne. Inwestor w umowie z wykonawcą również nie może odmiennie uregulować kwestii odpowiedzialności względem podwykonawców.

Umowa o podwykonawstwo powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Art. 658 kodeksu cywilnego stanowi, ze przepisy o umowie o roboty budowlane stosuje się odpowiednio do wykonania remontu budynku lub budowli.

Polecamy: Czy umowa pożyczki musi być zawarta na piśmie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama