REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność członka rady nadzorczej w spółce akcyjnej

Bartosz Mikołajczyk
odpowiedzialność członka rady nadzorczej
odpowiedzialność członka rady nadzorczej

REKLAMA

REKLAMA

Rada nadzorcza jest organem powoływanym obligatoryjnie w każdej spółce akcyjnej, a zakres jej obowiązków obejmuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. W związku z szerokim zakresem sprawowanych przez ten organ funkcji, również odpowiedzialność członków rady nadzorczej w spółce akcyjnej ma rozległy charakter.

Ogólne określenie zakresu działalności rady nadzorczej wskazane zostało w art. 382 § 1 Kodeksu spółek handlowych (KSH) jako stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. W kolejnych przepisach kodeksu ustawodawca wymienia zadania rady nadzorczej w sposób bardziej szczegółowy. Do zadań tych zaliczymy m.in. ocenę sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak również stanem faktycznym, czy zawieszanie z ważnych powodów poszczególnych lub wszystkich członków zarządu. Ponadto, uprawnienia rady nadzorczej mogą zostać poszerzone względem katalogu uprawnień wymienionych w KSH w statucie spółki akcyjnej.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Członkowie rady nadzorczej odpowiadają za swoje działania przede wszystkim wobec spółki. Zgodnie z art. 483 § 1 KSH członek rady nadzorczej odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółki, chyba że nie ponosi winy. Jeżeli w skutek takiego działania lub zaniechania członka rady powstanie szkoda po stronie spółki, odpowiedzialny za jej powstanie członek rady ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.

Wobec spółki członek rady nadzorczej może ponosić odpowiedzialność także w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego (KC). Zgodnie z art. 483 § 2 KSH przy wykonywaniu swoich obowiązków osoby te powinny dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności. Staranność należy tutaj rozumieć w znaczeniu pochodzącej z KC definicji należytej staranności. Niedochowanie tej staranności wymaganej w stosunkach danego rodzaju i niedbalstwo mogą doprowadzić do powstania po stronie spółki szkody, za którą członkowie rady nadzorczej będą odpowiedzialni.

Sukcesja po śmierci akcjonariusza - jak zapobiec kłopotom?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do zasady członkowie rady nadzorczej ponoszą odpowiedzialność z tych tytułów osobiście, odnosi się ona do poszczególnych jej członków. Może jednak nastąpić sytuacja, gdy odpowiedzialność poniesie cała rada nadzorcza. W myśl art. 485 KSH, jeżeli szkoda jest wynikiem działania nie jednej, ale kilku osób działających wspólnie, odpowiadają oni za szkodę solidarnie.

Członkowie rady nadzorczej mogą odpowiadać także za wypłatę na rzecz akcjonariusza jakichkolwiek świadczeń, jeżeli zostały one przekazane wbrew przepisom prawa albo postanowieniom statutu. Zgodnie bowiem z art. 350 KSH w takim przypadku członkowie rady nadzorczej ponoszą odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń i odpowiadają za ich zwrot solidarnie z odbiorcą świadczenia.

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej

Ponadto, obok odpowiedzialności cywilnoprawnej wobec spółki, członkowie rady nadzorczej mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Wskazuje na to jednoznacznie art. 587 KSH, w myśl którego osoba, która przy wykonywaniu obowiązków wynikających z przepisów Kodeksu spółek handlowych dotyczących spółek kapitałowych (a do nich zaliczamy spółkę akcyjną) ogłasza dane nieprawdziwe albo przedstawia je organom spółki, władzom państwowym lub osobie powołanej do rewizji, podlega odpowiedzialności karnej. Karą grożącą za tego typu przestępstwo jest grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Sankcja taka może grozić przykładowo członkowi rady nadzorczej, który udziela fałszywych informacji biegłemu rewidentowi w czasie czynności przez niego prowadzonych. Zgodnie z art. 224 KSH członkowie organów spółki (a więc także członkowie rady nadzorczej) są zobowiązani udzielać biegłemu rewidentowi żądanych wyjaśnień oraz zezwolić mu na przeglądanie ksiąg i dokumentów spółki, badanie stanu kasy oraz dokonanie inwentaryzacji składników aktywów i pasywów spółki, a ponadto udzielać mu w tym celu potrzebnej pomocy.

Obowiązki informacyjne zarządu spółki akcyjnej w stosunku do akcjonariuszy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA