Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Wpływ ego na coacha.
Wpływ ego na coacha.
Ego jest jedną ze struktur osobowości, często utożsamianą z poczuciem własnego „ja”. Jaki wpływ ma ego na coacha?

Role

W miejscu pracy to, kim jesteś, określa zajmowane przez ciebie stanowisko. Jest swego rodzaju rolą do odegrania, która, czemu nie można zaprzeczyć, ułatwia organizację pracy, określa funkcje i granice zajmowanego stanowiska. Mimo, że są to ustalenia umowne, przekładają się jednak na twoje zachowania w życiu codziennym. Dla wielu, poczucie tego, kim myślą że są, silnie determinuje działania.

Kontrola

Ludzie utrzymują poczucie komfortu poprzez kontrolę, jest to naturalne. Próbują przewidzieć, co może wydarzyć się w określonej sytuacji lub kreują rzeczywistość tak, aby ułożyła się zgodnie z ich oczekiwaniami. W panowaniu nad innymi ludźmi pomaga dyrektywny model zarządzania lub manipulacja. Dążenie do wyznaczenia rzeczom stałego miejsca sprawia, że potrzeba budowania bezpieczeństwa, unikania zmian i stałej kontroli jest w dużym stopniu kształtowana właśnie przez nasze ego.

Ego coacha

Podczas sesji coachingowej ego ma ogromny wpływ na naszą osobę. Świadome wybory nie są ograniczone przez subiektywne postrzeganie siebie lub przez to, jak jesteś widziany przez innych. Trzeba sobie uświadomić, że  wybory często są powodowe naszym wizerunkiem w czyichś oczach, jak również własnym przekonaniem, o tym kim jesteśmy.

Wejdź w obcy świat

Będąc coachem należy powstrzymać się przez wyrażaniem swoich wartości i przekonań w rozmowie coachingowej. Aby skutecznie nawiązać kontakt z drugą osobą musisz wyjść z własnego świata sztywnych wartości, spróbować zrobić to na jego warunkach. Postawienie się w czyjeś sytuacji jest kluczową metodą wywierania wpływu np. w przypadku kobiet jest to wrodzona skłonność do empatii.

Zobacz: Stawianie celów jako metoda samorealizacji i rozwoju

Właściwe. Niewłaściwe!

Sygnałem, że ego przejmuje nad tobą kontrolę, jest pojawienie się nagłych emocji wywołanych błahymi sprawami. Jakże często strach i frustracja są spowodowane utratą kontroli. Stałość ego to świadomość tego, co jest właściwe, a co nie. Jeśli czujesz potrzebę działania według twoich przekonań i wyobrażeń to ego wywiera na ciebie silny wpływ.

Co zrobić w przypadku, kiedy osoba coachowana zacznie krytykować kogoś nam bliskiego, kogo lubimy i cenimy? Jak powinienem wyjść z sytuacji dobry coach nie dając się „ponieść” własnemu ego? Oczywistym jest, że należy uszanować poglądy drugiej osoby, zbadać je, zastanowić się nad nimi i ostatecznie podważyć w dalszym toku rozmowy. Jest to wyjście dość pokojowe, będące jednak na przekór własnemu „ja”. Częściej nie zgadzamy się czyjąś opinią i bez kompleksów przedstawiamy przeciwny pogląd. Jednak taka reakcja prawdopodobnie osłabi relację podopieczny - coach, ponadto może sprowadzić rozmowę na niepożądany tor. Innym rozwiązaniem jest zignorowanie zaistniałej sytuacji, jednak oznacza to zgodę na kwestię sprzeczną z naszym przekonaniem.

Jest to najgorsza opcja, gdyż „zdradzamy” własne poglądy i opinie na rzecz przypodobania się drugiej osobie. Możemy także zachować neutralną postawę i nie zareagować na krytyczną naturę uwagi. W ten sposób podtrzymamy kontakt z podopiecznym i spójność rozmowy. Nie oznacza to oczywiście, że coach musi wyzbyć się swoich przekonań wartości i sądów. Jednak dystansując się do opinii drugiej osoby zachowujemy profesjonalizm, pilnujemy właściwego kierunku rozmowy i sprawiamy, że osoba myśli samodzielnie.

Wpływ na uczenie się

Ego może ograniczyć twój samorozwój. Aby poczuć się wolnym i móc efektywnie rozwijać swój potencjał należy pozbyć się wyobrażeń o tym, kim jesteś teraz i jak dobrym jesteś w tym, co robisz. Trzeba zrezygnować ze złudnego myślenia, że dominacja jest twoją największą wartością. Świadomość tego, kim jesteś to początek dalszej drogi, ale może być także fałszywym startem i ograniczyć tę drogę lub pokierować ją w niewłaściwym kierunku.

Zobacz: Czym zajmuje się coach?

Sprawdź się

Aby sprawdzić jak silne mamy ego, możemy zadać sobie kilka pytań i zastanowić się nad własnym postępowaniem.

Ważne jest, aby przemyśleć czy potrafimy do większości spraw podejść z dystansem i czy łatwo znosimy krytykę. Powinniśmy też uzmysłowić sobie jak bardzo przejmujemy się sytuacją, kiedy ktoś udowadnia nam, że nie mamy racji - dla wielu z nas jest to bardzo bolesne. Istotne jest również czy potrafimy śmiać się z siebie samych. Ważne jest także to, jak bardzo przejmujemy się tym, co o nas mówią inni oraz jakie jest nasze podejście do zajmowanego statusu i stanowiska. Warto zastanowić się czy potrafimy zaakceptować osoby o poglądach radykalnie odmiennych od naszych oraz czy łatwo wprawić nas w zakłopotanie.

Naturalnie nie na wszystkie z tych pytań potrafimy jednoznacznie i pozytywnie odpowiedzieć. Silne ego nie zawsze musi stanowić przeszkodę i ograniczać rozwój. W życiu należy znaleźć „złoty środek” i nie dać się manipulować przez nasze własne wygórowane mniemanie o sobie.

Pokieruj nim

Dobrzy coachowie potrafią przekroczyć własne ego i przejąć kontrolę nad swoimi reakcjami umiejąc nimi sterować. Wymaga to pracy nad ograniczeniami własnego myślenia oraz uelastycznieniem własnych reakcji, które są powodowane właśnie przez nasze ego.

Pamiętajmy, że obraz samego siebie może mieć negatywny wpływ na zdolność szkolenia innych osób. Dzieje się tak, gdyż nasze wyobrażenie o sobie jest obarczone mnóstwem założeń i przekonań na temat tego, co ważne i właściwe. Będąc silnie związanym i identyfikującym się z wykonywanym zawodem możesz zostać niewolnikiem zasad i granic przez niego narzucanych. Z pewnością nie pomoże ci to w kluczowych założeniach coachingu - równości, otwartości i łatwości w nawiązywaniu kontaktu z druga osobą. Uświadamiając sobie jaki wpływ ma nas ego jesteśmy w stanie powiększyć obszar naszej wolności wyborów, co wpłynie na elastyczność w kontakcie z drugim człowiekiem.

Zobacz serwis: Coaching

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Marketing i reklama wobec różnych grup wiekowych
  Działania marketingowe marek dotychczas koncentrowały się w przeważającej mierze na młodszych użytkownikach. Jednak, jak wynika z raportu GWI, każda grupa wiekowa to potencjalni klienci e-commerce
  Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych
  Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?
  Zatory płatnicze - zmiany w przepisach
  Szykują się zmiany w przepisach o zatorach płatniczych. Z uwagi na pojawiające się wątpliwości dotyczące raportowania oraz komplikacje wynikające ze zbierania danych, ustawodawca zdecydował się przedstawić projekt zmian, przewidujący znaczne uproszczenia w raportowaniu.
  Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych [Raport]
  Panująca obecnie niepewność gospodarcza zaczyna oddziaływać na aktywność inwestycyjną na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (CRE). Prognozowany wpływ sytuacji gospodarczej będzie jednak zróżnicowany dla różnych jego obszarów, a wybrane sektory oraz rynki krajowe wciąż pozostaną atrakcyjne dla inwestorów
  Węgiel, gaz i wakacje kredytowe – wpływ na rynek akcji i obligacji
  Eksperci VIG/C-QUADRAT przyglądają się kluczowym wskaźnikom ekonomicznym, analizują wyniki spółek za II kwartał 2022 roku, prezentują z jakimi zagrożeniami zmierzy się polski rynek akcji oraz zastanawiają się czy to już „czas na obligacje”.
  Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o wsparcie MŚP – ceny energii
  W trakcie prowadzonych w styczniu 2022 r. prac legislacyjnych nad mechanizmami osłonowymi służącymi przeciwdziałaniu negatywnym skutkom znacznego wzrostu cen surowców energetycznych, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz występował do organów władzy publicznej, m.in. do Premiera, Sejmu oraz do Senatu o uwzględnienie w tych mechanizmach przedsiębiorców.
  Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?
  Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.
  Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
  Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
  AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
  Ceny nowych mieszkań w lipcu 2022 lekko do góry [Raport]
  Ceny mieszkań od deweloperów lipcu minimalnie drgnęły do góry w większości obserwowanych miast. Spadek odnotowany tylko w jednym. Mimo to kupujący wrócili na rynek, choć wciąż nie jest ich tylu, co na początku roku, a tym bardziej w minionym roku.
  Trzy sposoby na sprawne urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim
  Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się być czasochłonnym zadaniem. Jaki kolor farby wybrać? Kupić sofę czy narożnik? Aby uniknąć przytłaczających pytań, mamy trzy sprawdzone porady, dzięki którym dekoracja przyszłego "M" stanie się prostym zadaniem.
  Tracąca pęd inflacja. Czy można się spodziewać wyhamowania wzrostu cen?
  Tylko 12% Polaków nie widzi wpływu inflacji na codzienne decyzje. Równocześnie 41% respondentów określa, że musiała zrezygnować z części wydatków w tym: z usług, które nie były pierwszej potrzeby (29%) czy wysokobudżetowych zakupów (12%). Natomiast prawie połowa społeczeństwa (47%) nie miała konieczności ograniczenia wydatków, jednak przez rosnące ceny zaczęła planować i kontrolować codzienne zakupy.
  Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne - Rząd pracuje nad ułatwieniami
  Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne ma zostać ułatwione. W ciągu 2 lat od wprowadzenia przepisów obowiązywać będą preferencyjne warunki przebudowy - brak pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru dla prac nienaruszających konstrukcji.
  Polacy niechętnie zakładają własne firmy, coś drgnęło ale bez rewelacji
  W I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,2% więcej wniosków dot. otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej niż rok wcześniej. Obecnie średnia miesięczna jest bliska 26 tys. Eksperci uważają, że niewielkie wzrosty wynikają po części z poprawy sytuacji pandemicznej, ale także częściowo są przejawem optymalizacji podatkowych. Prognozują, że w II półroczu 2022 r. będzie dużo gorzej, niż jest teraz.
  Większość społeczeństwa sceptyczna wobec oszczędzania energii
  Oszczędzanie energii bez entuzjazmu. Sondaż United Surveys dla DGP i RMF pokazuje, że 3/5 ankietowanych nie zmieni nawyków pomimo wysokich taryf.
  Mieszkanie dla studenta na wynajem. Wysokie czynsze = większe zainteresowanie akademikami
  Znalezienie tanich mieszkań na wynajem jest coraz większym problemem dla studentów. W roku akademickim 2022/2023 nie obędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań - ustaliła PAP.
  Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?
  Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.
  Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
  Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
  Remont dachu a bezpieczeństwo
  Remont dachu często jest przeprowadzany w okresie letnim. Tego typu praca, nawet w przypadku niewielkiego domu, wiąże się z wykonywaniem czynności na wysokości, a zatem niesie za sobą więcej zagrożeń niż zwykłe działania budowlane. W związku z tym dekarze powinni uważnie pilnować swojego bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu zasad BHP, właściwym wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej oraz – co już nie jest takie oczywiste – postawieniu na odpowiednie materiały budowlane.
  Polisa dla auta elektrycznego
  AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
  Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
  Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.
  Liczba mieszkań dostępnych w programie Mieszkanie bez wkładu własnego
  Jak w największych miastach zmienia się oferta lokali spełniających kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poradnik Rzecznika Finansowego
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może okazać się pomocą dla osób, które mają problem ze spłatą raty kredytu hipotecznego. Jest on dobrą alternatywą, dla osób, które nie chcą albo mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Skorzystać mogą z niego nie tylko kredytobiorcy „złotowi”, ale również tacy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie obcej. Pomoc może zostać udzielona maksymalnie aż na okres 36 miesięcy.
  Dodatek węglowy. 3 tys. zł będzie można wydać nie tylko na zakup węgla
  Sejm przyjął ustawę o dodatkach węglowych w piątek 22 lipca. Brak kryterium dochodowego jest jednym z bardziej krytykowanych zapisów projektu.