REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trening relokacyjny – na czym polega?

Monika Pązik
szkolenie przed zagranicznym kontraktem, przystosowanie pracownika do nowej sytuacji
szkolenie przed zagranicznym kontraktem, przystosowanie pracownika do nowej sytuacji

REKLAMA

REKLAMA

Trening relokacyjny to szkolenie przygotowujące pracownika do pracy w zagranicznym oddziale firmy, który będzie pracował na długim kontrakcie. Tego rodzaju szkolenie ma nauczyć pracownika umiejętności komunikacji z osobami z różnych kultur. Jakie są zatem wyzwania związane z relokacją pracownika?

Trening relokacyjny służy przygotowaniu pracownika do wyjazdu za granicę oraz do pracy w innej kulturze. Tego rodzaju szkolenia są przeznaczone w głównej mierze dla osób na wysokich stanowiskach w firmie, czyli np. menagerowie. Nieprzygotowanie pracownika do pracy w zagranicznym oddziale może wiązać się z ogromnymi stratami, czego konsekwencją będzie zerwania kontraktu. Proces relokacji pracowników jest niezwykle kosztowny, jednakże może przynieść wiele korzyści zarówno firmie jak i samemu pracownikowi. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie do aklimatyzacji w nowym miejscu pracy. Przy wyborze pracownika delegowanego za granicę ważnym elementem jest również przeprowadzenie rekrutacji, bowiem tego rodzaju pracownik musi cechować się efektywnością i wydajnością w pracy oraz być specjalistą w swojej dziedzinie. Treningi relokacyjne są przeznaczone dla osób wyjeżdżających na długie (min. 6 miesięczne) kontrakty, podczas których podniosą swoje kompetencje oraz przysporzą wielu korzyści dla krajowego oddziału.

REKLAMA

Czym jest trening relokacyjny?

REKLAMA

Tego typu szkolenie składa się z trzech etapów, z których każdy jest niezwykle istotny dla pracownika. Pierwszym obszarem prowadzonego treningu jest zapoznanie wyjeżdżającego pracownika z informacjami o kraju jego pobytu. Przede wszystkim chodzi o kulturę, sytuację polityczną, warunki ekonomiczne oraz o organizację codziennego życia w tym kraju. Pracownik musi być przygotowany na konieczność załatwiania różnego rodzaju spraw urzędowych, wizyty u lekarza czy chociażby porozumiewanie się w nowym miejscu.

Drugi etap treningu przygotowuje pracownika na wyzwania związane z nowym miejscem pracy. Jest to najważniejszy obszar prowadzonego szkolenia, bowiem związany jest z przedstawieniem zasad komunikacji w nowej pracy, organizacja zespołu, sposoby komunikacji oraz przyjęte zwyczaje panujące w firmie. Dodatkowo na tym etapie pracownikowi przekazywane są informacje o tym, jakich zachowań powinien spodziewać się od nowych współpracowników oraz w jaki sposób przyjmować krytykę ze strony władz firmy.

Trzeci obszar szkolenia to przygotowanie pracownika do przeprowadzki za granicę, w tym w jaki sposób radzić sobie z emocjami towarzyszącymi tej sytuacji oraz w jaki sposób wspierać rodzinę podczas wyjazdu. Pracownik musi mieć świadomość konsekwencji wyjazdu zarówno dla siebie jak i najbliższych, a w szczególności dzieci. Na tym etapie pracownik musi zdobyć wiedzę o tym, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych lub w momentach kryzysu związanego z nową sytuacją.

Zobacz też: Czym jest tutoring?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy należy odbyć trening?

REKLAMA

Treningi powinny odbywać się na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem bądź w ciągu pierwszych dwóch miesięcy pobytu za granicą. Z praktyki firm wynika, iż korzystniejsza jest druga opcja, gdyż pracownik znajduje się wtedy w nowej sytuacji, a na podstawie zdobytego doświadczenie oraz praktyki będzie mógł łatwiej przyswoić nowe informacje będąc na miejscu i poddając sytuację pod własne obserwacje. Szkolenie co do zasady powinno obejmować nie tylko pracownika, ale również jego rodzinę. Z doświadczenia firm w zakresie relokacji załogi wynika, że wydajność pracownika zależy od odpowiedniej alokacji jego partnera/rodziny, gdyż większość niepowodzeń kontraktów zagranicznych związana jest z nieumiejętnością dostosowania się rodziny do nowych warunków życia.

Trening relokacyjny jako specyficzny rodzaj szkolenia odbywa się zazwyczaj w opcji trener – pracownik lub opcji trener – para. Intensywne treningi odbywające się z reguły przez jeden lub dwa dni mają na celu skłonić pracownika do głębokich refleksji oraz przyswojenia wiedzy i nowych informacji. W trakcie szkoleń wykorzystywane są różne metody działania, w tym symulacje rozmów, dyskusje, prezentacje oraz poddanie pracownika krytyce. Każdy trening ma nauczyć pracownika zachowań, przedstawić wyzwania i sytuacje trudne, ale również przystosować go do codziennego życia w nowej kulturze.

Zobacz też: Szkolenie poprzez gry symulacyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA