Czy straty spowodowane kradzieżą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
TAK
REKLAMA
Możliwość zaliczenia poniesionej straty w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowana jest jednak od spełnienia następujących warunków:
- strata musi być związana z całokształtem prowadzonej działalności,
- jej powstanie musi być spowodowane działaniem niezawinionym przez podatnika,
- musi być właściwie udokumentowana,
- podatnik winien podjąć właściwe działania zabezpieczające przed powstaniem tejże straty.
Zobacz: Kiedy przedsiębiorca będzie zwolniony z VAT?
REKLAMA
W sytuacji gdy strata w środkach pieniężnych lub towarach spowodowana jest przywłaszczeniem (kradzieżą) dokonaną przez pracownika, pracodawca ma możliwość dochodzenia naprawienia wyrządzonej szkody na drodze cywilnej. W przypadku rezygnacji z tej możliwości nie przysługuje mu prawo zaliczenia poniesionej straty do kosztów uzyskania przychodów.
Ewentualna kontrola urzędu skarbowego będzie weryfikować, czy dochował Pan tzw. „należytej staranności” w nadzorze nad nieuczciwym pracownikiem. Jeżeli potrafi Pan to wykazać, to może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej stratę powstałą w wyniku kradzieży towarów przez pracownika.
Generalną zasadą jest w takich przypadkach konieczność wykazania, że przedsiębiorca podjął racjonalnie uzasadnione działania w celu zapobieżenia stratom wynikającym z kradzieży (np. należyty nadzór, ochrona mienia, stosowne procedury kontrolne etc.)
Jednak zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów podlegać może jedynie ta część poniesionej straty (utraconej gotówki oraz wartości utraconych towarów), której nie uda się Panu odzyskać w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego.
Zobacz: Czy korekta zawsze naprawi błąd w deklaracji podatkowej?
Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.