REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Wpływ ego na coacha.
Wpływ ego na coacha.

REKLAMA

REKLAMA

Ego jest jedną ze struktur osobowości, często utożsamianą z poczuciem własnego „ja”. Jaki wpływ ma ego na coacha?

Role

REKLAMA

W miejscu pracy to, kim jesteś, określa zajmowane przez ciebie stanowisko. Jest swego rodzaju rolą do odegrania, która, czemu nie można zaprzeczyć, ułatwia organizację pracy, określa funkcje i granice zajmowanego stanowiska. Mimo, że są to ustalenia umowne, przekładają się jednak na twoje zachowania w życiu codziennym. Dla wielu, poczucie tego, kim myślą że są, silnie determinuje działania.

Kontrola

Ludzie utrzymują poczucie komfortu poprzez kontrolę, jest to naturalne. Próbują przewidzieć, co może wydarzyć się w określonej sytuacji lub kreują rzeczywistość tak, aby ułożyła się zgodnie z ich oczekiwaniami. W panowaniu nad innymi ludźmi pomaga dyrektywny model zarządzania lub manipulacja. Dążenie do wyznaczenia rzeczom stałego miejsca sprawia, że potrzeba budowania bezpieczeństwa, unikania zmian i stałej kontroli jest w dużym stopniu kształtowana właśnie przez nasze ego.

Ego coacha

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas sesji coachingowej ego ma ogromny wpływ na naszą osobę. Świadome wybory nie są ograniczone przez subiektywne postrzeganie siebie lub przez to, jak jesteś widziany przez innych. Trzeba sobie uświadomić, że  wybory często są powodowe naszym wizerunkiem w czyichś oczach, jak również własnym przekonaniem, o tym kim jesteśmy.

Wejdź w obcy świat

Będąc coachem należy powstrzymać się przez wyrażaniem swoich wartości i przekonań w rozmowie coachingowej. Aby skutecznie nawiązać kontakt z drugą osobą musisz wyjść z własnego świata sztywnych wartości, spróbować zrobić to na jego warunkach. Postawienie się w czyjeś sytuacji jest kluczową metodą wywierania wpływu np. w przypadku kobiet jest to wrodzona skłonność do empatii.

Zobacz: Stawianie celów jako metoda samorealizacji i rozwoju

Właściwe. Niewłaściwe!

REKLAMA

Sygnałem, że ego przejmuje nad tobą kontrolę, jest pojawienie się nagłych emocji wywołanych błahymi sprawami. Jakże często strach i frustracja są spowodowane utratą kontroli. Stałość ego to świadomość tego, co jest właściwe, a co nie. Jeśli czujesz potrzebę działania według twoich przekonań i wyobrażeń to ego wywiera na ciebie silny wpływ.

Co zrobić w przypadku, kiedy osoba coachowana zacznie krytykować kogoś nam bliskiego, kogo lubimy i cenimy? Jak powinienem wyjść z sytuacji dobry coach nie dając się „ponieść” własnemu ego? Oczywistym jest, że należy uszanować poglądy drugiej osoby, zbadać je, zastanowić się nad nimi i ostatecznie podważyć w dalszym toku rozmowy. Jest to wyjście dość pokojowe, będące jednak na przekór własnemu „ja”. Częściej nie zgadzamy się czyjąś opinią i bez kompleksów przedstawiamy przeciwny pogląd. Jednak taka reakcja prawdopodobnie osłabi relację podopieczny - coach, ponadto może sprowadzić rozmowę na niepożądany tor. Innym rozwiązaniem jest zignorowanie zaistniałej sytuacji, jednak oznacza to zgodę na kwestię sprzeczną z naszym przekonaniem.

Jest to najgorsza opcja, gdyż „zdradzamy” własne poglądy i opinie na rzecz przypodobania się drugiej osobie. Możemy także zachować neutralną postawę i nie zareagować na krytyczną naturę uwagi. W ten sposób podtrzymamy kontakt z podopiecznym i spójność rozmowy. Nie oznacza to oczywiście, że coach musi wyzbyć się swoich przekonań wartości i sądów. Jednak dystansując się do opinii drugiej osoby zachowujemy profesjonalizm, pilnujemy właściwego kierunku rozmowy i sprawiamy, że osoba myśli samodzielnie.

Wpływ na uczenie się

Ego może ograniczyć twój samorozwój. Aby poczuć się wolnym i móc efektywnie rozwijać swój potencjał należy pozbyć się wyobrażeń o tym, kim jesteś teraz i jak dobrym jesteś w tym, co robisz. Trzeba zrezygnować ze złudnego myślenia, że dominacja jest twoją największą wartością. Świadomość tego, kim jesteś to początek dalszej drogi, ale może być także fałszywym startem i ograniczyć tę drogę lub pokierować ją w niewłaściwym kierunku.

Zobacz: Czym zajmuje się coach?

Sprawdź się

Aby sprawdzić jak silne mamy ego, możemy zadać sobie kilka pytań i zastanowić się nad własnym postępowaniem.

REKLAMA

Ważne jest, aby przemyśleć czy potrafimy do większości spraw podejść z dystansem i czy łatwo znosimy krytykę. Powinniśmy też uzmysłowić sobie jak bardzo przejmujemy się sytuacją, kiedy ktoś udowadnia nam, że nie mamy racji - dla wielu z nas jest to bardzo bolesne. Istotne jest również czy potrafimy śmiać się z siebie samych. Ważne jest także to, jak bardzo przejmujemy się tym, co o nas mówią inni oraz jakie jest nasze podejście do zajmowanego statusu i stanowiska. Warto zastanowić się czy potrafimy zaakceptować osoby o poglądach radykalnie odmiennych od naszych oraz czy łatwo wprawić nas w zakłopotanie.

Naturalnie nie na wszystkie z tych pytań potrafimy jednoznacznie i pozytywnie odpowiedzieć. Silne ego nie zawsze musi stanowić przeszkodę i ograniczać rozwój. W życiu należy znaleźć „złoty środek” i nie dać się manipulować przez nasze własne wygórowane mniemanie o sobie.

Pokieruj nim

Dobrzy coachowie potrafią przekroczyć własne ego i przejąć kontrolę nad swoimi reakcjami umiejąc nimi sterować. Wymaga to pracy nad ograniczeniami własnego myślenia oraz uelastycznieniem własnych reakcji, które są powodowane właśnie przez nasze ego.

Pamiętajmy, że obraz samego siebie może mieć negatywny wpływ na zdolność szkolenia innych osób. Dzieje się tak, gdyż nasze wyobrażenie o sobie jest obarczone mnóstwem założeń i przekonań na temat tego, co ważne i właściwe. Będąc silnie związanym i identyfikującym się z wykonywanym zawodem możesz zostać niewolnikiem zasad i granic przez niego narzucanych. Z pewnością nie pomoże ci to w kluczowych założeniach coachingu - równości, otwartości i łatwości w nawiązywaniu kontaktu z druga osobą. Uświadamiając sobie jaki wpływ ma nas ego jesteśmy w stanie powiększyć obszar naszej wolności wyborów, co wpłynie na elastyczność w kontakcie z drugim człowiekiem.

Zobacz serwis: Coaching

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA