Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy spółek i ich skróty

Znak./ Fot. Fotolia
Znak./ Fot. Fotolia
Firma jako oznaczenie przedsiębiorcy określa spółki prawa handlowego. Firmę każdej ze spółek prawa handlowego reguluje Kodeks spółek handlowych.

FIRMA

Na wstępie należy zdefiniować firmę. W świetle Kodeksu cywilnego firma to oznaczenie przedsiębiorcy. Definicja legalna stanowi, że firma to imię i nazwisko osoby fizycznej oraz nazwa osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

Zobacz również: Ochrona nazwy spółki

Firma a nazwa przedsiębiorstwa

Potocznie utożsamiana jest z przedsiębiorstwem, co z prawnego punktu widzenia stanowi fundamentalny błąd. Podkreślając, firma to oznaczenie przedsiębiorcy, natomiast oznaczeniem przedsiębiorstwa jest nazwa przedsiębiorstwa.

Dopuszczenie skrótu firmy

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest działanie pod firmą. Takie oznaczenie przedsiębiorcy niezbędne jest przy zawieraniu umów czy podpisywaniu innych dokumentów. Co do zasady należy umieszczać pełną firmę. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość posługiwania się jej skrótem

Podstawowe wymogi

Kodeks cywilny określa dwa podstawowe wymogi dotyczące firmy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. powinna odróżniać się w sposób dostateczny od innych firm działających na tym samym rynku (należy wziąć pod uwagę przedmiot i obszar działalności);
 2. nie może wprowadzać w błąd (w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu jego działalności, miejsca tej działalności i źródeł zaopatrzenia).

Zobacz również: Ochrona nazwy spółki - cz. 2

Składniki firmy

Firma składa się z:

 1. rdzenia oraz
 2. dodatków

- obligatoryjnych

- fakultatywnych

Rdzeń stanowi imię i nazwisko osoby fizycznej lub nazwa osoby prawnej.

SPÓŁKI PRAWA HANDLOWEGO

Spółki prawa handlowego dzieli się na osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych zalicza się: jawną, partnerską, komandytową oraz komandytowo-akcyjną. Spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Spółka jawna

Zgodnie z art. 24 Kodeksu spółek handlowych firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników. Należy zwrócić uwagę na to, że w firmach spółek nie ma wymogu umieszczania imion.

Dodatkiem obligatoryjnym w tym przypadku jest oznaczenie „spółka jawna”. Można używać skrótu „sp. j.”

KORPUS

DODATKI OBLIGATORYJNE

DODATKI FAKULTATYWNE (w zależności od woli przedsiębiorcy)

 1. nazwisko lub firma (nazwa) jednego wspólnika

forma spółki czyli „spółka jawna” lub skrót „sp. j.”

wskazujące na przedmiot działalności spółki

 1. nazwiska lub firmy (nazwy) niektórych wspólników

siedziba spółki

 1. nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników

Spółka partnerska

W świetle art. 90 Kodeksu spółek handlowych firma tego rodzaju spółki powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera.

Co istotne, konieczne dla prawidłowego brzmienia firmy spółki partnerskiej jest umieszczenie dodatkowego oznaczenia „i partner” bądź „i partnerzy” albo „spółka partnerska”. Zastosowana alternatywa rozłączna nie zezwala na używanie zwrotów „spółka partnerska” oraz „i partner”(bądź „i partnerzy”) w jednej firmie.

Przykłady: „Adwokaci Jakubowski i partner” (nazwisko jednego partnera nie jest ujawnione w firmie spółki), „Radcowie Prawni Malanowski i partnerzy” (nazwiska co najmniej dwóch partnerów nie są ujawnione w firmie spółki), „Adwokaci Pluta, Nawrot i Kalinowski Spółka Partnerska” (nazwiska wszystkich partnerów znajdują się w firmie spółki)

Warto mieć na uwadze, że wszystkie trzy oznaczenia mogą być używane tylko dla określenia spółki partnerskiej.

Dozwolone jest posługiwanie się skrótem „sp. p.”

Różnicą w odniesieniu do spółki jawnej jest konieczność ujawnienia w firmie spółki wolnego zawodu wykonywanego w ramach spółki. Jeśli zawiązano spółkę w celu wykonywania kilku wolnych zawodów, należy określić wszystkie z nich.

Zobacz również:  Czym jest znak towarowy?

Spółka komandytowa

Na podstawie art. 104 Kodeksu spółek handlowych firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego komplementariusza lub nazwiska kilku komplementariuszy. Konieczne jest także dodanie oznaczenia „spółka komandytowa”.

Dopuszczono używanie skrótu „sp. k.”

Gdy komplementariusz jest osobą prawną, w firmie spółki komandytowej należy podać pełną firmę (nazwę) komplementariusza oraz dodatek „spółka komandytowa”. Nie oznacza to wykluczenia możliwości zawarcia w firmie spółki nazwiska komplementariusza będącego osobą fizyczną.

Bardzo ważne, by w firmie widniały nazwiska komplementariuszy a nie komandytariuszy. W przypadku umieszczenia nazwiska komandytariusza lub jego firmy (nazwy) będzie odpowiadał on wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.

Spółka komandytowo-akcyjna

Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwisko jednego komplementariusza lub nazwiska kilku komplementariuszy. Niezbędny jest także dodatek obligatoryjny w postaci oznaczenia „spółka komandytowo-akcyjna”, przy czym dopuszczane jest używanie w obrocie skrótu „S. K. A.”

Co w przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba prawna? Firma powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) osoby prawnej oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowo-akcyjna”. Nie oznacza to wyłączenia możliwości umieszczenia nazwiska komplementariusza będącego osobą fizyczną.

Co istotne, nazwiska czy firmy (nazwy) akcjonariusza nie umieszcza się w firmie spółki. W przeciwnym razie (podobnie jak w spółce komandytowej w przypadku komandytariusza) akcjonariusz będzie odpowiadał wobec osób trzecich jak komplementariusz.

Zobacz również: Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością firma może być dowolna. W spółkach kapitałowych (sp. z o.o. i S. A.) korpus firmy składa się zwykle z elementów rzeczowych,  fantazyjnych i kombinowanych. Należy pamiętać jednak o dodatku obligatoryjnym „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. W obrocie można stosować skrót „ spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”

Jeśli spółka jest spółką w organizacji, w firmie spółki należy zamieścić dodatkowe oznaczenie „w organizacji”.

Spółka akcyjna

Firma spółki akcyjnej, podobnie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, również może być dobrana dowolnie. Ponadto powinna zawierać dodatek obligatoryjny „spółka akcyjna”. W obrocie można używać skrótu „S. A.”

Niezbywalność

Firma nie może być zbyta. Istnieje jedynie możliwość oddania jej do korzystania, ale tylko wówczas, gdy nie wprowadza to w błąd osób trzecich.

Polecamy serwis: Spółki

Rejestr

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, firmę ujawnia się we właściwym rejestrze. Funkcjonują dwa rejestry. Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą stworzono Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, natomiast dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – Krajowy Rejestr Sądowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93)

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

  Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

  Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

  Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

  W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

  Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

  Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

  Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

  Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

  Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

  Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

  Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

  Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

  Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

  W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

  Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

  Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

  Używany Volkswagen Passat B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

  Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

  Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.

  Konsumenci surowo oceniają jakość obsługi klienta. Jest coraz gorzej

  Jakość obsługi klientów na polskim rynku sukcesywnie spada, na co wskazują cykliczne badania prowadzone przez Polski Program Jakości Obsługi. Z ostatniej edycji tego badania wynika, że Polacy najgorzej oceniają m.in. wiedzę i kompetencje pracowników, czas obsługi oraz ceny i dostępność asortymentu. 

  Ile Polacy planują wydać na prezent na Dzień Dziecka?

  Dzień Dziecka. Niemal co czwarty ankietowany zamierza przeznaczyć od 50 do 100 zł na prezent dla jednej osoby z okazji Dnia Dziecka. Z kolei 15% uczestników sondażu chce na ten cel wydać od 100 do 150 zł. Natomiast 12% nie będzie w ogóle obchodzić tego święta. 

  Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

  Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

  Jak podróżować autem ze zwierzętami?

  Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

  Izba Zbożowo-Paszowa: zwiększenie dopłat do sprzedaży zbóż zachęciło rolników

  Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży, ale podażowa "górka" wydaje się powoli kończyć – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że część przetwórców skupuje spore wolumeny ziarna przewidując, że w żniwa rynkowa podaż może być mniejsza.

  Telezakupy 2.0 z użyciem internetu

  Gdy połączyć to, co internauci kochają najbardziej, czyli wideo i zakupy, otrzymamy przepis na sprzedażowy sukces. 

  Prawdziwy Lider

  W dobie nieustających wyzwań, to właśnie umiejętności przywódcze naszych liderów są najsilniej wystawione na próbę. Każdy kryzys stanowi egzamin ich siły oraz magnetyzmu. Beata Drzazga – przedsiębiorca wizjoner, konsultant biznesowy i prelegent na konferencjach związanych z przywództwem i biznesem, opowiada czy urodzony lider to mit czy rzeczywistość.

  W Polsce jest obecnie około setki start-upów, których działalność jest bezpośrednio związana ze sztuczną inteligencją

  – Sztuczna inteligencja i cleantech to w tej chwili dwie kluczowe branże, które są w centrum zainteresowania funduszy venture capital i do nich będą płynąć w nadchodzącym czasie największe środki – ocenia prezes zarządu Orlen VC Marek Garniewski. Statystyki pokazują, że rodzime start-upy dobrze sobie radzą w obu tych branżach.

  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.