REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 angielskich zwrotów prawniczych używanych we wniosku w sprawie kosztów

Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty sądowe w sprawach cywilnych?
Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty sądowe w sprawach cywilnych?

REKLAMA

REKLAMA

Składane przez strony wnioski często dotyczą również kosztów postępowania sądowego np. powołania biegłych lub zatrudnienia prawnika. Decyzje sądu często nakładają obowiązek pokrycia kosztów postępowania jednej ze stron, stąd powołanie specjalnego eksperta jako świadka może być opłacalne w przypadku rozstrzygnięcia na niekorzyść strony przeciwnej.

REKLAMA

I am an attorney for the Defendant in this matter and a member in good standing of the California State Bar, and am admitted to practice before this Court. I have personal knowledge of the matters stated in this declaration. If called upon to do so, I am competent to testify to all matters set forth herein.
(…)
I have participated in a number of high-profile copyright cases, including serving as counsel in MGM v. Finkelstein, which I argued before the Nlnth Circuit Court and which was decided by the Supreme Court in 2007. I have authored 17 amicus briefs on intellectual property matters that have been accepted by federal courts, including the U.S. Supreme Court I have received numerous recognitions for my intellectual property expertise.

REKLAMA

After a careful review of my time records on the case which were recorded contemporaneously as the work was performed, I estimate the minimum number of hours I spent on the answer, motion for judgment on the pleadings, reply in support of the motion for judgment on the pleadings, and the motion for fees as follows:

Date: 09/22/09
Legal research on motion for judgment on the pleadings; review and revise motion
1.0 hours

Date: 09/28/09
Review and revise reply brief in support of motion for judgment on the pleadings
1.0 hours

Total hours: 2.0

Dalszy ciąg materiału pod wideo

In total, I spent no fewer than 2.0 hours on this litigation. At my hourly rates, my total fees are $900.00. I declare under penalty of perjury of the laws of the State of California that the foregoing is true and correct to the best of my knowledge and belief.

Executed October 9,2009 in San Francisco, California.

Przeczytaj również: Jak napisać apelację?

REKLAMA

(1) W kontekście organizacji zrzeszających osoby fizyczne lub prawne wyrażenia „good standing” używa się do wskazania, że mowa o pełnoprawnych członkach, którzy nie zostali zawieszeni, wykluczeni, etc. Tego samego wyrażenia używa się również w odniesieniu do prowadzenia działalności gospodarczej. W takim kontekście „good standing” oznacza brak zaległości z tytułu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych opłat obowiązkowych i wymogów informacyjnych.

(2) W odniesieniu do prawników czasownik „admit” przybiera znaczenie „dopuścić do wykonywania zawodu”. Powszechnie znany czasownik „practice” w języku prawniczym przybiera znaczenie „wykonywać zawód prawnika”, „praktykować”. Fragment „and am admitted to practice before this court” należy więc odczytać „oraz zostałem dopuszczony do wykonywania zawodu prawnika przed tutejszym sądem”.

(3) W postępowaniu cywilnym polskimi odpowiednikami czasownika „testify” są „zeznawać” i „składać zeznania”. W postępowaniu karnym sytuacja jest natomiast nieco bardziej skomplikowana, ponieważ w odniesieniu do oskarżonego polskim odpowiednikiem jest „składać wyjaśnienia”, a w odniesieniu do pozostałych uczestników postępowania ponownie „zeznawać” i „składać zeznania”. Ponieważ omawiany przykład pochodzi z pisma skierowanego do sądu, fragment „if called upon to do so, I am competent to testify” należy odczytać „jeżeli sąd wezwie mnie do złożenia zeznań, jestem kompetentny, aby to zrobić”.

(4) Rzeczownik „client” oznacza klienta, który związany jest z usługodawcą umową na piśmie, a rzeczownik „customer” oznacza klienta, który nie jest związany tego typu umową. W sklepach przeważają więc klienci, którzy w języku angielskim określani są terminem „customer”, a w kancelariach prawnych dominują klienci określani terminem „client”.

(5) Termin „amicus brief” to krótsza nazwa „amicus curiae brief”, czyli niezleconej przez sąd opinii prawnej przygotowanej przez eksperta, który nie jest związany z żadną ze stron sprawy, ale z własnej woli chce pomóc sądowi w jej prawidłowym rozstrzygnięciu. W USA sąd może wziąć taką opinię pod uwagą, ale nie jest do tego zobowiązany. W języku polskim terminowi temu odpowiada wyrażenie „niezależna opinia prawna”, a eksperta, który ją sporządza, zgodnie z łacińskim źródłosłowem terminu „amicus curiae”, nazywa się „przyjacielem sądu”. Fragment „I have authored 17 amicus briefs on intellectual property matters” należy więc odczytać „jestem autorem 17 niezależnych opinii prawnych w sprawach dotyczących własności intelektualnej”.

(6) Policzalna forma rzeczownika „recognition”, często występująca w liczbie mnogiej, oznacza wyróżnienie, dowód uznania. Fragment „I have received numerous recognitions for my intellectual property expertise” należy zatem odczytać „otrzymałem liczne dowody uznania mojej fachowości w zakresie własności intelektualnej”.

Polecamy serwis Spółki

(7) Terminem „judgment on the pleadings” określa się w USA wyrok w trybie uproszczonym wydany na podstawie pism procesowych przedstawionych przez strony, a więc wydany przed pełnym ujawnieniem zebranego przez strony materiału dowodowego, określanym w USA terminem „discovery” oraz przed rozpoczęciem przewodu sądowego. Wyrok w trybie uproszczonym wydany po ujawnieniu przez strony materiału dowodowego ale przed rozpoczęciem procesu określa się terminem „summary judgment”, a wyrok w trybie uproszczonym wydany w trakcie procesu to „judgment as a matter of law”, często zapisywany w postaci skrótu JMOL. Wyroki w trybie uproszczonym wydawane są przez sąd wyłącznie na zasadny wniosek co najemnej jednej ze stron sprawy. Wyrażenie „legal research” oznacza analizę stanu prawnego kwestii wskazanej po przyimku „on”. Fragment „legal research on the motion for judgment on the pleadings” należy więc odczytać „analiza stanu prawnego wniosku o wydanie wyroku uproszczonego na podstawie pism procesowych”.

(8) W odniesieniu do treści dokumentów czasownik „revise” przybiera znaczenie „korygować”. Tak samo pisany, choć rzadko występujący rzeczownik „revise” oznacza natomiast „korektę”. Częściej spotykanym synonimem tego rzeczownika jest dobrze znany termin „revision”. Fragment „review and revise motion” należy zatem odczytać „analiza i korekta wniosku”.

(9) Wyrażenie „to the best of my knowledge and belief” oraz jego nieco krótsza wersja „to the best of my knowledge” oznaczają to samo co polskie zwroty „zgodnie z moją wiedzą” i „według mojej najlepszej wiedzy”.

(10) Wbrew temu co sugeruje pisownia, w odniesieniu do dokumentów czasownik „execute” przybiera znaczenie „podpisać oraz wykonać wszelkie inne czynności niezbędne do nadania im pełnej mocy prawnej, na przykład opatrzyć pieczęciami, nakleić znaki opłaty skarbowej, czyli znaczki skarbowe, zadbać o obecność świadków, etc”. W związku z tak szerokim znaczeniem tego czasownika w dokumentach prawnych używa się go znacznie częściej niż powszechnie znanego „sign”.

Fragment pochodzi z książki „Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty sądowe w sprawach cywilnych? Praktyczny przewodnik” Leszka Berezowskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  REKLAMA

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  REKLAMA

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  REKLAMA