Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółkę z o.o. można założyć przez internet

Jak założyć spółkę z o.o.
Jak założyć spółkę z o.o.
Fotolia
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęściej spotykana w naszym kraju forma prowadzenia firmy. Na drugim miejscu zaś lokuje się spółka z ograniczoną odpowiedzialność. Jej popularność wynika ze stosunkowo niskich kosztów, ponoszonych przy tworzeniu firmy z o.o., oraz łatwości rejestracji.

Przed lutym 2009 roku założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiązało się ze sporym wydatkiem, jako że prawo wymagało minimalnego kapitału na poziomie 50 tys. zł. Ale od blisko pięciu lat minimalna wartość kapitału, jaki jest konieczny do założenia spółki z o.o., wynosi już 5 tys. zł, zaś w planach jest kolejna redukcja, do 1 zł. Nie bez znaczenia jest także szybkość, z jaką można założyć spółkę z o.o. Od kilku lat bowiem da się to zrobić przez internet.

Umowa spółki na początek

To, co tworzy spółkę, to jej umowa. To w niej wspólnicy lub wspólnik – bo spółkę z o.o. może założyć jedna osoba – określają przedmiot działania spółki, zasady jej działania, precyzują obowiązki wspólników oraz to, jakimi udziałami oni dysponują, wskazują jej nazwę i siedzibę, do tego zasady powoływania zarządu itd. Generalnie już zawarcie umowy spółki przez wspólników tworzy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jeszcze do niedawna umowę spółki trzeba było sporządzać w formie aktu notarialnego, co oznaczało konieczność udania się w tej sprawie do notariusza oraz poniesienia związanych z tym opłat. Jednak obecnie prawo daje możliwość założenia spółki z użyciem wzorca umowy i to z użyciem internetu. To wprawdzie mocno skraca terminy rejestracji spółki, jednak uniemożliwia wprowadzania do umowy zapisów innych od standardowych. Dodatkowo udziały w spółce z o.o. założonej z użyciem wzorca muszą być opłacone wkładem pieniężnym, a nie np. aportem rzeczowym (co nie uniemożliwia wnoszenia wkładu rzeczowego, kiedy już spółka zacznie funkcjonować jako zarejestrowany podmiot).

Umowa o zakazie konkurencji z członkiem zarządu spółki z o.o.

Internet wszystko przyspiesza

Aby założyć spółkę z o.o. przez sieć, trzeba zacząć od założenia konta na stronie https://ems.ms.gov.pl . Wpisane login i hasło będą następnie służyć jako tzw. zwykły podpis elektroniczny, służący zarówno do rejestracji spółki, jak i do wypełniania innych dokumentów.

Po rejestracji w systemie pojawia się możliwość założenia spółki z o.o. z użyciem wzorca umowy. Przy jednym wspólniku, wystarczy obecność jednej osoby przy komputerze, jeśli jednak wspólników jest więcej, wszyscy musza być obecni, aby zatwierdzić rejestrację spółki przy użyciu własnych haseł i loginów (a więc wszyscy muszą je posiadać).

Po rejestracji trzeba uiścić jeszcze opłaty, związane z rejestracją spółki (500 zł opłaty sądowej plus 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym), a także – w ciągu 7 dni od rejestracji – opłacić wymagany kapitał.

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Reszta (prawie) automatyczna

Teraz do pracy przystępuje sąd rejestrowy, który ma 1 dzień na zapoznanie się z dokumentami i ich akceptację. Jeśli uzna, że istnieją przeszkody, uniemożliwiające dokonanie wpisu, wzywa do ich usunięcia i potem ma 7 dni na jego kolejne rozpatrzenie.

Sąd będzie także żądał dokumentu z adresami członków zarządu spółki oraz wzorów podpisów członków zarządu, uwierzytelnionych notarialnie, a także oświadczenia o dokonaniu wpłaty wkładów poszczególnych udziałowców.

Do niedawna po rejestracji spółki z o.o. przedsiębiorca musiał wypełnić trochę obowiązków biurokratycznych, związanych z koniecznością zgłoszenia jej do urzędu skarbowego oraz do ZUS. Jednak od 1 grudnia zmieniły się zasady i to sąd rejestrowy ma obowiązek przesłać wszystkie dane do urzędu skarbowego, zaś numery NIP i REGON nadawane są automatycznie.

Spółka będzie musiała jedynie przesłać dane uzupełniające do urzędu skarbowego. Chodzi o informacje, które nie są wymagane przez KRS, ale które trzeba wpisać do formularza NIP-8 i wysłać w ciągu 7 dni. Po ich uzyskaniu urząd skarbowy prześle dane spółki do ZUS, który powinien utworzyć konto płatnika składek.

Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24

Spółka nie dla wszystkich

Oczywiście, każdy ma prawo założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ale nie jest to forma prowadzenia działalności gospodarczej, zalecana wszystkim. Trzeba bowiem pamiętać choćby o tym, że spółki z o.o. prowadzą pełną księgowość, z czym wiążą się spore jak na początek biznesu wydatki.

Dlatego specjaliści sugerują, aby początkujący przedsiębiorcy zaczynali raczej od działalności gospodarczej, a następnie dopiero przekształcali ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma jest korzystna na przykład wtedy, gdy przedsiębiorca zamierza wpuścić inwestora do swojej firmy albo gdy zamierza przekazać firmę dzieciom.

Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Marek Siudaj, Tax Care

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny drewna w Polsce w 2022 roku. Tanio już było
  Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.
  GUS: Eksport i import w górę
  GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Nowy Peugeot 308. Test wersji PureTech 130 Allure Pack
  Nowy Peugeot 308. Test kolejnej odsłony nowego kompaktu z Francji. Po hybrydzie dostaliśmy model napędzany 130-konnym benzyniakiem.
  Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja
  Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji