reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Praca trenera pod lupą

Praca trenera pod lupą

Przychodzi czas, kiedy zdobytą przez nas wiedzę z powodzeniem zaczynamy wykorzystywać w praktyce. Intensywnie szukamy przydatnych informacji i rozwiązań oraz staramy się korzystać z każdej okazji do rozwoju. Jednak kiedy w codziennej pracy osiągamy dobre wyniki bez większego wysiłku, motywacja do podnoszenia kwalifikacji powoli zaczyna spadać.

 Żaden trener nie powinien osiadać na laurach, jeżeli w dalszym ciągu chce cieszyć się przynależnością do wąskiego grona najlepszych. Ponieważ wszelkie niedociągnięcia i słabości łatwiej dostrzec osobom mającym niezbędny dystans, dlatego warto rozważyć skorzystanie z coraz popularniejszej usługi profesjonalnej superwizji trenerskiej.

Wydawać by się mogło, że głównym zadaniem osoby, która obserwuje nasze poczynania jest wychwytywanie popełnionych błędów. Stąd niedaleko już do wysnucia pochopnego wniosku, że w całym procesie chodzi - ni mniej, ni więcej - jak o krytykę. Nawet jeśli okaże się ona konstruktywna, sam fakt bycia ocenianym może budzić w nas niechęć i obawy. Uważając się za osobę kompetentną, o ugruntowanej wiedzy i wystarczającym doświadczeniu, być może zadamy sobie pytanie „Po co mi to?”. Dopiero kiedy poznamy, czym jest superwizja, jaki jest jej cel i jakie korzyści może ona przynieść, odpowiedź na to pytanie stanie się łatwiejsza.

Czym jest superwizja?

Najprawdopodobniej początki tej działalności sięgają czasów powstania pierwszych zakładów, w których pracowało po kilku rzemieślników. Starsi, bardziej doświadczeni, nadzorowali pracę młodych, doradzali im i przekazywali własną wiedzę. Kiedy nastała epoka rewolucji przemysłowej, zwierzchnicy sprawdzali, jak radzą sobie ich podopieczni. Wówczas superwizja była przede wszystkim narzędziem służącym kontrolowaniu rzetelności i sprawności osób biorących udział w procesie produkcji. Służyła ona również koordynowaniu funkcji firmy bądź jej wyznaczonego działu, będącego pod nadzorem superwizora. Dopiero XX wiek przyniósł zmianę podejścia do tego typu działalności. Dostrzeżono w nim znacznie większy potencjał, który do tej pory nie był wykorzystywany.

Superwizja rozszerzyła swój zasięg nie tylko na modernistyczne przedsiębiorstwa, ale także na rozmaite obszary praktyki naukowej. Uznano ją za niezwykle przydatną w sytuacjach opierających się na pracy z innymi ludźmi, kiedy to relacje między poszczególnymi uczestnikami mają szczególnie duży wpływ na efektywność zamierzonych działań. Na gruncie psychologii i socjologii superwizja stała się uznaną praktyką, z której korzysta się do dziś. Dostrzegając pozytywy płynące z obserwacji konkretnych osób lub grup w trakcie wykonywania pracy, rozpoczęto proces adaptacji superwizji do branży trenerskiej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Trener szkoleń. / Fot. Fotolia
Trener szkoleń. / Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama