E-nauka w praktyce firmy
REKLAMA
REKLAMA
Wprowadzenie e-learningu
Pierwszym krokiem po zdecydowaniu o wprowadzeniu szkoleń e-learningowych powinno być podjęcie kolejnej decyzji – jak pozyskać platformę, na której umieszczane będą szkolenia. Można kupić platformę, wynająć ją od firmy zajmującej się e-szkoleniami lub skorzystać z darmowej platformy Moodle, która jednak wykorzystywana jest najczęściej przy projektach edukacyjnych. Przedsiębiorstwa, ze względu na bezpieczeństwo i rygory w nich panujące, najczęściej decydują się na platformy dedykowane.
REKLAMA
Przed podjęciem współpracy z firmą, która stworzy kurs, pracodawca powinien wyznaczyć osobę, która będzie nadzorowała cały proces powstawania szkolenia. Pozwoli to stworzyć kurs, który w pełni zadowoli pracodawcę i będzie dokładnie odzwierciedlać potrzeby grupy docelowej.
Przełamywanie barier
REKLAMA
Zdarza się, że pracodawca jest zdecydowany na zastosowanie szkoleń e-learningu, jednak, widząc opór pracowników, wycofuje się ze swoich zamiarów. Pracownicy bardzo często nie są przekonani do korzystania z multimedialnych szkoleń. Wielu z nich w ogóle nie słyszało o e-learningu lub zwyczajnie nie wierzy w jego efekty. Ponieważ e-learning jest jeszcze nowością opór wobec niego jest naturalny.
Aby przełamać barierę psychologiczną, potrzebne jest oswojenie pracowników z nowym sposobem szkolenia. Metody są bardzo różne. Na początku można zorganizować dzień otwarty z e-learningiem, podczas którego pracownicy będą mogli spróbować swych sił przy komputerze, wziąć udział w przygotowanych grach i quizach z wiedzy o e-learningu.
Polecamy: E-Learning – to (nie) dla mnie!
Pracowników można też przekonać do nowego sposobu szkolenia poprzez zaintrygowanie ich, np. zastępując tradycyjnego lektora w szkoleniu głosem jego szefa. W późniejszym czasie, aby zmotywować pracowników do korzystania ze szkoleń, można wprowadzić (co miesiąc, co kwartał) konkurs z nagrodami dla najlepszych kursantów.
Korzyści
REKLAMA
Koszty zainwestowane we wdrożenie e-learningu zazwyczaj (zależy to od rodzaju szkolenia) zwracają się po przeszkoleniu kilkudziesięciu osób. E-learning jest świetnym sposobem na wyłonienie z zespołu jednostek zdolnych, samodzielnych, odpowiedzialnych i gotowych do ciągłego rozwoju, dzięki czemu pracodawca doskonale wie, w kogo może zainwestować.
Korzyści odczuwają także pracownicy, szkolą się przy pomocy komputera – narzędzia pracy, które doskonale znają, dostosowują termin kursu do swoich możliwości, udział w szkoleniu nie powoduje opóźnień w pracy. E-learning ułatwia i usprawnia pracę w firmie, trzeba się tylko do niego przekonać.
Polecamy: E-learning a tradycyjne szkolenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.