REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 angielskich zwrotów prawniczych używanych w osnowie pozwu

Subskrybuj nas na Youtube
W języku prawniczym powszechnie znany rzeczownik „business” przybiera znaczenie „działalność gospodarcza”.
W języku prawniczym powszechnie znany rzeczownik „business” przybiera znaczenie „działalność gospodarcza”.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z doktryną anglosaską osnowa pozwu powinna skupić się na wykazaniu, że pozwany popełnił czyn niedozwolony, którym naruszył prawa cywilne powoda. Ponieważ w nagłówku pozwu powód i pozwany wskazywani są tylko z imienia i nazwiska lub nazwy, pierwszym elementem osnowy są punkty pozwalające na dokładniejszą identyfikację stron postępowania.

The Defendant is a legal person, incorporated with Limited Liability in England and Wales (Company Registration Number 1257359) whose Registered Office is at 18 Swift Lane, Kidderminster in the County of Worcestershire and carrying on business at Minster Grange, Abbot Circle, Kidderminster.

REKLAMA

(1) Termin „legal person” oczywiście oznacza osobę prawną.

(2) Czasownik „incorporate” znaczy to samo co polski zwrot „nadać osobowość prawną” i najczęściej służy do określania gdzie i w jakiej formie dana osoba prawna została zarejestrowana.

(3) W języku prawniczym rzeczownik „liability” oznacza odpowiedzialność cywilną, a w połączeniu „limited liability” – ograniczoną odpowiedzialność akcjonariuszy i udziałowców spółek kapitałowych.

(4) W odniesieniu do spółek czasownika „carry on” używa się w znaczeniu „prowadzić działalność”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(5) W języku prawniczym powszechnie znany rzeczownik „business” przybiera znaczenie „działalność gospodarcza”. W tym znaczeniu rzeczownik jest niepoliczalny i występuje wyłącznie w liczbie pojedynczej.

REKLAMA

Po ustaleniu osoby powodu i osoby pozwanego następnym składnikiem osnowy pozwu jest zwięzłe przedstawienie wydarzeń, które doprowadziły do powstania roszczeń powoda wobec pozwanego – np. z uwzględnieniem faktu, że na pozwanym spoczywał obowiązek zachowania należytej staranności:

THE FACTS
3. On or around 17.06.2007 the Defendant agreed to sell and the Claimant agreed to buy a Honda Accord motor car registration number 02 AY GHY which was offered for sale by the Defendant in his capacity as a motor dealer.
4. In the course of negotiations the Defendant represented6 that the car had:
a) Recently passed an M.O.T.
b) Had a new engine fitted recently.
5. The Claimant relied on these representations and entered into a written agreement with the Defendant dated 17.06.2007 No.7619 to buy the car at the cost of £1,500. The agreement was signed at the Defendants premises.
6. It was an express condition of the agreement that the car had passed an M.O.T. and had a newly fitted engine.
7. It was also an implied condition of the agreement that the car would be in good repair and the Claimant would be able to operate the car.
8. Soon after the Claimant drove the car from the Defendant’s showroom the car broke down and would not start.

(5) Zestawienie przyimków „on or about” (w dokumentach amerykańskich: „on or around”) łączy się zawsze z oznaczeniem daty (w omawianym przykładzie jest to 17.06.2007) i wskazuje, że mowa jest o terminie, który przypada albo dokładnie we wskazanym dniu (stąd użycie przyimka „on”) albo tuż przed nim lub po nim czyli w jego okolicach (stąd użycie przedimka „about”). W języku polskim odpowiada mu więc wyrażenie „około dnia x”.

(6) W odniesieniu do osoby rzeczownik „capa city” oznacza rolę jaką ona w danej chwili pełni. W języku polskim wyrażeniu „in the capacity of” oraz jego wersjom, w których przedimek określony zastępuje się odpowiednim zaimkiem dzierżawczym (jak w przykładzie powyżej), najczęściej odpowiadają więc zwroty „występując w roli”, „pełniąc funkcję” oraz spójnik „jako”.

Dowiedz się Jak złożyć pozew?

REKLAMA

(7) Jeżeli imiesłów bierny (w przypadku powyżej jest nim „fitted”) nie następuje bezpośrednio po użytej w zdaniu formie czasownika „have”, ale jest od niego oddzielony dopełnieniem (w omawianym przykładzie jest nim „a new engine”), jest to niezawodny znak, że mowa o czynności, której wykonanie zlecono fachowcom. Ponieważ osób tych w tak zbudowanym zdaniu się nie wymienia, w języku polskim odpowiadają mu zazwyczaj konstrukcje bezosobowe. Fragment „had a new engine fitted recently” należy więc odczytać „ostatnio wymieniono w nim silnik” lub „ma niedawno wymieniony silnik”, etc.

(8) Użycie czasownika „sign”, czyli podpisać, wskazuje, że mowa o dokumencie, który wymagał jedynie złożenia podpisu. Jeżeli bowiem wskazane w zdaniu strony muszą wykonać jeszcze jakiekolwiek inne czynności, aby dokument nabrał mocy prawnej, np. nakleić znaczek skarbowy, udać się do notariusza, odcisnąć pieczęć, etc, to w tego typu zdaniach zamiast czasownika „sign” zazwyczaj używa się czasownika „execute”.

Polecamy serwis Spółki

(9) Termin „express condition” oznacza warunek zapisany w tekście czytanego dokumentu, czyli warunek wyraźny. Terminem „implied condition” określa się warunek dorozumiany, czyli niezapisany bezpośrednio w tekście czytanego dokumentu, ale logicznie z niego wynikający.

(10) Czasownik „will” pierwotnie znaczył „chcieć” i w takim archaicznym znaczeniu jest nadal używany z partykułą „not” do określania, że wskazane w tekście urządzenie nie funkcjonuje. Ponieważ to samo dotyczy czasownika „Gould”, który pierwotnie był formą czasu przeszłego czasownika „will”, fragment „the car broke down and would not start” należy odczytać „samochód popsuł się i nie chciał zapalić”.

Fragment pochodzi z książki „Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty sądowe w sprawach cywilnych? Praktyczny przewodnik” Leszka Berezowskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA