| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > E-learning > Webcasting we współczenym nauczaniu

Webcasting we współczenym nauczaniu

Z każdym dniem przybywa użytkowników Internetu, którzy mogą korzystać z obecnych i przyszłych multimediów. Stale rosną możliwości dostępu do sieci, jej użytkownikami stali się młodzi ludzie i choć powszechnie krytykuje się owe zjawisko jako hamujące rozwój, to rzeczywistość pokazuje, że wielu z nich wykorzystuje urządzenia i oferowane przez nie możliwości, formy interakcji i komunikacji w celu zdobywania, przekazywania, a także wymiany informacji.

W związku z tymi spostrzeżeniami wysiłki pedagogiki powinny zmierzać w kierunku stworzenia takich przestrzeni uczenia się, w których możliwy będzie komunikatywny sposób obchodzenia się z nowymi mediami. Ponadto musi ona prowadzić młodych użytkowników w kierunku pragmatycznego i krytycznego podejścia do nowoczesnych technologii.

Monotonii w nauczaniu można zapobiec

Jedną z technologii pozwalającą wykorzystać nowe kompetencje uczniów jest webcasting, czyli transmisja prezentacji video lub dźwięku w sieci z jednego źródła do dużej grupy słuchaczy. 

Polecamy: E-learning - nowy wymiar edukacji?

Nadawana transmisja może odbywać się „na żywo” lub „na żądanie”, co oznacza, że oglądający ma dostęp do prezentacji w dowolnym momencie. Webcat nie wymaga pobierania danych na twardy dysk, wykorzystuje progresywny strumień danych video, który przesyłany jest na komputer użytkownika.

Tego typu rozwiązanie można wykorzystać na lekcji w celu efektowniejszego sposobu przekazywania uczniom merytorycznych treści i pozytywną integrację nowych mediów z nauczaniem szkolnym.

Nowoczesne technologie pozwalają na uczenie się w działaniu, co znacznie przyspiesza przyswajanie wiedzy, a także pozwala na odbieranie jej wielokanałowo. Im więcej kanałów bierze udział w poznaniu, tym szersze są granice pamięci, dlatego niezwykle ważna jest ich ciągła stymulacja. Wykorzystanie metody webcastu może być pomocne także w szkoleniu osób dorosłych, w szczególności zaś przydatne w wykwalifikowaniu pracowników firm

Niższa cena

Jedną z zalet przeprowadzenia szkoleń za pomocą webcatu jest bez wątpienia cena, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wysokie koszty podróży i zakwaterowania związane z przeprowadzeniem tradycjonalnego szkolenia. Webcasting pozwala na uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez ekspertów, które w innych okolicznościach nie byłyby możliwe ze względu na odległość i ograniczenia czasowe. 

Polecamy: Co kryje się za słowem e-learning?

Organizator szkolenia odpowiedzialny jest za dostarczenie trenerom informacji o uczestnikach, którzy muszą wiedzieć, z jakimi osobami będą pracować (dorośli, dzieci, profesjonaliści, amatorzy itp.) i ile osób będzie brało udział w sesji.

Biorąc pod uwagę typy uczestników trener decyduje o charakterze webcastu. Wykorzystanie technologii webcastingu umożliwia szerszy dostęp do edukacji, jednocześnie zwiększając kompetencje w zakresie wykorzystania nowych mediów osób korzystających z tego typu rozwiązań.

Sylwia Kozłowska, dydaktyk medialny WebHat

Czytaj także

Eksperci:

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nadawana transmisja może odbywać się „na żywo” lub „na żądanie”, co oznacza, że oglądający ma dostęp do prezentacji w dowolnym momencie.
Nadawana transmisja może odbywać się „na żywo” lub „na żądanie”, co oznacza, że oglądający ma dostęp do prezentacji w dowolnym momencie.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »