REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem i dzierżawa, Przychody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najem lokali użytkowych

Centra handlowe, cieszące się dużą popularnością i przyciągające rzesze klientów są wymarzonym miejscem prowadzenia działalności usługowej i handlowej. Funkcjonowanie centrów handlowych podlega na wynajmowaniu lokali użytkowych większej liczbie przedsiębiorców. Najemcy centrów handlowych dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. najemcy kluczowi (anchor tenants) dysponujący znaną wśród konsumentów marką, zwykle duzi przedsiębiorcy. Druga grupa to małej lub średniej wielkości przedsiębiorcy.

Jak przygotować i podpisać dobrą umowę najmu?

Eksperci Ministerstwa Gospodarki przygotowali obszerny poradnik omawiający krok po kroku przygotowanie korzystnej umowy najmu. Pamiętajmy, że każdą umowę (także umowę najmu) można i trzeba negocjować . Gdy wynajmujący nie chce dostosowywać jej wzorca do potrzeb najemcy, zasłaniając się umową kredytową, to często jest to tylko taktyczny wybieg.Warto zapoznać się z tym poradnikiem.

Mniejsze zyski z najmu mieszkań

Coraz mniej zarobić można na wynajmowaniu mieszkań, w grudniu średnia rentowność najmu mieszkań spadła do 4,63 proc. Nadal jednak jest wyższa niż większości lokat bankowych, a niższa od zwrotu z inwestycji w obligacje skarbowe.

Obowiązki właściciela nieruchomości władnącej z tytułu posiadanej służebności

Wiele istniejących nieruchomości obciążonych jest służebnościami na rzecz innych nieruchomości zwanych władnącymi. Chodzi np. o sytuację gdy działka nie ma dostępu do drogi i wtedy powstaje konieczność ustanowienia służebności (czyli prawa) przechodu lub przejazdu na sąsiedniej działce. Dopuszczalne są także służebności, których zakres pozwala np. na pobieranie pożytków w formie złóż naturalnych, czerpanie wody w formie służebności przepływu (co nie oznacza jednak, że za pobieraną wodę właściciel nieruchomości władnącej nie powinien płacić), wypasanie bydła i zbieranie runa leśnego.

REKLAMA

Zasiedzenie służebności przesyłu

Właściciele nieruchomości, przez które biegną instalacje typu linie energetyczne, gazociągi, wodociągi itp. muszą wiedzieć, że przedsiębiorstwo, do którego należy taka instalacja może w pewnych sytuacjach zasiedzieć służebność przesyłu. W takim przypadku właściciel nie będzie mógł domagać się od przedsiębiorcy przesyłowego żadnego wynagrodzenia za tolerowanie takiej instalacji na swojej nieruchomości.

Jaki urząd skarbowy jest właściwy dla nierezydenta prowadzącego w Polsce działalność gospodarczą?

Jestem Czechem i na stałe mieszkam w Czechach ale zamierzam w Polsce rozpocząć działalność gospodarczą. Proszę o informację jaki urząd skarbowy będzie właściwy dla rozliczania moich dochodów z takiej działalności?

Czy straty spowodowane kradzieżą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio odkryłem, że mój pracownik przywłaszczył sobie towary za 20 tys. zł i gotówkę w kwocie 5 tys. zł. Oczywiście wyrzuciłem go z pracy i wszcząłem sprawę karną i cywilną o zwrot przywłaszczonego mienia. Jednak ten były pracownik wyjechał za granicę i obawiam się, że nic nie odzyskam. Czy stratę spowodowaną tą kradzieżą mogę wpisać w koszty działalności?

Jak rozliczyć dochody z najmu w działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy często wynajmują lub dzierżawią składniki swojego majątku. Warto wiedzieć jak prawidłowo opodatkować dochody z tego tytułu.

REKLAMA

Czy sprzedaż zakładu podlega PCC?

Nasza fundacja prowadzi działalność gospodarczą, poprzez wyodrębnione zakłady. Zakłady nie sporządzają odrębnego bilansu. Chcielibyśmy sprzedać jeden z zakładów. W ramach sprzedaży zostanie przeniesione na nabywcę ogół praw i obowiązków związanych z prowadzeniem zakładu, w tym: wyposażenie, środki trwałe, umowy zawarte w związku z prowadzeniem działalności, jak również pracownicy. Czy ta sprzedaż podlegać będzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Rozliczenie sprzedaży samochodu poleasingowego

W przypadku sprzedaży wykorzystywanego w działalności gospodarczej poleasingowego samochodu może nie wystąpić przychód podatkowy. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Jak rozliczać VAT w przypadku samochodów firmowych?

Nie zawsze można odliczyć cały VAT od wydatków na zakup samochodu i jego eksploatację.

Jak rozliczać przychody z najmu?

Prowadzę działalność gospodarczą. Chciałbym wynająć posiadane przeze mnie maszyny i urządzenia oraz nieruchomości innym przedsiębiorcom. Jak będę musiał rozliczać dochody z tego najmu.

REKLAMA