Trening relokacyjny – na czym polega?
REKLAMA
REKLAMA
Trening relokacyjny służy przygotowaniu pracownika do wyjazdu za granicę oraz do pracy w innej kulturze. Tego rodzaju szkolenia są przeznaczone w głównej mierze dla osób na wysokich stanowiskach w firmie, czyli np. menagerowie. Nieprzygotowanie pracownika do pracy w zagranicznym oddziale może wiązać się z ogromnymi stratami, czego konsekwencją będzie zerwania kontraktu. Proces relokacji pracowników jest niezwykle kosztowny, jednakże może przynieść wiele korzyści zarówno firmie jak i samemu pracownikowi. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie do aklimatyzacji w nowym miejscu pracy. Przy wyborze pracownika delegowanego za granicę ważnym elementem jest również przeprowadzenie rekrutacji, bowiem tego rodzaju pracownik musi cechować się efektywnością i wydajnością w pracy oraz być specjalistą w swojej dziedzinie. Treningi relokacyjne są przeznaczone dla osób wyjeżdżających na długie (min. 6 miesięczne) kontrakty, podczas których podniosą swoje kompetencje oraz przysporzą wielu korzyści dla krajowego oddziału.
REKLAMA
Czym jest trening relokacyjny?
REKLAMA
Tego typu szkolenie składa się z trzech etapów, z których każdy jest niezwykle istotny dla pracownika. Pierwszym obszarem prowadzonego treningu jest zapoznanie wyjeżdżającego pracownika z informacjami o kraju jego pobytu. Przede wszystkim chodzi o kulturę, sytuację polityczną, warunki ekonomiczne oraz o organizację codziennego życia w tym kraju. Pracownik musi być przygotowany na konieczność załatwiania różnego rodzaju spraw urzędowych, wizyty u lekarza czy chociażby porozumiewanie się w nowym miejscu.
Drugi etap treningu przygotowuje pracownika na wyzwania związane z nowym miejscem pracy. Jest to najważniejszy obszar prowadzonego szkolenia, bowiem związany jest z przedstawieniem zasad komunikacji w nowej pracy, organizacja zespołu, sposoby komunikacji oraz przyjęte zwyczaje panujące w firmie. Dodatkowo na tym etapie pracownikowi przekazywane są informacje o tym, jakich zachowań powinien spodziewać się od nowych współpracowników oraz w jaki sposób przyjmować krytykę ze strony władz firmy.
Trzeci obszar szkolenia to przygotowanie pracownika do przeprowadzki za granicę, w tym w jaki sposób radzić sobie z emocjami towarzyszącymi tej sytuacji oraz w jaki sposób wspierać rodzinę podczas wyjazdu. Pracownik musi mieć świadomość konsekwencji wyjazdu zarówno dla siebie jak i najbliższych, a w szczególności dzieci. Na tym etapie pracownik musi zdobyć wiedzę o tym, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych lub w momentach kryzysu związanego z nową sytuacją.
Zobacz też: Czym jest tutoring?
Kiedy należy odbyć trening?
REKLAMA
Treningi powinny odbywać się na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem bądź w ciągu pierwszych dwóch miesięcy pobytu za granicą. Z praktyki firm wynika, iż korzystniejsza jest druga opcja, gdyż pracownik znajduje się wtedy w nowej sytuacji, a na podstawie zdobytego doświadczenie oraz praktyki będzie mógł łatwiej przyswoić nowe informacje będąc na miejscu i poddając sytuację pod własne obserwacje. Szkolenie co do zasady powinno obejmować nie tylko pracownika, ale również jego rodzinę. Z doświadczenia firm w zakresie relokacji załogi wynika, że wydajność pracownika zależy od odpowiedniej alokacji jego partnera/rodziny, gdyż większość niepowodzeń kontraktów zagranicznych związana jest z nieumiejętnością dostosowania się rodziny do nowych warunków życia.
Trening relokacyjny jako specyficzny rodzaj szkolenia odbywa się zazwyczaj w opcji trener – pracownik lub opcji trener – para. Intensywne treningi odbywające się z reguły przez jeden lub dwa dni mają na celu skłonić pracownika do głębokich refleksji oraz przyswojenia wiedzy i nowych informacji. W trakcie szkoleń wykorzystywane są różne metody działania, w tym symulacje rozmów, dyskusje, prezentacje oraz poddanie pracownika krytyce. Każdy trening ma nauczyć pracownika zachowań, przedstawić wyzwania i sytuacje trudne, ale również przystosować go do codziennego życia w nowej kulturze.
Zobacz też: Szkolenie poprzez gry symulacyjne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.