Prosta Spółka Akcyjna od 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych zakłada utworzenie nowego rodzaju spółki kapitałowej - Prostej Spółki Akcyjnej. Ma ona funkcjonować już od 1 czerwca 2019 r. i ułatwić rozwój nowych firm.
REKLAMA
Jej najważniejsze cechy to: szybka i prosta rejestracja przez Internet, elektronizacja procedur, złotówka kapitału na start oraz brak barier wyjścia. Prosta Spółka Akcyjna ma być korzystna w szczególności dla start-upów, którym nie odpowiada żadna z istniejących form spółek, maksymalizować korzyści z nowych pomysłów.
"Nikt nie ma wątpliwości, że potencjał naszych start-upów jest ogromny. Wychodząc im naprzeciw i chcąc jak najwięcej korzystać z ich rozwiązań, proponujemy nową formę prowadzenia działalności w Polsce.– tak o nowej formie spółki mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny
Prosta Spółka Akcyjna ma łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.
Najważniejsze cechy nowej spółki to:
- Szybka rejestracja elektroniczna (w 24 h za pomocą formularza, obok możliwości rejestracji metodą „tradycyjną”).
- Wystarczy 1 zł kapitału na start.
- Łatwiejsze dysponowanie środkami spółki – brak kapitału zakładowego.
- Wkłady wnoszone w ciągu 3 lat od rejestracji, także w postaci pracy lub usług, czyli brak barier wejścia.
- Brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków.
- Uproszczona, znacznie tańsza ewidencja zdematerializowanych akcji, prowadzona np. przez bank albo notariusza – dopuszczamy wykorzystanie blockchainu do prowadzenia ewidencji, otwierając się na najnowocześniejsze technologie.
- Szerokie wykorzystanie komunikacji elektronicznej w podejmowaniu uchwał, odbywaniu zgromadzeń akcjonariuszy.
- Brak skomplikowanych wymogów organizacyjnych – wystarczy 1-osobowy zarząd, nie ma obowiązku tworzenia rady nadzorczej.
- Uproszczona likwidacja przez przejęcie majątku i zobowiązań.
- Liczba akcji i pozycja w spółce nie musi wynikać z tego, kto ile środków wniósł do spółki. Akcje spółki można wyposażyć w różnorodne prawa, np. zapewnić odpowiednią „siłę” akcjom założycielskim, które ochronią pozycję inwentorów albo wyemitować akcje nieme dla inwestorów.
- Duża swoboda w kształtowaniu sfery organizacyjnej.
Z projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Zobacz: Spółki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.