Na miejsca gotowi… STOP
Przed rozpoczęciem poszukiwań ważne jest, abyś zebrał jak najwięcej informacji dotyczących coachingu. Zapoznaj się z różnymi rodzajami i wybierz ten, który najbardziej odpowiada twoim wymaganiom. Zdefiniuj również najważniejsze cele, które chcesz osiągnąć oraz jakich konkretnych rezultatów oczekujesz. Kiedy wiemy dokładnie, jaki jest nasz problem i w jakiej sferze chcemy się poruszać, automatycznie liczba coachów zostaje zmniejszona do określonych typów coachingu.
Zapytaj o nabyte umiejętności
Kiedy już zdecydujesz i przemyślisz dokładnie sprawę, spotkaj się z przynajmniej trzema coachami. Podczas takiego spotkania zapytaj o: ich doświadczenia, kwalifikacje, umiejętności, akredytacje i referencje. W tej kwestii istotne są: liczba godzin przepracowanych jako coach, ilu klientom pomógł oraz w jakim czasie. Informacje te obrazują nam doświadczenie coacha. Akredytacja formalizuje jego pracę i zobowiązuje do działania zgodnie z wyznaczonym standardem. Udzielają jej w Polsce trzy międzynarodowe organizacje: ICF, (International Coach Federation), ICC, (International Coaching Community) i IIC, (International Institute of Coaching). Certyfikaty z tych federacji dają nam pewną gwarancję co do profesjonalizmu coacha. Jeśli coach nie ma akredytacji warto sprawdzić, czy i jaki kurs skończył. Rekomendacje są często wystawiane w przypadku coachingu, warto więc o nie poprosić lub sprawdzić, czy są zamieszczone na stronie internetowej lub portalu społecznościowym. Warto również zapytać o stowarzyszenia, pamiętając, że w wielu z nich jedynym kryterium członkowstwa jest opłata. W rezultacie grupa taka nie wnosi nic, jedynie prestiż i sprawia fikcyjne wrażenie, że osoba taka jest lepsza od innych.
reklama
reklama
Zobacz serwis: Szkolenia
Faktem jednak jest, że jeśli ktoś jest dobrym coachem, certyfikat nie ma znaczenia. To klienci, ich efekty i rekomendacje wyznaczają profesjonalizm coacha. W Polsce rynek coachingu jest młody i certyfikaty mogą być w początkowym okresie pomocnym wyznacznikiem wstępnych kwalifikacji, ale nie doświadczenia.
„Chemia”
Czasem mówi się o zjawisku „chemii” pomiędzy klientem a coachem. Jeżeli podczas pierwszego spotkania oboje poczują specyficzny rodzaj więzi między sobą, to tylko się cieszyć. Spotkania z innymi coachami w niczym nie przeszkadzają, a mogą jedynie upewnić o słuszności podjętej decyzji. Niezwykle ważne jest zaangażowanie coacha, jego prawdziwość w relacjach i wiara w twoje możliwości. Dlatego też obustronne dopasowanie jest istotnym aspektem. Niezależnie od tego, jaką taktykę przyjmiesz, czy wybierzesz coacha, który ma podobne podejście do świata jak ty, czy zupełnie kogoś odmiennego od siebie - osoba, która będzie cię coachować, powinna ci odpowiadać pod względem charakteru. Coaching opiera się na zaufaniu, wspólnym poszukiwaniu rozwiązań i otwieraniu się na informację zwrotną. W odróżnieniu od szkolenia, mentoringu czy doradztwa, coach nie jest i nie musi być ekspertem w twojej, ani w innej dziedzinie. Jest ekspertem od procesu coachingowego. Współpraca między wami zakłada, że jesteście sobie równi. Ty, jako osoba odpowiedzialna za osiągnięte przez Ciebie efekty, samodzielnie określasz tempo wprowadzanych zmian oraz weryfikujesz swoje rezultaty. Powinieneś od samego początku czuć chęć współpracy z tym, a nie innym coachem.
Zobacz serwis: Zarządzanie