reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > ABC Praw autorskich > Niższe opłaty za znaki handlowe

Niższe opłaty za znaki handlowe

Unia Europejska chce ułatwić rejestrowanie znaków handlowych oraz zmniejszyć opłaty za rejestrację prawie o połowę. Zmiany mają dotyczyć głównie małych i średnich przedsiębiorstw.

Unia Europejska chce ułatwić rejestrowanie znaków handlowych, zwłaszcza na poziomie całej Unii. Mimo że możliwość rejestracji wspólnotowych znaków handlowych (obowiązujących na terenie całej UE, UE planuje zmienić ich nazwę na „znaki towarowe UE”) wprowadzono w UE 20 lat temu, to do tej pory takich znaków zarejestrowanych jest mniej niż milion – natomiast krajowych jest ok. 9 mln.

UE zmniejszy opłaty za rejestrację znaków towarowych, pozwalając firmom łatwiej dostosować konkretne aspekty ich produktu objęte ochroną prawną. Zmniejszą się także opłaty, zwłaszcza w przypadku wykupywania ochrony powyżej 10 lat – nawet o 37 proc.

Łatwiejsza rejestracja

Unia ułatwiła także procedurę rejestracyjną. Zmiany są ukierunkowane głównie na małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą rozszerzyć działalność na więcej niż jedno państwo członkowskie. W połączeniu z tańszymi opłatami, ma to zachęcić MŚP do aplikowania o wspólnotowe nie krajowe znaki towarowe.

Zobacz: Co może być znakiem towarowym?

Ponadto UE zwiększyła również ochronę prawną firm starających się dochodzić swoich praw dot. znaków towarowych na terenie innego państwa członkowskiego poprzez zmianę niejasności prawnych w dotychczasowych przepisach. Ułatwiła także walkę z podróbkami na terenie UE, zwłaszcza w przypadku towarów będących w tranzycie.

Znaki towarowe

Znaki handlowe to „jakiekolwiek oznakowania, takie jak słowa, wzory czy symbole, które odróżniają dany towar lub usługę jednego przedsiębiorstwa od tych oferowanych przez konkurencję”. Komisja Europejska zwraca uwagę, że stanowią one zachętę dla firm do bycia innowacyjnym, zapewniając prawną ochronę wprowadzonych nowych produktów.

Zawarcie ugody pomiędzy KE, Parlament Europejskim i Radą UE wymaga jeszcze oficjalnego potwierdzenia przez te dwa ostatnie ciała. Spodziewane jest ono w ciągu najbliższego miesiąca. Po tym okresie państwa członkowskie będą miały trzy lata na wprowadzenie nowych zasad do przepisów krajowych.

Zobacz: Znaczenie znaku towarowego dla przedsiębiorcy

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama