| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Profesjonalna prezentacja – dlaczego jest tak ważna?

Profesjonalna prezentacja – dlaczego jest tak ważna?

Jedną z podstawowych korzyści posiadania umiejętności tworzenia profesjonalnych prezentacji powinna być poprawa naszego wizerunku. Inną – skrócenie czasu poświęcanego na pracę w PowerPoincie. Mirosław Pawełko w swojej książce „Mniej slajdów – więcej sensu” przekonuje, że do opracowania pokazu warto odpowiednio się przygotować.

Stworzenie profesjonalnej prezentacji tylko z pozoru jest łatwym zadaniem. Nie wszystkie slajdy pozwolą nam dotrzeć do odbiorców i w klarowny sposób przedstawić nasze wnioski. Czy  jednak warto się starać?

Cel przede wszystkim

Solidnie przygotowane slajdy pomogą nam w osiągnięciu celów biznesowych. Okazuje się bowiem, iż odpowiednio opracowana prezentacja może posłużyć do otrzymania podwyżki lub awansu. Przyda się również do zaprezentowania wyników pracy zespołu. Tak twierdzi Mirosław Pawełko w swoim poradniku „Mniej slajdów – więcej sensu”.

Mniej znaczy więcej

Jak wskazuje autor, częstym błędem jest traktowanie prezentacji jedynie jako tła do wykładu. Dobrym rozwiązaniem nie jest również tworzenie slajdów przeładowanych informacjami.

Gdzie zatem znajduje się tzw. złoty środek?

Plan to podstawa

Nie budzi wątpliwości fakt, iż każdy pokaz powinien być dopasowany do konkretnej sytuacji.

Zdaniem autora, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych krokach, które składają się na metodę MSWS – mniej slajdów, więcej sensu. Istotny jest tu cel prezentacji, adresaci, przesłanie, fabuła, slajd oraz sam pokaz.

Odpowiednie ustalenie adresata pozwala nam określić stopień sformalizowania przekazu oraz dopasować się do preferencji odbiorców.

Jeżeli jasno określimy cel, to nie powinniśmy mieć problemu z wybraniem ważnych informacji i wyeliminowaniem tych nieważnych.

Dobrze opracowane przesłanie ma nam ułatwić skonstruowanie prawidłowych wniosków.

Określenie fabuły, czyli zaplanowanie tego, o czym chcemy powiedzieć, umożliwia  - zdaniem autora - stworzenie narracji, która skupi uwagę odbiorców.

Wybór odpowiednich elementów slajdu sprawi, że będzie on czytelny oraz spójny z naszym przesłaniem.

Jak przekonuje Pawełko „jeśli dobrze przygotujesz prezentację, samo jej przedstawienie okaże się w miarę proste – do pokonania będzie tylko trema, szczególnie trema przed sukcesem”.

W licznych przykładach Pawełko pokazuje jak metodę MSWS stosować w praktyce.

Powtarzanie jest matką wiedzy

Czy powyższa metoda działa? O tym możemy przekonać się jedynie stosując ją w praktyce. Zaprezentowane przez autora rozwiązania na pierwszy rzut oka wydają się być dość szczegółowe. Z tego powodu poradnik częściej przyda się tym, którzy prezentacje wykorzystują w swojej codziennej pracy np. osobom na stanowiskach menedżerskich.

Ci, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie slajdów z książki dowiedzą się, iż nie warto bagatelizować roli prezentacji. Posługiwanie się przez autora publikacji wieloma przykładami powinno ułatwić zrozumienie dość skomplikowanych dla laików pojęć takich jak np. SEAL.

Poradnik na pewno uczy pozytywnych nawyków. Po przeczytaniu książki nie sposób oprzeć się wrażeniu, że już po kilku prezentacjach przygotowanych za pomocą opisanych przez autora wskazówek będziemy potrafili niemal odruchowo stosować metodę MSWS.

Mirosław Pawełko – doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania, prowadzi szkolenia z metody MSWS, od ponad 12 lat aktywnie wykorzystuje slajdy i prezentacje .

 „Mniej slajdów – więcej sensu”

Mirosław Pawełko

Warszawa, mniejslajdow.pl

Polecamy serwis: Zarządzanie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »