REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać dobrego trenera sprzedaży?

Anna  Kopciowska
Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji
Obecnie na rynku pojawił się nowy trend finansowania szkoleń – weryfikuje on trenerów średnich, dobrych i bardzo dobrych.
Obecnie na rynku pojawił się nowy trend finansowania szkoleń – weryfikuje on trenerów średnich, dobrych i bardzo dobrych.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele firm, których pozycja na rynku zależy od dobrze zarządzanej grupy handlowców i od samych umiejętności sprzedaży tychże handlowców często przeoczy moment, w którym trzeba przeznaczyć „duże” pieniądze na cykliczne szkolenia w zakresie wzmacniania umiejętności sprzedażowych i kompetencji zarządzania zespołem.

Niejednokrotnie jest tak, że dobiera się trenerów względem ceny za szkolenie lub korzystając z wypromowanych firm szkoleniowych, poleceń itp.

REKLAMA

Przeoczenie momentu, w którym niezbędna jest pomoc fachowca może spowodować duże problemy firmy i sięganie właśnie wtedy po pomoc trenera sprzedaży lub coacha gdy sytuacja jest poważna a niejednokrotnie krytyczna, jest decyzją obarczoną dużym ryzykiem.

Nie możesz pozwolić sobie wówczas nawet na najmniejszy błąd, który może kosztować zbyt wiele.

W takich momentach zarządzający firmą nie mają czasu na testowanie firm i trenerów sprzedaży, ponieważ każdy błąd może kosztować bardzo dużo a finalnie nawet dalsze istnienie firmy na rynku.

Jak w takiej sytuacji wybrać trenera sprzedaży aby skutecznie przeprowadził proces treningu zespołu handlowego kierując go na właściwy kurs do sukcesu a nie do regresu firmy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak wybrać dobre szkolenie?

Teorii jest bardzo wiele, o których mogą Państwo przeczytać w różnych portalach internetowych. A wybranie właściwej firmy szkoleniowej lub właściwego trenera wymaga dużej wiedzy na temat szkoleń i dużego zaangażowania czasu i środków w celu weryfikacji efektów szkoleniowych nie opierając się jedynie na referencjach.

Obecnie na rynku pojawił się nowy trend finansowania szkoleń – weryfikuje on trenerów średnich, dobrych i bardzo dobrych. Jak ich łatwo i szybko rozpoznać?

REKLAMA

Trener, który zna swoje możliwości i wie co potrafi zrobić z handlowcami i zespołem handlowym, jest trenerem z powołania a nie stronnikiem trenera, oczekuje swojego honorariom nie przed szkoleniem lub przed rozpoczęciem projektu szkoleniowego a mianowicie po konkretnym rezultacie swojej pracy czyli wzrostowi sprzedaży zespołu.

Obecne czasy nakładają na każdego z nas większe wyzwania. Wyzwaniem trenera sprzedaży jest ponadprzeciętna umiejętność otrzymywania ponadprzeciętnych wyników sprzedaży od przeciętnych handlowców.

Polecamy: Wybór firmy szkoleniowej

Tylko trener sukcesu znający swoje możliwości, pewny rezultatu swojej pracy nie boi się otrzymać swoją zapłatę w momencie widocznego rezultatu swojej pracy. Obecnie formy coraz częściej wybierają tego typu oferty. Szkolenia Based on Results – płatne po rezultacie zyskują na znaczeniu właśnie z wyżej wymienionych powodów.

Szkolenia Based on Results i treningi personalne oraz coaching to najlepszy element weryfikacyjny świadczący o umiejętnościach trenera. Jeżeli Twoja firma lub zespół potrzebuje szybkiej i skutecznej pomocy z konkretnymi rezultatami nie trać czasu i pieniędzy na weryfikację firm i trenerów na rynku, szukaj oferty Szkolenia Based on Results.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

REKLAMA

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

REKLAMA

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA