REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt refinansowy, Strefa euro

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kurs centralny euro w ERM II

Wejście Polski do strefy euro musi być poprzedzone dwuletnim przebywaniem w mechanizmie ERM II, w którym kurs euro będzie mógł się odchylać o 15% od ustalonego kursu centralnego.

Strefa euro

Strefa euro – jest to grupa państw w których obowiązuje wspólna waluta – euro. Jako waluta obiegowa euro funkcjonuje od 1 stycznia 2002 r.

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do wprowadzenia euro

Na początku grudnia 2009 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro, który ma zapewnić skuteczne i płynne wprowadzenie wspólnej waluty.

Dlaczego wybieramy kredyt w euro

Obecnie zaciąganie kredytów hipotecznych w euro jest niezłym pomysłem, nawet pomimo wyższych marż niż przy kredytach złotowych. Trzeba jednak pamiętać, by ten kredyt za kilka lat zrefinansować innym.

REKLAMA

Jak wygląda procedura wejścia do strefy euro

Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, przed przystąpieniem do strefy euro Polska powinna najpierw przystąpić do ERM2 i przebywać w nim przez dwa lata.

Znaczenie wprowadzenia euro w Polsce

Wprowadzenie wspólnej waluty ma szczególne znaczenie dla firm prowadzących działalność na rynku międzynarodowym, spowoduje zmniejszenie kosztów transakcyjnych i kosztów zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym.

Kredyty złotowe po wstąpieniu do strefy euro trzeba będzie aneksować

Zastąpienie złotego wspólną walutą wymagało będzie wprowadzenia zmian w umowach kredytów hipotecznych w złotych. Halina Wasilewska Trenkner, podczas czatu poświęconego wstąpieniu Polski do strefy euro prowadzonego na stronach Forsal.pl, odpowiadała również na pytania kredytobiorców.

Strefa euro a Unia Europejska

Według postanowień Traktatu z Maastricht, wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny dążyć do spełnienia kryteriów zbieżności i wprowadzenia wspólnej waluty, jedynie Wielka Brytania i Dania będą mogły pozostać przy swoich walutach narodowych.

REKLAMA

Kursy walut narodowych krajów strefy euro

Od 1 stycznia 1999 pierwsze w pierwszych 11 państwach strefy euro wprowadzono sztywne kursy wymiany walut narodowych wobec wspólnej waluty.

Kto mógł wprowadzić euro

Unia walutowa, która jest główną częścią Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW), zaczęła funkcjonować 1 stycznia 1999 r. w momencie wprowadzenia euro do obiegu bezgotówkowego. Kraje zainteresowane przyjęciem wspólnej waluty musiały spełnić określone warunki, czyli tzw. kryteria zbieżności.

Co trzecia firma nie dostaje kredytu?

Z kwartalnego badania Narodowego Banku Polskiego kondycji polskich przedsiębiorstw wynika, że w II kwartale tego roku borykać się będą one z dalszymi znacznymi problemami. Przedstawiciele firm narzekają głównie na malejący popyt. Jednocześnie co trzecie przedsiębiorstwo nie było w stanie uzyskać kredytu bankowego.

Co stanie się z ratami kredytów po wejściu do strefy euro

Kredytobiorcy już zaczynają się zastanawiać, jak wyglądać będą raty ich kredytów po wejściu naszego kraju do strefy euro. Najważniejsze mogą okazać się dla nich zmiany kursów walut.

REKLAMA