Kategorie

Trening relokacyjny – na czym polega?

Monika Pązik
szkolenie przed zagranicznym kontraktem, przystosowanie pracownika do nowej sytuacji
szkolenie przed zagranicznym kontraktem, przystosowanie pracownika do nowej sytuacji
Trening relokacyjny to szkolenie przygotowujące pracownika do pracy w zagranicznym oddziale firmy, który będzie pracował na długim kontrakcie. Tego rodzaju szkolenie ma nauczyć pracownika umiejętności komunikacji z osobami z różnych kultur. Jakie są zatem wyzwania związane z relokacją pracownika?

Trening relokacyjny służy przygotowaniu pracownika do wyjazdu za granicę oraz do pracy w innej kulturze. Tego rodzaju szkolenia są przeznaczone w głównej mierze dla osób na wysokich stanowiskach w firmie, czyli np. menagerowie. Nieprzygotowanie pracownika do pracy w zagranicznym oddziale może wiązać się z ogromnymi stratami, czego konsekwencją będzie zerwania kontraktu. Proces relokacji pracowników jest niezwykle kosztowny, jednakże może przynieść wiele korzyści zarówno firmie jak i samemu pracownikowi. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie do aklimatyzacji w nowym miejscu pracy. Przy wyborze pracownika delegowanego za granicę ważnym elementem jest również przeprowadzenie rekrutacji, bowiem tego rodzaju pracownik musi cechować się efektywnością i wydajnością w pracy oraz być specjalistą w swojej dziedzinie. Treningi relokacyjne są przeznaczone dla osób wyjeżdżających na długie (min. 6 miesięczne) kontrakty, podczas których podniosą swoje kompetencje oraz przysporzą wielu korzyści dla krajowego oddziału.

Czym jest trening relokacyjny?

Reklama

Tego typu szkolenie składa się z trzech etapów, z których każdy jest niezwykle istotny dla pracownika. Pierwszym obszarem prowadzonego treningu jest zapoznanie wyjeżdżającego pracownika z informacjami o kraju jego pobytu. Przede wszystkim chodzi o kulturę, sytuację polityczną, warunki ekonomiczne oraz o organizację codziennego życia w tym kraju. Pracownik musi być przygotowany na konieczność załatwiania różnego rodzaju spraw urzędowych, wizyty u lekarza czy chociażby porozumiewanie się w nowym miejscu.

Drugi etap treningu przygotowuje pracownika na wyzwania związane z nowym miejscem pracy. Jest to najważniejszy obszar prowadzonego szkolenia, bowiem związany jest z przedstawieniem zasad komunikacji w nowej pracy, organizacja zespołu, sposoby komunikacji oraz przyjęte zwyczaje panujące w firmie. Dodatkowo na tym etapie pracownikowi przekazywane są informacje o tym, jakich zachowań powinien spodziewać się od nowych współpracowników oraz w jaki sposób przyjmować krytykę ze strony władz firmy.

Trzeci obszar szkolenia to przygotowanie pracownika do przeprowadzki za granicę, w tym w jaki sposób radzić sobie z emocjami towarzyszącymi tej sytuacji oraz w jaki sposób wspierać rodzinę podczas wyjazdu. Pracownik musi mieć świadomość konsekwencji wyjazdu zarówno dla siebie jak i najbliższych, a w szczególności dzieci. Na tym etapie pracownik musi zdobyć wiedzę o tym, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych lub w momentach kryzysu związanego z nową sytuacją.

Zobacz też: Czym jest tutoring?

Kiedy należy odbyć trening?

Reklama

Treningi powinny odbywać się na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem bądź w ciągu pierwszych dwóch miesięcy pobytu za granicą. Z praktyki firm wynika, iż korzystniejsza jest druga opcja, gdyż pracownik znajduje się wtedy w nowej sytuacji, a na podstawie zdobytego doświadczenie oraz praktyki będzie mógł łatwiej przyswoić nowe informacje będąc na miejscu i poddając sytuację pod własne obserwacje. Szkolenie co do zasady powinno obejmować nie tylko pracownika, ale również jego rodzinę. Z doświadczenia firm w zakresie relokacji załogi wynika, że wydajność pracownika zależy od odpowiedniej alokacji jego partnera/rodziny, gdyż większość niepowodzeń kontraktów zagranicznych związana jest z nieumiejętnością dostosowania się rodziny do nowych warunków życia.

Trening relokacyjny jako specyficzny rodzaj szkolenia odbywa się zazwyczaj w opcji trener – pracownik lub opcji trener – para. Intensywne treningi odbywające się z reguły przez jeden lub dwa dni mają na celu skłonić pracownika do głębokich refleksji oraz przyswojenia wiedzy i nowych informacji. W trakcie szkoleń wykorzystywane są różne metody działania, w tym symulacje rozmów, dyskusje, prezentacje oraz poddanie pracownika krytyce. Każdy trening ma nauczyć pracownika zachowań, przedstawić wyzwania i sytuacje trudne, ale również przystosować go do codziennego życia w nowej kulturze.

Zobacz też: Szkolenie poprzez gry symulacyjne

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.