REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać dobrego coacha?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Wybór odpowiedniego coacha. /Fot. Fotolia
Wybór odpowiedniego coacha. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podjąłeś ważną decyzję - decydujesz się na współpracę z coachem. Teraz stoisz przed dylematem, którego wybrać, gdy na rynku tyle ofert. Stwarza to duże ryzyko, że wybierzesz osobę niekompetentną, bądź nieodpowiednią do twojego charakteru, problemu czy zawodu. W jaki sposób uchronić się przed niewłaściwym wyborem i jakimi kryteriami się kierować? Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które możesz wykorzystać przy wyborze coacha.

Na miejsca gotowi… STOP

Przed rozpoczęciem poszukiwań ważne jest, abyś zebrał jak najwięcej informacji dotyczących coachingu. Zapoznaj się z różnymi rodzajami i wybierz ten, który najbardziej odpowiada twoim wymaganiom. Zdefiniuj również najważniejsze cele, które chcesz osiągnąć oraz jakich konkretnych rezultatów oczekujesz. Kiedy wiemy dokładnie, jaki jest nasz problem i w jakiej sferze chcemy się poruszać, automatycznie liczba coachów zostaje zmniejszona do określonych typów coachingu.

REKLAMA

Zapytaj o nabyte umiejętności

Kiedy już zdecydujesz i przemyślisz dokładnie sprawę, spotkaj się z przynajmniej trzema coachami. Podczas takiego spotkania zapytaj o: ich doświadczenia, kwalifikacje, umiejętności, akredytacje i referencje. W tej kwestii istotne są: liczba godzin przepracowanych jako coach, ilu klientom pomógł oraz w jakim czasie. Informacje te obrazują nam doświadczenie coacha. Akredytacja formalizuje jego pracę i zobowiązuje do działania zgodnie z wyznaczonym standardem. Udzielają jej w Polsce trzy międzynarodowe organizacje: ICF, (International Coach Federation), ICC, (International Coaching Community) i  IIC, (International Institute of Coaching).  Certyfikaty z tych federacji dają nam pewną gwarancję co do profesjonalizmu coacha. Jeśli coach nie ma akredytacji warto sprawdzić, czy i jaki kurs skończył. Rekomendacje są często wystawiane w przypadku coachingu, warto więc o nie poprosić lub sprawdzić, czy są zamieszczone na stronie internetowej lub portalu społecznościowym. Warto również zapytać o stowarzyszenia, pamiętając, że w wielu z nich jedynym kryterium członkowstwa jest opłata. W rezultacie grupa taka nie wnosi nic, jedynie prestiż i sprawia fikcyjne wrażenie, że osoba taka jest lepsza od innych.

Zobacz serwis: Szkolenia

Faktem jednak  jest, że jeśli ktoś jest dobrym coachem, certyfikat nie ma znaczenia. To klienci, ich efekty i rekomendacje wyznaczają profesjonalizm coacha. W Polsce rynek coachingu jest młody i certyfikaty mogą być w początkowym okresie pomocnym wyznacznikiem wstępnych kwalifikacji, ale nie doświadczenia.

„Chemia”

Czasem mówi się o zjawisku „chemii” pomiędzy klientem a coachem. Jeżeli podczas pierwszego spotkania oboje poczują specyficzny rodzaj więzi między sobą, to tylko się cieszyć. Spotkania z innymi coachami w niczym nie przeszkadzają, a mogą jedynie upewnić o słuszności podjętej decyzji. Niezwykle ważne jest zaangażowanie coacha, jego prawdziwość w relacjach i wiara w twoje możliwości. Dlatego też obustronne dopasowanie jest istotnym aspektem. Niezależnie od tego, jaką taktykę przyjmiesz, czy wybierzesz coacha, który ma podobne podejście do świata jak ty, czy zupełnie kogoś odmiennego od siebie - osoba, która będzie cię coachować, powinna ci odpowiadać pod względem charakteru. Coaching opiera się na zaufaniu, wspólnym poszukiwaniu rozwiązań i otwieraniu się na informację zwrotną. W odróżnieniu od szkolenia, mentoringu czy doradztwa, coach nie jest i nie musi być ekspertem w twojej, ani w innej dziedzinie. Jest ekspertem od procesu coachingowego. Współpraca między wami zakłada, że jesteście sobie równi. Ty, jako osoba odpowiedzialna za osiągnięte przez Ciebie efekty, samodzielnie określasz tempo wprowadzanych zmian oraz weryfikujesz swoje rezultaty. Powinieneś od samego początku czuć chęć współpracy z tym, a nie innym coachem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zarządzanie

Kryzys

Często zdarza się sytuacja, że po 2-3 sesjach klient chce zrezygnować z pomocy coacha. Nie warto wtedy podejmować pochopnych decyzji. Jest to czas, kiedy nadchodzi pewnego rodzaju kryzys, zniechęcenie, brak wiary w skuteczność procesu. W wielu przypadkach to naturalny etap, który wymaga od ciebie konfrontacji z czymś nowym, niewygodnym i trudnym po to, aby móc dalej przejść do pozytywnych rozwiązań. Oczywiście możesz podjąć decyzję o zmianie coacha, ale pamiętaj, że nie wpływa to dobrze na proces. Dlatego, tak często, podkreśla się wagę „pierwszego wrażenia”.

Decyzja należy do ciebie

REKLAMA

Podsumowując, podstawową rzeczą jaką możesz zrobić jako klient, jest sprawdzanie, sprawdzanie i jeszcze raz sprawdzanie. Nie bierz twierdzeń coacha za oczywiste czy prawdziwe, ale pytaj o szczegóły. Jeśli masz możliwość - skontaktuj się z jego dotychczasowymi klientami i poznaj ich opinie - upewniając się, że byli faktycznie klientami danego człowieka. Wybór coacha jest elementem istotnym, ponieważ ma on wpływ na efekt i jakość procesu. Kryteria mogą być różnorakie i trzeba każdorazowo uwzględniać indywidualne preferencje klienta, zleceniodawcy, a nawet temat, (zakres), coachingu - wiele istotnych elementów. Pamiętajmy, że trudno wszystkich coachów mierzyć jedną miarką, trudno porównywać dwóch różnych klientów i dwa procesy coachingowe.

Ile tylko kryteriów zdołamy określić, wymienić i opisać, najważniejszym pozostanie samo doświadczenie spotkania z coachem. Mamy swoje wewnętrzne kryteria doboru współpracowników, partnerów, znajomych, więc pewnie wypracujemy, (lub już mamy przynajmniej wstępne), kryteria dla doboru coachów. Każdy z nas wie więcej, niż myśli, że wie. Każdy czuje więcej, niż mu się wydaje, że czuje.

Stwórzmy sobie odpowiednią przestrzeń i zaufajmy nade wszystko sobie - swojemu sercu i intuicji. To jest najlepsze kryterium. Inwestujesz swój czas i pieniądze - zadbaj o to, by było to dla Ciebie dobrą inwestycją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA