REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka jawna od strony podatkowej - jakie zalety?

Spółka jawna - jakie korzyści podatkowe?
Spółka jawna - jakie korzyści podatkowe?
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna to jedna z kilku możliwych form prawnych przedsiębiorstwa. Jakie są jej zalety?

Spółka jawna – czym jest?

Spółka jawna jest osobową spółką handlową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Nie posiada ona osobowości prawnej, ale za to posiada zdolność prawną, co oznacza, że może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.

REKLAMA

Korzyści płynące z posiadania spółki jawnej

Do jej zalet należą chociażby niższe koszty jej funkcjonowania niż w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jak i możliwe prowadzenie prostej księgowości pod warunkiem, że przychody osiągnięte przez spółkę jawną nie będą przekraczać 2 mln euro. Kolejnym aspektem będącym nieocenionym plusem spółki jawnej jest możliwość pokrywania zobowiązań majątkiem spółki. Spółka jawna jest podatnikiem na potrzeby podatku od towarów i usług. Co do zasady nie jest za to podatnikiem podatku dochodowego.

Spółka jawna: nowe interpretacje podatkowe korzyścią dla podatników

Niedawno pojawiły się istotne z punktu widzenia niejednego podatnika interpretacje podatkowe nr 0113-KDIPT2-1.4011.305.2022.2.MGR oraz 0115-KDIT1.4011. 174.2022.2.MR, będące niejako sposobem na podatkowe korzyści w spółce jawnej. Wspólnicy będą mogli przerzucić część przychodów spółki jawnej do jednoosobowej działalności gospodarczej i tam je korzystniej opodatkować. Niniejsza interpretacja organu podatkowego pojawiła się w odpowiedzi na zapytanie dwóch lekarzy – psychiatrów prowadzących spółkę jawną. Od dochodów płacą liniowy PIT. Wspólnicy założyli również odrębne jednoosobowe firmy. Panowie wystawiają spółce faktury, które są następnie zaliczane do podatkowych kosztów. Przychody z jednoosobowych biznesów rozliczają ryczałtem, co daje również możliwość oszczędności na składce zdrowotnej. Fiskus potwierdził, że mając dochody ze spółki opodatkowane liniowym PIT, lekarze mogą jednocześnie rozliczać się w swoich firmach ryczałtem. Ponadto, kwoty z faktur za usługi lekarskie można zaliczać na poczet podatkowych kosztów wszystkich wspólników spółki jawnej.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

W swojej interpretacji organ podatkowy oznajmił, że przepisy ustawy o podatku PIT nie przewidują co do zasady ograniczenia w kwestii możności zawierania umów pomiędzy osobnymi podmiotami gospodarczymi, gdzie ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność świadczy również usługi dla spółki jawnej, w której to jest wspólnikiem. Takie działanie umożliwia podatnikom przeniesienie części dochodów spółki do jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie też podatnik może je korzystniej opodatkować. Polski Ład obniżył bowiem część stawek ryczałtu dla lekarzy i obecnie wynosi on 14 procent od przychodu. W związku z powyższym przeniesienie części swoich zarobków na ryczałt powinno być korzystniejsze niż zostawienie ich na opodatkowaniu liniowym, jest to bowiem wysokość 19 procent od dochodu. Uznano także, iż kwoty z faktur wynikających z usług lekarskich można zaliczyć do podatkowych kosztów wszystkich wspólników spółki jawnej. W związku z tym, wspólnik rozliczyć będzie mógł w swoich kosztach usługi, które to sam wykonuje.

Powyższe pokazuje, że warto występować o interpretacje podatkowe, może się bowiem okazać, że korzystnie wpłyną na działalność biznesu oraz oczywiście na zasobność naszego portfela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Zofia Zawłodzka, Oniszczuk & Associates

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA