REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Wpływ ego na coacha.
Wpływ ego na coacha.

REKLAMA

REKLAMA

Ego jest jedną ze struktur osobowości, często utożsamianą z poczuciem własnego „ja”. Jaki wpływ ma ego na coacha?

Role

REKLAMA

W miejscu pracy to, kim jesteś, określa zajmowane przez ciebie stanowisko. Jest swego rodzaju rolą do odegrania, która, czemu nie można zaprzeczyć, ułatwia organizację pracy, określa funkcje i granice zajmowanego stanowiska. Mimo, że są to ustalenia umowne, przekładają się jednak na twoje zachowania w życiu codziennym. Dla wielu, poczucie tego, kim myślą że są, silnie determinuje działania.

Kontrola

Ludzie utrzymują poczucie komfortu poprzez kontrolę, jest to naturalne. Próbują przewidzieć, co może wydarzyć się w określonej sytuacji lub kreują rzeczywistość tak, aby ułożyła się zgodnie z ich oczekiwaniami. W panowaniu nad innymi ludźmi pomaga dyrektywny model zarządzania lub manipulacja. Dążenie do wyznaczenia rzeczom stałego miejsca sprawia, że potrzeba budowania bezpieczeństwa, unikania zmian i stałej kontroli jest w dużym stopniu kształtowana właśnie przez nasze ego.

Ego coacha

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas sesji coachingowej ego ma ogromny wpływ na naszą osobę. Świadome wybory nie są ograniczone przez subiektywne postrzeganie siebie lub przez to, jak jesteś widziany przez innych. Trzeba sobie uświadomić, że  wybory często są powodowe naszym wizerunkiem w czyichś oczach, jak również własnym przekonaniem, o tym kim jesteśmy.

Wejdź w obcy świat

Będąc coachem należy powstrzymać się przez wyrażaniem swoich wartości i przekonań w rozmowie coachingowej. Aby skutecznie nawiązać kontakt z drugą osobą musisz wyjść z własnego świata sztywnych wartości, spróbować zrobić to na jego warunkach. Postawienie się w czyjeś sytuacji jest kluczową metodą wywierania wpływu np. w przypadku kobiet jest to wrodzona skłonność do empatii.

Zobacz: Stawianie celów jako metoda samorealizacji i rozwoju

Właściwe. Niewłaściwe!

REKLAMA

Sygnałem, że ego przejmuje nad tobą kontrolę, jest pojawienie się nagłych emocji wywołanych błahymi sprawami. Jakże często strach i frustracja są spowodowane utratą kontroli. Stałość ego to świadomość tego, co jest właściwe, a co nie. Jeśli czujesz potrzebę działania według twoich przekonań i wyobrażeń to ego wywiera na ciebie silny wpływ.

Co zrobić w przypadku, kiedy osoba coachowana zacznie krytykować kogoś nam bliskiego, kogo lubimy i cenimy? Jak powinienem wyjść z sytuacji dobry coach nie dając się „ponieść” własnemu ego? Oczywistym jest, że należy uszanować poglądy drugiej osoby, zbadać je, zastanowić się nad nimi i ostatecznie podważyć w dalszym toku rozmowy. Jest to wyjście dość pokojowe, będące jednak na przekór własnemu „ja”. Częściej nie zgadzamy się czyjąś opinią i bez kompleksów przedstawiamy przeciwny pogląd. Jednak taka reakcja prawdopodobnie osłabi relację podopieczny - coach, ponadto może sprowadzić rozmowę na niepożądany tor. Innym rozwiązaniem jest zignorowanie zaistniałej sytuacji, jednak oznacza to zgodę na kwestię sprzeczną z naszym przekonaniem.

Jest to najgorsza opcja, gdyż „zdradzamy” własne poglądy i opinie na rzecz przypodobania się drugiej osobie. Możemy także zachować neutralną postawę i nie zareagować na krytyczną naturę uwagi. W ten sposób podtrzymamy kontakt z podopiecznym i spójność rozmowy. Nie oznacza to oczywiście, że coach musi wyzbyć się swoich przekonań wartości i sądów. Jednak dystansując się do opinii drugiej osoby zachowujemy profesjonalizm, pilnujemy właściwego kierunku rozmowy i sprawiamy, że osoba myśli samodzielnie.

Wpływ na uczenie się

Ego może ograniczyć twój samorozwój. Aby poczuć się wolnym i móc efektywnie rozwijać swój potencjał należy pozbyć się wyobrażeń o tym, kim jesteś teraz i jak dobrym jesteś w tym, co robisz. Trzeba zrezygnować ze złudnego myślenia, że dominacja jest twoją największą wartością. Świadomość tego, kim jesteś to początek dalszej drogi, ale może być także fałszywym startem i ograniczyć tę drogę lub pokierować ją w niewłaściwym kierunku.

Zobacz: Czym zajmuje się coach?

Sprawdź się

Aby sprawdzić jak silne mamy ego, możemy zadać sobie kilka pytań i zastanowić się nad własnym postępowaniem.

REKLAMA

Ważne jest, aby przemyśleć czy potrafimy do większości spraw podejść z dystansem i czy łatwo znosimy krytykę. Powinniśmy też uzmysłowić sobie jak bardzo przejmujemy się sytuacją, kiedy ktoś udowadnia nam, że nie mamy racji - dla wielu z nas jest to bardzo bolesne. Istotne jest również czy potrafimy śmiać się z siebie samych. Ważne jest także to, jak bardzo przejmujemy się tym, co o nas mówią inni oraz jakie jest nasze podejście do zajmowanego statusu i stanowiska. Warto zastanowić się czy potrafimy zaakceptować osoby o poglądach radykalnie odmiennych od naszych oraz czy łatwo wprawić nas w zakłopotanie.

Naturalnie nie na wszystkie z tych pytań potrafimy jednoznacznie i pozytywnie odpowiedzieć. Silne ego nie zawsze musi stanowić przeszkodę i ograniczać rozwój. W życiu należy znaleźć „złoty środek” i nie dać się manipulować przez nasze własne wygórowane mniemanie o sobie.

Pokieruj nim

Dobrzy coachowie potrafią przekroczyć własne ego i przejąć kontrolę nad swoimi reakcjami umiejąc nimi sterować. Wymaga to pracy nad ograniczeniami własnego myślenia oraz uelastycznieniem własnych reakcji, które są powodowane właśnie przez nasze ego.

Pamiętajmy, że obraz samego siebie może mieć negatywny wpływ na zdolność szkolenia innych osób. Dzieje się tak, gdyż nasze wyobrażenie o sobie jest obarczone mnóstwem założeń i przekonań na temat tego, co ważne i właściwe. Będąc silnie związanym i identyfikującym się z wykonywanym zawodem możesz zostać niewolnikiem zasad i granic przez niego narzucanych. Z pewnością nie pomoże ci to w kluczowych założeniach coachingu - równości, otwartości i łatwości w nawiązywaniu kontaktu z druga osobą. Uświadamiając sobie jaki wpływ ma nas ego jesteśmy w stanie powiększyć obszar naszej wolności wyborów, co wpłynie na elastyczność w kontakcie z drugim człowiekiem.

Zobacz serwis: Coaching

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA