reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > Coaching > Jak wybrać dobrego coacha?

Jak wybrać dobrego coacha?

Podjąłeś ważną decyzję - decydujesz się na współpracę z coachem. Teraz stoisz przed dylematem, którego wybrać, gdy na rynku tyle ofert. Stwarza to duże ryzyko, że wybierzesz osobę niekompetentną, bądź nieodpowiednią do twojego charakteru, problemu czy zawodu. W jaki sposób uchronić się przed niewłaściwym wyborem i jakimi kryteriami się kierować? Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które możesz wykorzystać przy wyborze coacha.

Na miejsca gotowi… STOP

Przed rozpoczęciem poszukiwań ważne jest, abyś zebrał jak najwięcej informacji dotyczących coachingu. Zapoznaj się z różnymi rodzajami i wybierz ten, który najbardziej odpowiada twoim wymaganiom. Zdefiniuj również najważniejsze cele, które chcesz osiągnąć oraz jakich konkretnych rezultatów oczekujesz. Kiedy wiemy dokładnie, jaki jest nasz problem i w jakiej sferze chcemy się poruszać, automatycznie liczba coachów zostaje zmniejszona do określonych typów coachingu.

Zapytaj o nabyte umiejętności

Kiedy już zdecydujesz i przemyślisz dokładnie sprawę, spotkaj się z przynajmniej trzema coachami. Podczas takiego spotkania zapytaj o: ich doświadczenia, kwalifikacje, umiejętności, akredytacje i referencje. W tej kwestii istotne są: liczba godzin przepracowanych jako coach, ilu klientom pomógł oraz w jakim czasie. Informacje te obrazują nam doświadczenie coacha. Akredytacja formalizuje jego pracę i zobowiązuje do działania zgodnie z wyznaczonym standardem. Udzielają jej w Polsce trzy międzynarodowe organizacje: ICF, (International Coach Federation), ICC, (International Coaching Community) i  IIC, (International Institute of Coaching).  Certyfikaty z tych federacji dają nam pewną gwarancję co do profesjonalizmu coacha. Jeśli coach nie ma akredytacji warto sprawdzić, czy i jaki kurs skończył. Rekomendacje są często wystawiane w przypadku coachingu, warto więc o nie poprosić lub sprawdzić, czy są zamieszczone na stronie internetowej lub portalu społecznościowym. Warto również zapytać o stowarzyszenia, pamiętając, że w wielu z nich jedynym kryterium członkowstwa jest opłata. W rezultacie grupa taka nie wnosi nic, jedynie prestiż i sprawia fikcyjne wrażenie, że osoba taka jest lepsza od innych.

Zobacz serwis: Szkolenia

Faktem jednak  jest, że jeśli ktoś jest dobrym coachem, certyfikat nie ma znaczenia. To klienci, ich efekty i rekomendacje wyznaczają profesjonalizm coacha. W Polsce rynek coachingu jest młody i certyfikaty mogą być w początkowym okresie pomocnym wyznacznikiem wstępnych kwalifikacji, ale nie doświadczenia.

„Chemia”

Czasem mówi się o zjawisku „chemii” pomiędzy klientem a coachem. Jeżeli podczas pierwszego spotkania oboje poczują specyficzny rodzaj więzi między sobą, to tylko się cieszyć. Spotkania z innymi coachami w niczym nie przeszkadzają, a mogą jedynie upewnić o słuszności podjętej decyzji. Niezwykle ważne jest zaangażowanie coacha, jego prawdziwość w relacjach i wiara w twoje możliwości. Dlatego też obustronne dopasowanie jest istotnym aspektem. Niezależnie od tego, jaką taktykę przyjmiesz, czy wybierzesz coacha, który ma podobne podejście do świata jak ty, czy zupełnie kogoś odmiennego od siebie - osoba, która będzie cię coachować, powinna ci odpowiadać pod względem charakteru. Coaching opiera się na zaufaniu, wspólnym poszukiwaniu rozwiązań i otwieraniu się na informację zwrotną. W odróżnieniu od szkolenia, mentoringu czy doradztwa, coach nie jest i nie musi być ekspertem w twojej, ani w innej dziedzinie. Jest ekspertem od procesu coachingowego. Współpraca między wami zakłada, że jesteście sobie równi. Ty, jako osoba odpowiedzialna za osiągnięte przez Ciebie efekty, samodzielnie określasz tempo wprowadzanych zmian oraz weryfikujesz swoje rezultaty. Powinieneś od samego początku czuć chęć współpracy z tym, a nie innym coachem.

Zobacz serwis: Zarządzanie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybór odpowiedniego coacha. /Fot. Fotolia
Wybór odpowiedniego coacha. /Fot. Fotolia

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama