REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka jawna od strony podatkowej - jakie zalety?

Spółka jawna - jakie korzyści podatkowe?
Spółka jawna - jakie korzyści podatkowe?
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna to jedna z kilku możliwych form prawnych przedsiębiorstwa. Jakie są jej zalety?

Spółka jawna – czym jest?

Spółka jawna jest osobową spółką handlową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Nie posiada ona osobowości prawnej, ale za to posiada zdolność prawną, co oznacza, że może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.

REKLAMA

Korzyści płynące z posiadania spółki jawnej

Do jej zalet należą chociażby niższe koszty jej funkcjonowania niż w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jak i możliwe prowadzenie prostej księgowości pod warunkiem, że przychody osiągnięte przez spółkę jawną nie będą przekraczać 2 mln euro. Kolejnym aspektem będącym nieocenionym plusem spółki jawnej jest możliwość pokrywania zobowiązań majątkiem spółki. Spółka jawna jest podatnikiem na potrzeby podatku od towarów i usług. Co do zasady nie jest za to podatnikiem podatku dochodowego.

Spółka jawna: nowe interpretacje podatkowe korzyścią dla podatników

Niedawno pojawiły się istotne z punktu widzenia niejednego podatnika interpretacje podatkowe nr 0113-KDIPT2-1.4011.305.2022.2.MGR oraz 0115-KDIT1.4011. 174.2022.2.MR, będące niejako sposobem na podatkowe korzyści w spółce jawnej. Wspólnicy będą mogli przerzucić część przychodów spółki jawnej do jednoosobowej działalności gospodarczej i tam je korzystniej opodatkować. Niniejsza interpretacja organu podatkowego pojawiła się w odpowiedzi na zapytanie dwóch lekarzy – psychiatrów prowadzących spółkę jawną. Od dochodów płacą liniowy PIT. Wspólnicy założyli również odrębne jednoosobowe firmy. Panowie wystawiają spółce faktury, które są następnie zaliczane do podatkowych kosztów. Przychody z jednoosobowych biznesów rozliczają ryczałtem, co daje również możliwość oszczędności na składce zdrowotnej. Fiskus potwierdził, że mając dochody ze spółki opodatkowane liniowym PIT, lekarze mogą jednocześnie rozliczać się w swoich firmach ryczałtem. Ponadto, kwoty z faktur za usługi lekarskie można zaliczać na poczet podatkowych kosztów wszystkich wspólników spółki jawnej.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

W swojej interpretacji organ podatkowy oznajmił, że przepisy ustawy o podatku PIT nie przewidują co do zasady ograniczenia w kwestii możności zawierania umów pomiędzy osobnymi podmiotami gospodarczymi, gdzie ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność świadczy również usługi dla spółki jawnej, w której to jest wspólnikiem. Takie działanie umożliwia podatnikom przeniesienie części dochodów spółki do jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie też podatnik może je korzystniej opodatkować. Polski Ład obniżył bowiem część stawek ryczałtu dla lekarzy i obecnie wynosi on 14 procent od przychodu. W związku z powyższym przeniesienie części swoich zarobków na ryczałt powinno być korzystniejsze niż zostawienie ich na opodatkowaniu liniowym, jest to bowiem wysokość 19 procent od dochodu. Uznano także, iż kwoty z faktur wynikających z usług lekarskich można zaliczyć do podatkowych kosztów wszystkich wspólników spółki jawnej. W związku z tym, wspólnik rozliczyć będzie mógł w swoich kosztach usługi, które to sam wykonuje.

Powyższe pokazuje, że warto występować o interpretacje podatkowe, może się bowiem okazać, że korzystnie wpłyną na działalność biznesu oraz oczywiście na zasobność naszego portfela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Zofia Zawłodzka, Oniszczuk & Associates

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA