| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > Coaching > Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Ego jest jedną ze struktur osobowości, często utożsamianą z poczuciem własnego „ja”. Jaki wpływ ma ego na coacha?

Role

W miejscu pracy to, kim jesteś, określa zajmowane przez ciebie stanowisko. Jest swego rodzaju rolą do odegrania, która, czemu nie można zaprzeczyć, ułatwia organizację pracy, określa funkcje i granice zajmowanego stanowiska. Mimo, że są to ustalenia umowne, przekładają się jednak na twoje zachowania w życiu codziennym. Dla wielu, poczucie tego, kim myślą że są, silnie determinuje działania.

Kontrola

Ludzie utrzymują poczucie komfortu poprzez kontrolę, jest to naturalne. Próbują przewidzieć, co może wydarzyć się w określonej sytuacji lub kreują rzeczywistość tak, aby ułożyła się zgodnie z ich oczekiwaniami. W panowaniu nad innymi ludźmi pomaga dyrektywny model zarządzania lub manipulacja. Dążenie do wyznaczenia rzeczom stałego miejsca sprawia, że potrzeba budowania bezpieczeństwa, unikania zmian i stałej kontroli jest w dużym stopniu kształtowana właśnie przez nasze ego.

Ego coacha

Podczas sesji coachingowej ego ma ogromny wpływ na naszą osobę. Świadome wybory nie są ograniczone przez subiektywne postrzeganie siebie lub przez to, jak jesteś widziany przez innych. Trzeba sobie uświadomić, że  wybory często są powodowe naszym wizerunkiem w czyichś oczach, jak również własnym przekonaniem, o tym kim jesteśmy.

Wejdź w obcy świat

Będąc coachem należy powstrzymać się przez wyrażaniem swoich wartości i przekonań w rozmowie coachingowej. Aby skutecznie nawiązać kontakt z drugą osobą musisz wyjść z własnego świata sztywnych wartości, spróbować zrobić to na jego warunkach. Postawienie się w czyjeś sytuacji jest kluczową metodą wywierania wpływu np. w przypadku kobiet jest to wrodzona skłonność do empatii.

Zobacz: Stawianie celów jako metoda samorealizacji i rozwoju

Właściwe. Niewłaściwe!

Sygnałem, że ego przejmuje nad tobą kontrolę, jest pojawienie się nagłych emocji wywołanych błahymi sprawami. Jakże często strach i frustracja są spowodowane utratą kontroli. Stałość ego to świadomość tego, co jest właściwe, a co nie. Jeśli czujesz potrzebę działania według twoich przekonań i wyobrażeń to ego wywiera na ciebie silny wpływ.

Co zrobić w przypadku, kiedy osoba coachowana zacznie krytykować kogoś nam bliskiego, kogo lubimy i cenimy? Jak powinienem wyjść z sytuacji dobry coach nie dając się „ponieść” własnemu ego? Oczywistym jest, że należy uszanować poglądy drugiej osoby, zbadać je, zastanowić się nad nimi i ostatecznie podważyć w dalszym toku rozmowy. Jest to wyjście dość pokojowe, będące jednak na przekór własnemu „ja”. Częściej nie zgadzamy się czyjąś opinią i bez kompleksów przedstawiamy przeciwny pogląd. Jednak taka reakcja prawdopodobnie osłabi relację podopieczny - coach, ponadto może sprowadzić rozmowę na niepożądany tor. Innym rozwiązaniem jest zignorowanie zaistniałej sytuacji, jednak oznacza to zgodę na kwestię sprzeczną z naszym przekonaniem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »