REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 angielskich zwrotów prawniczych używanych w osnowie pozwu

Subskrybuj nas na Youtube
W języku prawniczym powszechnie znany rzeczownik „business” przybiera znaczenie „działalność gospodarcza”.
W języku prawniczym powszechnie znany rzeczownik „business” przybiera znaczenie „działalność gospodarcza”.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z doktryną anglosaską osnowa pozwu powinna skupić się na wykazaniu, że pozwany popełnił czyn niedozwolony, którym naruszył prawa cywilne powoda. Ponieważ w nagłówku pozwu powód i pozwany wskazywani są tylko z imienia i nazwiska lub nazwy, pierwszym elementem osnowy są punkty pozwalające na dokładniejszą identyfikację stron postępowania.

The Defendant is a legal person, incorporated with Limited Liability in England and Wales (Company Registration Number 1257359) whose Registered Office is at 18 Swift Lane, Kidderminster in the County of Worcestershire and carrying on business at Minster Grange, Abbot Circle, Kidderminster.

REKLAMA

(1) Termin „legal person” oczywiście oznacza osobę prawną.

(2) Czasownik „incorporate” znaczy to samo co polski zwrot „nadać osobowość prawną” i najczęściej służy do określania gdzie i w jakiej formie dana osoba prawna została zarejestrowana.

(3) W języku prawniczym rzeczownik „liability” oznacza odpowiedzialność cywilną, a w połączeniu „limited liability” – ograniczoną odpowiedzialność akcjonariuszy i udziałowców spółek kapitałowych.

(4) W odniesieniu do spółek czasownika „carry on” używa się w znaczeniu „prowadzić działalność”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(5) W języku prawniczym powszechnie znany rzeczownik „business” przybiera znaczenie „działalność gospodarcza”. W tym znaczeniu rzeczownik jest niepoliczalny i występuje wyłącznie w liczbie pojedynczej.

REKLAMA

Po ustaleniu osoby powodu i osoby pozwanego następnym składnikiem osnowy pozwu jest zwięzłe przedstawienie wydarzeń, które doprowadziły do powstania roszczeń powoda wobec pozwanego – np. z uwzględnieniem faktu, że na pozwanym spoczywał obowiązek zachowania należytej staranności:

THE FACTS
3. On or around 17.06.2007 the Defendant agreed to sell and the Claimant agreed to buy a Honda Accord motor car registration number 02 AY GHY which was offered for sale by the Defendant in his capacity as a motor dealer.
4. In the course of negotiations the Defendant represented6 that the car had:
a) Recently passed an M.O.T.
b) Had a new engine fitted recently.
5. The Claimant relied on these representations and entered into a written agreement with the Defendant dated 17.06.2007 No.7619 to buy the car at the cost of £1,500. The agreement was signed at the Defendants premises.
6. It was an express condition of the agreement that the car had passed an M.O.T. and had a newly fitted engine.
7. It was also an implied condition of the agreement that the car would be in good repair and the Claimant would be able to operate the car.
8. Soon after the Claimant drove the car from the Defendant’s showroom the car broke down and would not start.

(5) Zestawienie przyimków „on or about” (w dokumentach amerykańskich: „on or around”) łączy się zawsze z oznaczeniem daty (w omawianym przykładzie jest to 17.06.2007) i wskazuje, że mowa jest o terminie, który przypada albo dokładnie we wskazanym dniu (stąd użycie przyimka „on”) albo tuż przed nim lub po nim czyli w jego okolicach (stąd użycie przedimka „about”). W języku polskim odpowiada mu więc wyrażenie „około dnia x”.

(6) W odniesieniu do osoby rzeczownik „capa city” oznacza rolę jaką ona w danej chwili pełni. W języku polskim wyrażeniu „in the capacity of” oraz jego wersjom, w których przedimek określony zastępuje się odpowiednim zaimkiem dzierżawczym (jak w przykładzie powyżej), najczęściej odpowiadają więc zwroty „występując w roli”, „pełniąc funkcję” oraz spójnik „jako”.

Dowiedz się Jak złożyć pozew?

REKLAMA

(7) Jeżeli imiesłów bierny (w przypadku powyżej jest nim „fitted”) nie następuje bezpośrednio po użytej w zdaniu formie czasownika „have”, ale jest od niego oddzielony dopełnieniem (w omawianym przykładzie jest nim „a new engine”), jest to niezawodny znak, że mowa o czynności, której wykonanie zlecono fachowcom. Ponieważ osób tych w tak zbudowanym zdaniu się nie wymienia, w języku polskim odpowiadają mu zazwyczaj konstrukcje bezosobowe. Fragment „had a new engine fitted recently” należy więc odczytać „ostatnio wymieniono w nim silnik” lub „ma niedawno wymieniony silnik”, etc.

(8) Użycie czasownika „sign”, czyli podpisać, wskazuje, że mowa o dokumencie, który wymagał jedynie złożenia podpisu. Jeżeli bowiem wskazane w zdaniu strony muszą wykonać jeszcze jakiekolwiek inne czynności, aby dokument nabrał mocy prawnej, np. nakleić znaczek skarbowy, udać się do notariusza, odcisnąć pieczęć, etc, to w tego typu zdaniach zamiast czasownika „sign” zazwyczaj używa się czasownika „execute”.

Polecamy serwis Spółki

(9) Termin „express condition” oznacza warunek zapisany w tekście czytanego dokumentu, czyli warunek wyraźny. Terminem „implied condition” określa się warunek dorozumiany, czyli niezapisany bezpośrednio w tekście czytanego dokumentu, ale logicznie z niego wynikający.

(10) Czasownik „will” pierwotnie znaczył „chcieć” i w takim archaicznym znaczeniu jest nadal używany z partykułą „not” do określania, że wskazane w tekście urządzenie nie funkcjonuje. Ponieważ to samo dotyczy czasownika „Gould”, który pierwotnie był formą czasu przeszłego czasownika „will”, fragment „the car broke down and would not start” należy odczytać „samochód popsuł się i nie chciał zapalić”.

Fragment pochodzi z książki „Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty sądowe w sprawach cywilnych? Praktyczny przewodnik” Leszka Berezowskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

REKLAMA

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA