Znaki towarowe - nowe przepisy w 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Cele i założenia
Założeniem zmian jest zmodernizowanie systemu znaków towarowych w całej Unii Europejskiej. Przyczyną tak szerokiego zakresu modyfikacji jest konieczność dostosowania procedur do ery Internetu.
REKLAMA
Zmiany organizacyjno - techniczne
Ze zmian o charakterze organizacyjno technicznym warto zwrócić uwagę, na te w zakresie nazewnictwa. „Wspólnotowy znak towarowy” zastąpi teraz „znak towarowy Unii Europejskiej”. Nazwę zmieni również Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM), właściwy w sprawach znaków wspólnotowych, który teraz nazywał się będzie Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Co ważne, obniżone zostaną również opłaty urzędowe pobierane przez EUIPO, za rejestrację i przedłużenie ochrony znaków towarowych Unii Europejskiej.
Zobacz również: Jak zarejestrować znak towarowy
Zmiany w procesowe
Jedną ze zmian w zakresie postępowania rozpoznawczego będzie wyeliminowane możliwości składania zgłoszeń unijnego znaku towarowego przez urzędy krajowe. Wprowadzona zostanie także regulacja dotycząca terminu składania uwag osób trzecich dotyczących zgłoszonego znaku. Dzięki przepisom rozporządzenia zmieniającego Urząd będzie miał do prawo ponownego podjęcia badania bezwzględnych podstaw odmowy rejestracji z własnej inicjatywy, w każdej chwili, do momentu rejestracji znaku. W zakresie sprzeciwu zmianie ulegnie data rozpoczęcia terminu na wniesienie sprzeciwu wobec rejestracji międzynarodowych z wyznaczeniem Unii Europejskiej. Od 23.03.2016 r. okres ten będzie się rozpoczynał po upływie 1 miesiąca od dnia publikacji zgłoszenia. Rozporządzenie eliminuje także konieczność badanie wstępnego w postępowaniu odwoławczym inter partes. Kluczowe zmiany czekają również procedurę związaną z uzyskaniem prawa ochronnego na znak towarowy. Nowe przepisy wprowadzają bowiem tzw. procedurę półbadawczą, która polega na badaniu z urzędu wyłącznie bezwzględnych podstaw rejestracji. Kolejną rewolucyjną, wartą odnotowania zmianą jest odstąpienie od modelu legitymacji do wystąpienia z żądaniem wygaszenia lub unieważnienia znaku towarowego opartego na interesie prawnym. Żądanie będzie mógł wnieść każdy zainteresowany, a nie jak dotychczas wyłącznie wykazujący interes prawny w żądanym rozstrzygnięciu.
Podsumowanie
Jak widać zakres zmian jest bardzo szeroki. Czy korzystnie wpłyną one rozwój biznesu oraz przyniosą zamierzone skutki w postaci uczynienia systemu bardziej skutecznym, efektywnym i spójnym? O tym na pewno będziemy mieli szanse przekonać się już w najbliższym czasie.
Polecamy serwis: Prawa autorskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.