Kategorie

Praca trenera pod lupą

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Trener szkoleń. / Fot. Fotolia
Przychodzi czas, kiedy zdobytą przez nas wiedzę z powodzeniem zaczynamy wykorzystywać w praktyce. Intensywnie szukamy przydatnych informacji i rozwiązań oraz staramy się korzystać z każdej okazji do rozwoju. Jednak kiedy w codziennej pracy osiągamy dobre wyniki bez większego wysiłku, motywacja do podnoszenia kwalifikacji powoli zaczyna spadać.
Reklama

 Żaden trener nie powinien osiadać na laurach, jeżeli w dalszym ciągu chce cieszyć się przynależnością do wąskiego grona najlepszych. Ponieważ wszelkie niedociągnięcia i słabości łatwiej dostrzec osobom mającym niezbędny dystans, dlatego warto rozważyć skorzystanie z coraz popularniejszej usługi profesjonalnej superwizji trenerskiej.

Wydawać by się mogło, że głównym zadaniem osoby, która obserwuje nasze poczynania jest wychwytywanie popełnionych błędów. Stąd niedaleko już do wysnucia pochopnego wniosku, że w całym procesie chodzi - ni mniej, ni więcej - jak o krytykę. Nawet jeśli okaże się ona konstruktywna, sam fakt bycia ocenianym może budzić w nas niechęć i obawy. Uważając się za osobę kompetentną, o ugruntowanej wiedzy i wystarczającym doświadczeniu, być może zadamy sobie pytanie „Po co mi to?”. Dopiero kiedy poznamy, czym jest superwizja, jaki jest jej cel i jakie korzyści może ona przynieść, odpowiedź na to pytanie stanie się łatwiejsza.

Czym jest superwizja?

Reklama

Najprawdopodobniej początki tej działalności sięgają czasów powstania pierwszych zakładów, w których pracowało po kilku rzemieślników. Starsi, bardziej doświadczeni, nadzorowali pracę młodych, doradzali im i przekazywali własną wiedzę. Kiedy nastała epoka rewolucji przemysłowej, zwierzchnicy sprawdzali, jak radzą sobie ich podopieczni. Wówczas superwizja była przede wszystkim narzędziem służącym kontrolowaniu rzetelności i sprawności osób biorących udział w procesie produkcji. Służyła ona również koordynowaniu funkcji firmy bądź jej wyznaczonego działu, będącego pod nadzorem superwizora. Dopiero XX wiek przyniósł zmianę podejścia do tego typu działalności. Dostrzeżono w nim znacznie większy potencjał, który do tej pory nie był wykorzystywany.

Superwizja rozszerzyła swój zasięg nie tylko na modernistyczne przedsiębiorstwa, ale także na rozmaite obszary praktyki naukowej. Uznano ją za niezwykle przydatną w sytuacjach opierających się na pracy z innymi ludźmi, kiedy to relacje między poszczególnymi uczestnikami mają szczególnie duży wpływ na efektywność zamierzonych działań. Na gruncie psychologii i socjologii superwizja stała się uznaną praktyką, z której korzysta się do dziś. Dostrzegając pozytywy płynące z obserwacji konkretnych osób lub grup w trakcie wykonywania pracy, rozpoczęto proces adaptacji superwizji do branży trenerskiej.

Współcześnie podstawą konstruktywnej obserwacji staje się współpraca pomiędzy superwizorem a osobą chcącą zbadać mechanizmy mające wpływ na efekty jej pracy. Najczęściej funkcję superwizora pełni człowiek związany z konkretną działalnością, mający w jej obrębie duże doświadczenie. Przyglądając się pracy swego kolegi, szuka on ewentualnych problemów, ich źródeł i możliwych rozwiązań. Osoba obserwowana nie pozostaje jednak bierna w tym procesie. Może zawsze zadawać pytania oraz zgłaszać swoje wątpliwości.

Zobacz serwis: Szkolenia

Zadania superwizora koncentrują się przede wszystkim na zbudowaniu pozytywnej relacji ze swym podopiecznym. Superwizja nie może nigdy sprowadzać się do wytykania błędów, bo wówczas nie wniesie niczego. Praca nad każdym przypadkiem opiera się na wzajemnej konsultacji i porozumieniu, które przyczynią się do zbudowania zaufania i umożliwią swobodną wymianę wzajemnych doświadczeń. Czasami okazuje się, że problem wynika nie ze stosowania niewłaściwych metod współpracy z klientem, lecz ze specyfiki osobowości i reakcji emocjonalnych danego trenera. Tu pomoc doświadczonego superwizora okazuje się być szczególnie cenna, gdyż w tym zakresie bardzo trudno poradzić sobie samemu. Osoba doświadczona i kompetentna jest w stanie przekazać nam własną wiedzę i sprawdzone sposoby na radzenie sobie z konkretnymi przeszkodami, na które natrafiała w trakcie kolejnych lat pracy. Dobremu superwizorowi obiektywna ocena efektów pracy nie powinna przyjść zatem z trudem.

Superwizja skrojona na miarę

Zawsze znajdzie się coś, co można poprawić. Nie lekceważmy swoich słabości i starajmy się je poznać, ponieważ ich świadomość wskazuje nam kierunki dalszego rozwoju. Chociaż w naszym kraju rynek trenerski jest stosunkowo młody, pomysły z nim związane, odnoszące sukces w krajach zachodnich, szybko przyjmują się na rodzimym gruncie. Zasada ta sprawdziła się także w przypadku superwizji, co spowodowało, że obecnie obserwować możemy prawdziwy wysyp ofert szkoleń i dynamiczny wzrost liczby instytucji świadczących usługi w tym zakresie.

Celem większości firm, które podejmują się organizacji superwizji jest osiągnięcie zadowolenia klienta, stąd też zwiększyła się dostępność wielu dość znacznie różniących się między sobą form prowadzenia obserwacji. Przede wszystkim, możliwa jest współpraca indywidualna lub grupowa. Zdarza się, że konkretny trener odczuwa potrzebę zweryfikowania swych umiejętności i zaprasza do współpracy superwizora. Czasami bywa i tak, że firma oferująca usługi szkoleniowe, chcąc sprawdzić umiejętności swych pracowników, na przykład w celu opracowania dalszych ścieżek rozwoju, zleca superwizję całej grupy. Wówczas obserwacja przekształca się często w zajęcia, na których trenerzy mogą w szerszym gronie wymienić się swoimi doświadczeniami i podzielić nurtującymi ich problemami. Jest to również dobra okazja do przyjrzenia się rozwiązaniom stosowanym przez kolegów „po fachu”.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Superwizja ma charakter jednorazowy lub odbywa się na przestrzeni dłuższego okresu czasu. Pierwszy z wymienionych przypadków odnosi się zwykle do klientów indywidualnych. Superwizor pojawia się na jednym ze szkoleń, albo na wybranym fragmencie konkretnego szkolenia, aby przyjrzeć się pracy trenera, a później omówić swoje spostrzeżenia i udzielić potrzebnej porady. Rozwiązanie to wydaje się korzystne dla osób, które nie zgromadziły jeszcze tak dużego doświadczenia lub nie są na stałe związane z jedną firmą organizującą szkolenia. W przypadku superwizji powtarzanych (zwykle kilka razy w roku) dobrze pracuje się ze stałą grupą trenerów. Dzięki temu możliwe jest bardziej kompleksowe zbadanie problemów oraz monitorowanie postępów w ich redukowaniu na przestrzeni kolejnych miesięcy. Tego typu superwizja często mobilizuje do podejmowania nowych wyzwań nawet pracowników, którzy w swym fachu wydawaliby się nie mieć sobie równych.

W superwizji znalazły swe zastosowanie kamery. Nie każda z analizowanych obserwacji musi być wykonana bezpośrednio przez superwizora. Dzięki rejestracji przebiegu szkolenia pozyskany materiał może być wielokrotnie odtwarzany, co znacznie ułatwia dostrzeżenie ewentualnych błędów czy niedociągnięć popełnianych w trakcie szkolenia. Również trener poddający się superwizji ma okazję zobaczyć siebie podczas pracy. Spojrzenie na własną działalność „z zewnątrz”, umożliwia uzyskanie niezbędnego dystansu do siebie i wykonywanej pracy. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele naszych zachowań pojawia się spontanicznie, na granicy naszej świadomości. Superwizor dokonuje analizy materiału i przekazuje spostrzeżenia swemu podopiecznemu, podczas gdy ten na bieżąco śledzi odtwarzany przebieg przeprowadzonego przez siebie szkolenia.

Korzyści płynące z superwizji

Każdy trener docenia wiedzę płynącą z nabytego samodzielnie doświadczenia zawodowego. Dlatego też tak często w środowisku szkoleniowym poruszany jest temat wymiany wiedzy, która przynosi znaczące korzyści każdej ze stron. Superwizja jest jedną z metod, która służyć ma właśnie temu celowi. Doświadczony trener wie doskonale, na co powinien zwrócić uwagę, kiedy przygląda się działaniom kolegi z branży. Informacje zdobyte dzięki własnej pracy umożliwiają udzielenie potrzebnej porady lub też ułatwiają wskazanie nowych kierunków rozwoju, które przyniosą najlepsze efekty osobie pragnącej podnosić swe kompetencje.

Skuteczna i konstruktywna superwizja w swym długofalowym działaniu bardzo pozytywnie wpływa na efektywność prowadzonych szkoleń. Zyskują nie tylko ich uczestnicy, ale także i sam trener, który może czerpać pełną satysfakcję z prowadzonej przez siebie działalności. Ponieważ okazuje się, że część problemów nie ma podłoża merytorycznego, a ich źródło tkwi w emocjach, wsparcie ze strony superwizora, który zapewne zetknął się z tą samą lub podobną kwestią, bywa niezwykle przydatne. Podobnie zresztą świadomość, że nie jesteśmy jedynymi, którym przyszło się borykać z daną przeszkodą, podnosi na duchu i dodaje energii do jej pokonania. Okazja do refleksji nad własną działalnością przynosi wiele wniosków, które mogą zmienić nasz punkt widzenia na wiele aspektów poruszanych w trakcie szkolenia. Ocena naszej pracy dokonana przez osobę z zewnątrz okazuje się być dla nas nie przykrą koniecznością, lecz budującym doświadczeniem, z którego możemy korzystać, planując dalsze kroki na drodze kariery.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.

  Ponad 231 mln zł zalegają firmy za polisy ubezpieczeniowe

  Konsumenci i przedsiębiorcy są winni firmom ubezpieczeniowym 387 mln zł za polisy ubezpieczeniowe. Dłużnicy, do których dzwoni firma windykacyjna, najczęściej tłumaczą, że mają inne ważniejsze wydatki, lub skoro polisa trwa cały rok, mają dużo czasu na wpłatę.

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.