REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zostać trenerem biznesu?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Trener biznesu /fot. Fotolia
Trener biznesu /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeba zrobić żeby w niedalekiej przyszłości tytułować siebie trenerem biznesu? Skończyć odpowiednią szkołę, certyfikat trenerski, a może przeczytać specyficzne książki na ten temat? Trener biznesu - to brzmi naprawdę dumnie...

Jest kilka sposobów umożliwiających rozpoczęcie kariery w tym zawodzie. Zanim jednak zdecydujemy się na którykolwiek z nich, warto przede wszystkim zastanowić się, czy posiadamy do tego predyspozycje. Kwalifikacje można nabyć. Umiejętność przemawiania i radzenia sobie w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach - wyćwiczyć, podobnie jak wykorzystywanie presji czasu jako motywatora. Gorzej jest z odpowiednią osobowością i cechami charakteru - tu nie da się zrobić nic ponad to, co zdziałała natura. Jeśli więc masz „słomiany zapał”, niezbyt wygórowane ambicje zawodowe, a twoimi cechami nie są rzetelność i samodyscyplina - weź pod uwagę, że porywanie się z motyką na słońce, owszem, jest w jakiś sposób atrakcyjne i dodaje skrzydeł, ale tylko na chwilę. Nie każdy jest w stanie udźwignąć ciężar bycia trenerem biznesu.

REKLAMA

Zobacz: Trener dla dojrzałego pracownika

Moment decyzji

Niewątpliwą zaletą branży szkoleniowej jest fakt, że można się z nią związać praktycznie w każdym momencie życia, a potem, zależnie od wieku i doświadczenia, ustalić odpowiedni sposób dążenia do realizacji wyznaczonego celu, czyli zostania trenerem biznesu. Jeśli już jako nastolatek byłeś / -aś pasjonatem trenerstwa, możesz zdecydować się na kierunek studiów związany z psychologią. Tytuł magistra nie definiuje przecież człowieka ostatecznie, więc nawet, gdyby ci się „odmieniło” - nic nie tracisz (a nawet przeciwnie - zyskujesz wiedzę, z której część jest bez wątpienia uniwersalna, można więc ją wykorzystać nie tylko w wielu branżach, ale także na płaszczyźnie prywatnej).

Zobacz: Kto może być coachem?

Szkoła… życia

Tak naprawdę jednak dla każdego trenera dużo ważniejsza od teorii jest praktyka. Jeśli więc masz za sobą dziesięć lat pracy w firmach z innej branży, a marzy ci się przekwalifikowanie i wiesz, że mógłby być z ciebie naprawdę dobry trener - nie wahaj się podjąć wyzwania! W branży szkoleniowej doświadczenie jest podstawą. Dotychczasowe sukcesy zawodowe, zdobyte kontakty czy umiejętność negocjacji poświadczona nie tylko na papierze ułatwią ci wejście w świat trenerów biznesu i dodadzą wiarygodności. Zapunktujesz, kiedy ludzie, którym zamierzasz doradzać, już na wstępie dowiedzą się, że nie mają do czynienia z teoretykiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szukajcie, a znajdziecie

W wolnych chwilach dobrze jest jednak także nadrobić braki w wiedzy. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym jest skorzystanie z ofert którejś ze szkół trenerów. To dobra opcja, ale niestety - kosztowna. Mowa tu o wydatku rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Alternatywą są studia podyplomowe. Te jednak pochłaniają dużą ilość czasu, często uniemożliwiając łączenie przygotowania do pracy trenera biznesu z pracą zawodową, która jest przecież równoznaczna z regularnym dopływem gotówki. Jaki jest więc optymalny sposób na rozpoczęcie kariery na nowej ścieżce? To zależy. W grę wchodzi jeszcze uczestnictwo w konkretnych szkoleniach z zakresu kompetencji miękkich, negocjacji i innych, przydatnych trenerowi biznesu. Z rozwiązań „domowych” można pomyśleć o przyswajaniu wiedzy typowo książkowej (w Internecie bez problemu można znaleźć publikacje w formacie pdf do pobrania gratis bądź za niewielką opłatą) oraz śledzeniu informacji, jakie na swoich blogach często zamieszczają trenerzy z doświadczeniem. Tak naprawdę wybór metody przygotowania do podjęcia nowego wyzwania powinien być zależny od naszej sytuacji - tego, na ile jesteśmy stabilni finansowo, a więc i - co za tym idzie - ile czasu możemy poświęcić na szeroko rozumianą naukę.

Zobacz: Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Duże firmy vs freelancing

Od jakiegoś czasu obserwujemy wysyp trenerów-freelancerów. Samodzielna działalność na pewno jest wyzwaniem i daje wiele satysfakcji. Podczas stawiania pierwszych trenerskich kroków dobrze jest jednak pamiętać, że warto zainwestować w wyrobienie sobie marki. W końcu komu przyszłoby do głowy skorzystanie z usług nikomu nieznanej w branży osoby, nawet jeśli ceny byłyby konkurencyjne? Posiadanie własnej działalności gospodarczej to nie tylko swoboda, ale także odpowiedzialność i koszta. Zwłaszcza te ostatnie mogą sprawić, że marzenia młodego (stażem) trenera biznesu legną w gruzach, a „wolne strzelectwo”, które miało być szansą na przyspieszenie rozwoju zawodowego, zakończy się fiaskiem.

Praktyka czyni mistrza?

Jako początkujący w branży powinniśmy pamiętać, żeby łapać się każdej okazji zdobycia cennego doświadczenia. Z reguły w treściach ogłoszeń o pracę skierowanych do trenerów pojawia się wymóg przynajmniej rocznej - dwuletniej praktyki, przez którą rozumie się czas od momentu przeprowadzenia pierwszego szkolenia. Warto więc poszukać w swojej okolicy klubu trenera i dołączyć do niego. Wymiana spostrzeżeń z innymi zaczynającymi trenerami może okazać się naprawdę pomocna.

Zobacz: Praca trenera pod lupą

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA