REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 angielskich zwrotów prawniczych używanych we wniosku w sprawie kosztów

Subskrybuj nas na Youtube
Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty sądowe w sprawach cywilnych?
Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty sądowe w sprawach cywilnych?

REKLAMA

REKLAMA

Składane przez strony wnioski często dotyczą również kosztów postępowania sądowego np. powołania biegłych lub zatrudnienia prawnika. Decyzje sądu często nakładają obowiązek pokrycia kosztów postępowania jednej ze stron, stąd powołanie specjalnego eksperta jako świadka może być opłacalne w przypadku rozstrzygnięcia na niekorzyść strony przeciwnej.

REKLAMA

I am an attorney for the Defendant in this matter and a member in good standing of the California State Bar, and am admitted to practice before this Court. I have personal knowledge of the matters stated in this declaration. If called upon to do so, I am competent to testify to all matters set forth herein.
(…)
I have participated in a number of high-profile copyright cases, including serving as counsel in MGM v. Finkelstein, which I argued before the Nlnth Circuit Court and which was decided by the Supreme Court in 2007. I have authored 17 amicus briefs on intellectual property matters that have been accepted by federal courts, including the U.S. Supreme Court I have received numerous recognitions for my intellectual property expertise.

REKLAMA

After a careful review of my time records on the case which were recorded contemporaneously as the work was performed, I estimate the minimum number of hours I spent on the answer, motion for judgment on the pleadings, reply in support of the motion for judgment on the pleadings, and the motion for fees as follows:

Date: 09/22/09
Legal research on motion for judgment on the pleadings; review and revise motion
1.0 hours

Date: 09/28/09
Review and revise reply brief in support of motion for judgment on the pleadings
1.0 hours

Total hours: 2.0

Dalszy ciąg materiału pod wideo

In total, I spent no fewer than 2.0 hours on this litigation. At my hourly rates, my total fees are $900.00. I declare under penalty of perjury of the laws of the State of California that the foregoing is true and correct to the best of my knowledge and belief.

Executed October 9,2009 in San Francisco, California.

Przeczytaj również: Jak napisać apelację?

REKLAMA

(1) W kontekście organizacji zrzeszających osoby fizyczne lub prawne wyrażenia „good standing” używa się do wskazania, że mowa o pełnoprawnych członkach, którzy nie zostali zawieszeni, wykluczeni, etc. Tego samego wyrażenia używa się również w odniesieniu do prowadzenia działalności gospodarczej. W takim kontekście „good standing” oznacza brak zaległości z tytułu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych opłat obowiązkowych i wymogów informacyjnych.

(2) W odniesieniu do prawników czasownik „admit” przybiera znaczenie „dopuścić do wykonywania zawodu”. Powszechnie znany czasownik „practice” w języku prawniczym przybiera znaczenie „wykonywać zawód prawnika”, „praktykować”. Fragment „and am admitted to practice before this court” należy więc odczytać „oraz zostałem dopuszczony do wykonywania zawodu prawnika przed tutejszym sądem”.

(3) W postępowaniu cywilnym polskimi odpowiednikami czasownika „testify” są „zeznawać” i „składać zeznania”. W postępowaniu karnym sytuacja jest natomiast nieco bardziej skomplikowana, ponieważ w odniesieniu do oskarżonego polskim odpowiednikiem jest „składać wyjaśnienia”, a w odniesieniu do pozostałych uczestników postępowania ponownie „zeznawać” i „składać zeznania”. Ponieważ omawiany przykład pochodzi z pisma skierowanego do sądu, fragment „if called upon to do so, I am competent to testify” należy odczytać „jeżeli sąd wezwie mnie do złożenia zeznań, jestem kompetentny, aby to zrobić”.

(4) Rzeczownik „client” oznacza klienta, który związany jest z usługodawcą umową na piśmie, a rzeczownik „customer” oznacza klienta, który nie jest związany tego typu umową. W sklepach przeważają więc klienci, którzy w języku angielskim określani są terminem „customer”, a w kancelariach prawnych dominują klienci określani terminem „client”.

(5) Termin „amicus brief” to krótsza nazwa „amicus curiae brief”, czyli niezleconej przez sąd opinii prawnej przygotowanej przez eksperta, który nie jest związany z żadną ze stron sprawy, ale z własnej woli chce pomóc sądowi w jej prawidłowym rozstrzygnięciu. W USA sąd może wziąć taką opinię pod uwagą, ale nie jest do tego zobowiązany. W języku polskim terminowi temu odpowiada wyrażenie „niezależna opinia prawna”, a eksperta, który ją sporządza, zgodnie z łacińskim źródłosłowem terminu „amicus curiae”, nazywa się „przyjacielem sądu”. Fragment „I have authored 17 amicus briefs on intellectual property matters” należy więc odczytać „jestem autorem 17 niezależnych opinii prawnych w sprawach dotyczących własności intelektualnej”.

(6) Policzalna forma rzeczownika „recognition”, często występująca w liczbie mnogiej, oznacza wyróżnienie, dowód uznania. Fragment „I have received numerous recognitions for my intellectual property expertise” należy zatem odczytać „otrzymałem liczne dowody uznania mojej fachowości w zakresie własności intelektualnej”.

Polecamy serwis Spółki

(7) Terminem „judgment on the pleadings” określa się w USA wyrok w trybie uproszczonym wydany na podstawie pism procesowych przedstawionych przez strony, a więc wydany przed pełnym ujawnieniem zebranego przez strony materiału dowodowego, określanym w USA terminem „discovery” oraz przed rozpoczęciem przewodu sądowego. Wyrok w trybie uproszczonym wydany po ujawnieniu przez strony materiału dowodowego ale przed rozpoczęciem procesu określa się terminem „summary judgment”, a wyrok w trybie uproszczonym wydany w trakcie procesu to „judgment as a matter of law”, często zapisywany w postaci skrótu JMOL. Wyroki w trybie uproszczonym wydawane są przez sąd wyłącznie na zasadny wniosek co najemnej jednej ze stron sprawy. Wyrażenie „legal research” oznacza analizę stanu prawnego kwestii wskazanej po przyimku „on”. Fragment „legal research on the motion for judgment on the pleadings” należy więc odczytać „analiza stanu prawnego wniosku o wydanie wyroku uproszczonego na podstawie pism procesowych”.

(8) W odniesieniu do treści dokumentów czasownik „revise” przybiera znaczenie „korygować”. Tak samo pisany, choć rzadko występujący rzeczownik „revise” oznacza natomiast „korektę”. Częściej spotykanym synonimem tego rzeczownika jest dobrze znany termin „revision”. Fragment „review and revise motion” należy zatem odczytać „analiza i korekta wniosku”.

(9) Wyrażenie „to the best of my knowledge and belief” oraz jego nieco krótsza wersja „to the best of my knowledge” oznaczają to samo co polskie zwroty „zgodnie z moją wiedzą” i „według mojej najlepszej wiedzy”.

(10) Wbrew temu co sugeruje pisownia, w odniesieniu do dokumentów czasownik „execute” przybiera znaczenie „podpisać oraz wykonać wszelkie inne czynności niezbędne do nadania im pełnej mocy prawnej, na przykład opatrzyć pieczęciami, nakleić znaki opłaty skarbowej, czyli znaczki skarbowe, zadbać o obecność świadków, etc”. W związku z tak szerokim znaczeniem tego czasownika w dokumentach prawnych używa się go znacznie częściej niż powszechnie znanego „sign”.

Fragment pochodzi z książki „Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty sądowe w sprawach cywilnych? Praktyczny przewodnik” Leszka Berezowskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA