REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać dobrego coacha?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Wybór odpowiedniego coacha. /Fot. Fotolia
Wybór odpowiedniego coacha. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podjąłeś ważną decyzję - decydujesz się na współpracę z coachem. Teraz stoisz przed dylematem, którego wybrać, gdy na rynku tyle ofert. Stwarza to duże ryzyko, że wybierzesz osobę niekompetentną, bądź nieodpowiednią do twojego charakteru, problemu czy zawodu. W jaki sposób uchronić się przed niewłaściwym wyborem i jakimi kryteriami się kierować? Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które możesz wykorzystać przy wyborze coacha.

Na miejsca gotowi… STOP

Przed rozpoczęciem poszukiwań ważne jest, abyś zebrał jak najwięcej informacji dotyczących coachingu. Zapoznaj się z różnymi rodzajami i wybierz ten, który najbardziej odpowiada twoim wymaganiom. Zdefiniuj również najważniejsze cele, które chcesz osiągnąć oraz jakich konkretnych rezultatów oczekujesz. Kiedy wiemy dokładnie, jaki jest nasz problem i w jakiej sferze chcemy się poruszać, automatycznie liczba coachów zostaje zmniejszona do określonych typów coachingu.

REKLAMA

Zapytaj o nabyte umiejętności

Kiedy już zdecydujesz i przemyślisz dokładnie sprawę, spotkaj się z przynajmniej trzema coachami. Podczas takiego spotkania zapytaj o: ich doświadczenia, kwalifikacje, umiejętności, akredytacje i referencje. W tej kwestii istotne są: liczba godzin przepracowanych jako coach, ilu klientom pomógł oraz w jakim czasie. Informacje te obrazują nam doświadczenie coacha. Akredytacja formalizuje jego pracę i zobowiązuje do działania zgodnie z wyznaczonym standardem. Udzielają jej w Polsce trzy międzynarodowe organizacje: ICF, (International Coach Federation), ICC, (International Coaching Community) i  IIC, (International Institute of Coaching).  Certyfikaty z tych federacji dają nam pewną gwarancję co do profesjonalizmu coacha. Jeśli coach nie ma akredytacji warto sprawdzić, czy i jaki kurs skończył. Rekomendacje są często wystawiane w przypadku coachingu, warto więc o nie poprosić lub sprawdzić, czy są zamieszczone na stronie internetowej lub portalu społecznościowym. Warto również zapytać o stowarzyszenia, pamiętając, że w wielu z nich jedynym kryterium członkowstwa jest opłata. W rezultacie grupa taka nie wnosi nic, jedynie prestiż i sprawia fikcyjne wrażenie, że osoba taka jest lepsza od innych.

Zobacz serwis: Szkolenia

Faktem jednak  jest, że jeśli ktoś jest dobrym coachem, certyfikat nie ma znaczenia. To klienci, ich efekty i rekomendacje wyznaczają profesjonalizm coacha. W Polsce rynek coachingu jest młody i certyfikaty mogą być w początkowym okresie pomocnym wyznacznikiem wstępnych kwalifikacji, ale nie doświadczenia.

„Chemia”

Czasem mówi się o zjawisku „chemii” pomiędzy klientem a coachem. Jeżeli podczas pierwszego spotkania oboje poczują specyficzny rodzaj więzi między sobą, to tylko się cieszyć. Spotkania z innymi coachami w niczym nie przeszkadzają, a mogą jedynie upewnić o słuszności podjętej decyzji. Niezwykle ważne jest zaangażowanie coacha, jego prawdziwość w relacjach i wiara w twoje możliwości. Dlatego też obustronne dopasowanie jest istotnym aspektem. Niezależnie od tego, jaką taktykę przyjmiesz, czy wybierzesz coacha, który ma podobne podejście do świata jak ty, czy zupełnie kogoś odmiennego od siebie - osoba, która będzie cię coachować, powinna ci odpowiadać pod względem charakteru. Coaching opiera się na zaufaniu, wspólnym poszukiwaniu rozwiązań i otwieraniu się na informację zwrotną. W odróżnieniu od szkolenia, mentoringu czy doradztwa, coach nie jest i nie musi być ekspertem w twojej, ani w innej dziedzinie. Jest ekspertem od procesu coachingowego. Współpraca między wami zakłada, że jesteście sobie równi. Ty, jako osoba odpowiedzialna za osiągnięte przez Ciebie efekty, samodzielnie określasz tempo wprowadzanych zmian oraz weryfikujesz swoje rezultaty. Powinieneś od samego początku czuć chęć współpracy z tym, a nie innym coachem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zarządzanie

Kryzys

Często zdarza się sytuacja, że po 2-3 sesjach klient chce zrezygnować z pomocy coacha. Nie warto wtedy podejmować pochopnych decyzji. Jest to czas, kiedy nadchodzi pewnego rodzaju kryzys, zniechęcenie, brak wiary w skuteczność procesu. W wielu przypadkach to naturalny etap, który wymaga od ciebie konfrontacji z czymś nowym, niewygodnym i trudnym po to, aby móc dalej przejść do pozytywnych rozwiązań. Oczywiście możesz podjąć decyzję o zmianie coacha, ale pamiętaj, że nie wpływa to dobrze na proces. Dlatego, tak często, podkreśla się wagę „pierwszego wrażenia”.

Decyzja należy do ciebie

REKLAMA

Podsumowując, podstawową rzeczą jaką możesz zrobić jako klient, jest sprawdzanie, sprawdzanie i jeszcze raz sprawdzanie. Nie bierz twierdzeń coacha za oczywiste czy prawdziwe, ale pytaj o szczegóły. Jeśli masz możliwość - skontaktuj się z jego dotychczasowymi klientami i poznaj ich opinie - upewniając się, że byli faktycznie klientami danego człowieka. Wybór coacha jest elementem istotnym, ponieważ ma on wpływ na efekt i jakość procesu. Kryteria mogą być różnorakie i trzeba każdorazowo uwzględniać indywidualne preferencje klienta, zleceniodawcy, a nawet temat, (zakres), coachingu - wiele istotnych elementów. Pamiętajmy, że trudno wszystkich coachów mierzyć jedną miarką, trudno porównywać dwóch różnych klientów i dwa procesy coachingowe.

Ile tylko kryteriów zdołamy określić, wymienić i opisać, najważniejszym pozostanie samo doświadczenie spotkania z coachem. Mamy swoje wewnętrzne kryteria doboru współpracowników, partnerów, znajomych, więc pewnie wypracujemy, (lub już mamy przynajmniej wstępne), kryteria dla doboru coachów. Każdy z nas wie więcej, niż myśli, że wie. Każdy czuje więcej, niż mu się wydaje, że czuje.

Stwórzmy sobie odpowiednią przestrzeń i zaufajmy nade wszystko sobie - swojemu sercu i intuicji. To jest najlepsze kryterium. Inwestujesz swój czas i pieniądze - zadbaj o to, by było to dla Ciebie dobrą inwestycją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    REKLAMA

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    REKLAMA